SZLACHETNA PACZKA '2016

Wzorem roku ubiegłego nasza szkoła wzięła udział w charytatywnej akcji Szlachetna Paczka. W akcję koordynowaną przez Samorząd Szkolny zaangażowali się zarówno uczniowie, rada pedagogiczna, rodzice uczniów, jak i ludzie dobrej woli. Dzięki wielkiej życzliwości darczyńców udało się zorganizować całą, planowaną paczkę, w której znalazło się: lodówka, odzież i obuwie zimowe, produkty spożywcze oraz dwie świnki morskie.  Wszystkie zebrane prezenty zostały zapakowane i zawiezione przez przedstawicieli samorządu uczniowskiego do centrali Szlachetnej Paczki w Bytowie, gdzie zostały odebrane przez wolontariusza. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w to wspólne dzieło, w szczególności ks. Proboszczowi Mirosławowi Klawikowskiemu za umożliwienie przeprowadzenia zbiórki pieniędzy przed kościołem oraz właścicielowi sklepu „Full” za pomoc w zorganizowaniu zbiórki produktów żywnościowych i środków czystości, a także uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom. Cała akcja pomimo dużego wysiłku organizacyjnego przyniosła potrzebującej rodzinie oraz naszej szkole ogrom radości i poczucie wewnętrznej satysfakcji.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM '2015

Już po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach na czele z samorządami uczniowskimi szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”. Projekt polega na świadczeniu pomocy bezpośredniej, w ramach której darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Pierwszym krokiem jest wybór rodziny, która  wymaga wsparcia. Po zalogowaniu się na stronie poświęconej akcji, szkoła otrzymuje identyfikator rodziny, jej opis, wykaz potrzeb oraz dane kontaktowe do wolontariusza, który opiekuje się wybraną rodziną. Uczniowie naszej szkoły wybrali rodzinę z Chojnic i to właśnie jej postanowili pomóc. Zorganizowali zbiórkę żywności trwałej, środków czystości, zabawek, odzieży, elementów wyposażenia mieszkania oraz przeprowadzili zbiórkę pieniędzy, za które zakupiono pralkę, kołdrę, poduszki, koc, ręczniki emulsję do ścian, pościel, odzież i obuwie dla dzieci. Pieniądze na wspomniany cel gromadziła społeczność szkolna, jak i mieszkańcy wsi Swornegacie. Uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowywanie paczki. Dary zawieziono do Chojnic i przekazano wolontariuszowi.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Zarówno społeczności szkolnej, jak i całej parafii. Za wielkie serce i chęć niesienia pomocy. Nie bójmy się pomagać! Są ludzie, którzy naprawdę tego potrzebują. Po raz kolejny pokazaliśmy, że wspólnie możemy wiele zdziałać.

AKCJA "SZLACHETNA PACZKA'2014"

Szlachetna Paczka jest projektem, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. W tym magicznym okresie świąt, kiedy wrażliwość i chęci niesienia pomocy pukają w nasze serduszka, każdy może spełnić czyjeś marzenia. Nasza szkoła już drugi raz wzięła udział w projekcie i wysłała aniołka, który ziścił pragnienia pewnej rodziny z okolic Chojnic. Uczniowie, a także mieszkańcy Swornegaci zbudowali małemu aniołkowi ogromne skrzydełka. Każdy zaangażował się jak mógł. Przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy i najpotrzebniejszych produktów. Zakupiliśmy pralkę automatyczną oraz buty i odzież dla chłopca. Uczniowie przynieśli produkty spożywcze (kawa, herbata, cukier, mąka, nutella, puszki z owocami i warzywami, konserwy, makaron) i chemiczne (proszek do prania, żel pod prysznic, płyny do mycia etc.). Dzięki naszej pomocy ta rodzina otrzyma coś o czym bardzo marzyła. Pierwszą w życiu nową rzecz. Pralkę, dzięki której ubrania będą pachnieć czystością. Kurtkę, która ogrzeje chłopca podczas zabawy na śniegu. Nutellę, która osłodzi kromkę chleba. Ale przede wszystkim otrzymali od nas miłość do bliźniego. Otrzymali coś co nie przeminie. Nasz aniołek już nigdy ich nie opuści.

.

"SZLACHETNA PACZKA"

W grudniu 2013 roku Samorządy Uczniowskie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Swornegaciach wzięły udział w realizacji projektu „Szlachetna paczka”. W akcję zaangażowali się uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Swornegaciach oraz mieszkańcy tutejszej miejscowości. Uczniowie  wybrali rodzinę  z ok. Chojnic, której zdecydowali się pomóc. Zebrano i zakupiono 2 kurtki zimowe, dresy, obuwie, książki, piłkę, gry i zabawki, 2 żelazka, środki czystości, kilka kartonów z różną trwałą żywnością oraz przybory szkolne. Dary przekazano wolontariuszowi pani Małgorzacie Kwasigroch. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział  w tym przedsięwzięciu za wrażliwość i pomoc rodzinie w potrzebie. Kolejny raz społeczność szkolna ukazała swoją wrażliwość i chęć niesienia pomocy.

Szkoła otrzymała certyfikat za udział w akcji „Szlachetna paczka”.