EKSPERYMENTY Z CIEKŁYM AZOTEM

4 maja 2016r. w Zespole Szkół w Swornegaciach gościliśmy pracowników Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu pana Feliksa Stobieckiego dziadka Mikołaja Stobieckiego i Michała Matczaka. Odbyły się spotkania z fizykami w 2 grupach. Pierwsza grupa młodsza z klas III-VI szkoły podstawowej obserwowała i uczestniczyła w zabawach z bardzo zimną cieczą.

Goście demonstrowali co może się wydarzyć, gdy zimna ciecz zamienia się w gaz, jak z banana wykonany będzie młotek, co się stanie gdy zamrożony zostanie kwiat, który będzie się tak zachowywał jakby był zrobiony ze szkła. Panowie zademonstrowali, że w pewnych warunkach ciężkie przedmioty mogą unosić się w powietrzu. Druga grupa uczniów z klas I-III gimnazjum realizowała temat "Eksperymenty z ciekłym azotem". Pokaz doświadczeń był połączony z prezentacją wyjaśniającą podstawy fizyczne obserwowanych zjawisk. Omówione zostały następujące

zagadnienia: ciecze kriogeniczne i ich wykorzystanie, zjawiska towarzyszące przemianie ciecz –gaz, wpływ temperatury na właściwości fizyczne wybranych substancji, oddziaływania magnetyczne, lewitacja i jej zastosowania.

Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem obserwowali przeprowadzone eksperymenty. Na zakończenie tego popołudnia samorząd uczniowski podziękował gościom za przybycie i miło spędzone popołudnie z fizyką.

Data dodania: 2016-05-04 20:05:00
Data edycji: 2018-11-10 20:10:06