JUBILEUSZ 50-LECIA FUNKCJONOWANIA INTERNATU

„Wspomnienia są jak perły zawsze pozostają na dnie duszy”

Dnia 18 czerwca 2016r. odbyła się w Zespole Szkół w Swornegaciach piękna uroczystość z okazji 50-lecia funkcjonowania Internatu. O godzinie 12.00 odbyła się w miejscowym kościele pw. Św. Barbary msza dziękczynna w oprawie kaszubskiej z udziałem Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego Krëbane z Brus. Ksiądz Paweł Piesik nawiązał do postaci nieżyjącego ks. Proboszcza Wojciecha Książkiewicza, który włączał się w przygotowanie tej uroczystości i w niej by uczestniczył. Rodzice uczniów nowoprzyjętych do pierwszej komunii św. przekazali szkole pismo święte, a dyrektor Zdzisław Bucław podziękował za dar. Podziękowania skierowane były również do nieżyjącego ks. Wojciecha Książkiewicza. Po mszy św. odbyło się przy krzyżu przed kościołem krótkie nabożeństwo wspominające zmarłych pracowników i wychowanków Internatu, a obecni wychowankowie zapalili znicze na grobach i złożyli wiązankę przed krzyżem.

Po tej ceremonii wszyscy zebrani w asyście kapeli zespołu Krëbane udali się do sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Swornegaciach na dalsze świętowanie. Dyrektor Zespołu Szkół w Swornegaciach Zdzisław Bucław powitał wszystkich zaproszonych gości na czele z Wójtem Gminy Chojnice Zbigniewem Szczepańskim oraz byłych pracowników i wychowanków. Zdzisław Bucław podziękował swoim poprzednikom przekazując wiązanki kwiatów pani kierownik internatu Marii Trapp, dyrektorom: szkoły podstawowej Zdzisławowi Pubancowi oraz zespołu szkół Jadwidze Rudnik, a wszyscy zebrani wraz z kapelą i zespołem odśpiewali „sto lat”. Panie które kończyły szkołę najwcześniej, bo 1969r. otrzymały z rąk symboliczne kwiaty. Następnym atrakcyjnym punktem programu był występ zespołu Krëbane z tańcami kaszubskimi oraz góralskimi przeplatany występami uczniów Zespołu Szkół w Swornegaciach w języku kaszubskim.

Historię funkcjonowania internatu od roku 1966 przedstawił Ryszard Kontek nauczyciel historii, a informację o szkole wraz z dokonaniami i osiągnięciami przedstawił Zdzisław Bucław. Dyrektor Zespołu Szkół w Swornegaciach przedstawił obecną ofertę wychowawczo-opiekuńczą funkcjonującego internatu. Internat powinien być dobrem całego powiatu i powiatów ościennych wspierający dzieci z różnych rodzin i w różnej sytuacji materialno-mieszkaniowej, ale muszą to dostrzegać instytucje do tego powołane m.in. GOPS, MGOPS, PCPR. Dyrektor z przykrością stwierdził, że mimo wystosowania zaproszenia do dyrektorów tych placówek nikt nie przybył na uroczystość. Wczesna diagnoza potrzeb dzieci w wieku szkolnym może w dużym stopniu pomóc rozwiązać problem wynikający często z błędów popełnianych przez środowisko i rodziców. Pomoc często jest stosowana za późno, a dzieci i młodzież zaniedbana wychowawczo i trafia do ośrodków wychowawczo-opiekuńczych, a koszty ponosi całe społeczeństwo.

Następnie były wystąpienia gości z życzeniami i upominkami dla wychowanków internatu m.in. Wójta Gminy Chojnice Zbigniewa Szczepańskiego i Dyrektor GZO Bernadety Zimnickiej, Wójta Gminy Konarzyny Jacka Warsińskiego, Dyrektora GZO w Brusach Jacka Bruskiego, Dyrektorów szkół Gminy Chojnice oraz Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie pani Haliny Uchman.

Na koniec uroczystości wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach z programem ukazującym życie wychowanków internatu przez okres jednego roku oraz młodzież działająca w kole teatralnym WDK w Swornegaciach pod kierunkiem Dominika Dykiera ze spektaklem kabaretowym.

Podczas spotkania w sali gimnastycznej była przygotowana wystawa zdjęciowa , kronik szkoły i internatu oraz historii internatu.

Na koniec uroczystości artystycznej dyrektor podziękował wszystkim, którzy  wspierali finansowo uroczystość: Dyrektor GZO w Chojnicach, Sołtysowi Sołectwa Swornegacie oraz wszystkim przybyłym wychowankom oraz współmałżonkom uczestniczącym w spotkaniu w liczbie 89. Podziękowania skierowane były również do wszystkich, którzy pomagali w organizacji uroczystości 50-lecia Internatu: księżom za odprawienie mszy św. ks. Pawłowi Piesikowi i ks. Marianowi Knutowi, pracownikom WDK w Swornegaciach na czele z kierownikiem Panem Zbigniewem Chrapkowskim, paniom z KGW w Swornegaciach za pomoc podczas posiłku, Panu Bronisławowi Schada Borzyszkowskiemu z rodziną za przygotowanie rolady truskawkowej dla wszystkich uczestników,  pracownikom, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół w Swornegaciach za zaangażowanie przed i podczas uroczystości oraz za przygotowanie uroczystego obiadu i wypiek ciast. Każdy wychowanek, który zgłosił się na Jubileusz 50-lecia otrzymał płytę CD z wywiadami z najstarszymi mieszkańcami Sołectwa Swornegacie”, które prowadził już nieżyjący artysta pochodzący ze Swornegaci Jan Bernard Jakubowski , a zrealizowaną w ramach projektu przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Swornegacie „SWORY, płytę DVD z historią internatu, z prezentacją jubileuszową i zdjęciami historycznymi wychowanków internatu oraz folder z widokówkami ze Swornegaci. Planujemy przekazać po wakacjach dla wszystkich wychowanków film z Uroczystości Jubileuszowej 50-lecia Internatu na pamiątkę tego wydarzenia.

Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na uroczysty obiad oraz kawę. Następnie był czas na spotkania w małych grupach rocznikowych i wspomnienia  oraz na wspólne zdjęcia. Wychowankowie chętnie zwiedzali WDK i KDRL oraz spacerowali po miejscowości.

Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy skorzystali z naszego zaproszenia są usatysfakcjonowani z bagażem wrażeń i wspomnień  z  uroczystości Jubileuszu 50-lecia Internatu.

Data dodania: 2016-06-18 00:00:00
Data edycji: 2018-11-10 17:21:44