IV REGIONALNY KÒNKÙRS DLÔ CZËTIŃCÓW „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ”

W środę 13 grudnia 2017 roku, czworo uczniów ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach brało udział w IV Regionalnym Konkursie Czytelniczym „Méster bëlnégὸ czëtaniô”. Konkurs odbył się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzanie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie kultury żywego słowa oraz sztuki interpretacji tekstu czy zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i stowarzyszeniami promującymi kulturę kaszubską. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było wylosowanie fragmentu tekstu w języku kaszubskim, który potem należało odczytać komisji konkursowej. Udział brali uczniowie, którzy wcześniej uczestniczyli w Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Méster bëlnégὸ czëtaniô” zorganizowanym przez: Chojnicki Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Szkołę Podstawową w Swornegaciach, Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach, przy finansowym wsparciu Gminy Chojnice. W konkursie finałowym w Wejherowie  brali udział:

Bartosz Kontek                    kat. I-III

Michał Moga                        kat. IV-VII

Jan Jażdżewski                    kat. IV-VII

Urszula Gostomczyk            kat. II-III g

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano słodki poczęstunek. W oczekiwaniu na werdykt, dzieci mogły zwiedzić muzeum oraz  usłyszeć kolędy w języku kaszubskim, które wykonała Nicola Modzelewska.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2017-12-13 23:02:00