KOLĘDOWANIE, PIELĘGNOWANIEM KASZUBSKICH TRADYCJI I ZWYCZAJÓW

W okresie przedświątecznym, 19 grudnia 2017 roku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Swornegaciach rozpoczęli kolędowanie z gwiôzdkama po wsi Swornegacie i okolicy (Zbrzyca, Kamionka, Płęsno, Owink, Wączos). Kolędowanie w czasie adwentu, to stary kaszubski zwyczaj, podczas którego domy odwiedzają gwiazdkowi przebierańcy. Każda z postaci ma swoje wyjątkowe i niepowtarzalne znaczenie. Dzieci przebrane w kolorowe stroje kolędników kaszubskich (bociana, diabła, kozy, gwiazdora, policjanta, śmierci, leśnego, kominiarza, konia, stracha, baby) wędrowały z domu do domu. Radosne i podekscytowane śpiewały kolędy i pastorałki po kaszubsku. Opowiadali w języku kaszubskim o bogatej tradycji i życzyli mieszkańcom  dużo zdrowia i radości. Za swoją odwagę oraz kultywowanie tradycji kaszubskich zostały obdarowane słodkościami.  Po zakończeniu przedsięwzięcia, uczniowie wrócili do domu z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem do podobnych działań w przyszłości.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2017-12-17 23:22:00