INTEGRACJA POLSKO-NIEMIECKA SWORNEGACIE '2014

W Zespole Szkół w Swornegaciach przebywała w dniach 11.08-20.08.2014r. młodzież niemiecka wraz z opiekunami w liczbie 33 osób. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły wraz  z opiekunami w liczbie 28 osób. Grupą niemiecką kierował Mark Klinkenberg, a grupą polską Elżbieta Jażdżewska i Zdzisław Bucław.  Pobyt i wiele atrakcji programowych tego projektu jest dofinansowane z  Biura Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Poczdamie.  Program spotkania obfitował w wiele ciekawych propozycji,w których wspólnie uczestniczyła  młodzież ze Swornegaci oraz z Grabow i okolic. Młodzież brała udział w różnorodnych zajęciach m.in.: wykonała w grupach wiele ciekawych  logo  z symbolami obu państw, uczestniczyła w instruktażowym marszu Nordic Walking z elementami gry terenowej prowadzonych przez instruktorów WDK Swornegacie,  w spływie kajakowym rzeką Chociną z Zielonej Chociny do Kokoszki z noclegiem przy Wigwamie, wycieczce do Torunia ze zwiedzaniem Starego Miasta, rejsem statkiem po Wiśle, zwiedzaniem Planetarium oraz aktywnym udziałem  w Muzeum „Żywego” Piernika, tworzyli pod okiem nauczyciela plastyki malowidła na szkle z elementami architektury Swornegaci, w dyskotece i wspólnym grillowaniu w Wigwamie.

W dalszej części s potkania na uczestników czekał: wyjazd do Chojnic i rywalizacja w kręgielni, na torze kartingowym oraz zwiedzanie miasta, wyjazd do Człuchowa z pokonywaniem tras w parku linowym oraz gra w mini golfa, spacer do Płęsna i jazda konna, wyjście do Active Park ze współzawodnictwem w grze w Paintball, pływanie na łodziach wiosłowych, ognisko i dyskoteka na zakończenie projektu PNWM.  W ostatni dzień - 20 sierpnia wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami spotkali się na uroczystym śniadaniu z szarlotką, aby podsumować 10 dni pobytu. Słowa do uczestników skierował Dyrektor Zespołu Szkół w Swornegaciach Zdzisław Bucław oraz kierownik ekipy niemieckiej Mark Klinkenberg podsumowując realizację projektu oraz poszczególnych punktów programu. Podziękowano obu grupom za uczestnictwo w spotkaniu w lipcu  w Niemczech oraz obecnego w Swornegaciach. Zgodnie wszyscy stwierdzili, że spotkania były bardzo owocne i udane. Młodzież niemiecka wyraziła ochotę ponownego przyjazdu do Swornegaci. Podziękowania skierowane były do pracowników szkoły: pań kucharek za wspaniałe posiłki, intendentki za planowanie wyżywienia, kierowcy, konserwatora oraz pań za dbanie o czystość i przygotowanie noclegów, nauczycieli uczestniczących w realizacji projektu pani Elżbiety Jażdżewskiej i Urszuli Szulc, instruktorów z WDK oraz dyrektora za inicjatywę, opracowanie i realizację programu spotkania. Goście otrzymali od młodzieży ze Swornegaci słodycze, a pan Mark akwarelę z widokiem na centrum Swornegaci.

Zmienna pogoda trochę pokrzyżowała  plany  i  zmusiła do przerwania spływu  kajakowego ograniczając go do jednego dnia, a także wykluczyła plażowanie i kąpiele wodne. Mimo tego uczestnicy aktywnie spędzili czas wspólnie bawiąc się, poznając kulturę i zwyczaje, historię naszego regionu oraz poprawiając komunikację językową i nawiązując przyjaźnie.

Pożegnanie z gośćmi  obfitowało w wiele obustronnych uścisków i łez rozstania. Projekt był realizowany dzięki wsparciu z biura PNWM  w Poczdamie.

Data dodania: 2014-08-03 22:11:00
Data edycji: 2018-11-12 19:41:18