KOLEJNA INTEGRACJA MŁODZIEŻY POLSKIEJ I NIEMIECKIEJ

W dniu 20 lipca 2015r. na zaproszenie zaprzyjaźnionej grupy z Grabow w ramach Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży 17 uczniów i dwóch wychowawców z Zespołu Szkół w Swornegaciach pojechało do miejscowości Weißwasser w Niemczech. Mieszkali w domkach na terenie ośrodka KiEZ "Am Braunsteich" położonego w lesie nad wodą. Na terenie ośrodka znajduje się duża stołówka, kręgielnia, sala do gry w tenisa stołowego, plac zabaw, boiska do piłki siatkowej, nożnej oraz inne atrakcje. Pobyt polskiej młodzieży trwał 10 dni, podczas których uczniowie z naszej szkoły i młodzież niemiecka brali udział w bogatym programie zajęć rekreacyjno – sportowo – edukacyjnych, jednocześnie integrując się i poprawiając komunikację językową. Uczestnicy brali udział w różnych zajęciach sportowych: kręgle, unihokej, minigolf, tenis stołowy i inne. Rozwijali swoje umiejętności pływania łódką, wspólnie budowali tratwy, na których potem pływali, dobrze się przy tym bawiąc. Wycieczka do centrum miasteczka Weißwasser, gdzie młodzież udała się na kręgielnię, pozwoliła uczniom lepiej się poznać i znaleźć wspólny temat. Park Rozrywki Erlebnis Park Teichland, to miejsce, którego uczestnicy zapewne nie zapomną, ponieważ dostarczyło wszystkim mnóstwo niesamowitych wrażeń. Wycieczka do Drezna, wizyta z polskim przewodnikiem w fabryce luksusowych samochodów, zwiedzanie historycznego śródmieścia pozostaną zapewne długo w pamięci. Uczniowie nie zapomnieli także o niedzielnej Mszy Świętej, która prowadzona była w języku niemieckim. Kolejny dzień to wyjazd do miasta Görlitz, położonego nad Nysą Łużycką na granicy z Polską, gdzie młodzież udała się najpierw pieszo, a potem pociągiem. Robili zakupy i mogli zwiedzić miasto jeżdżąc tramwajami miejskimi. Ostatni dzień pobytu, to wyjazd do Berlina, odwiedziny w "Scubepark" oraz wieczorny wyjazd do teatru na musical pt.: „Hinterm Horizont”. Liczne okazje do integracji podczas wspólnie spędzonego czasu, spacerów, dyskotek, zabaw, kąpieli, ognisk sprawiły, że uczestnikom było trudno się rozstać. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania.

W sierpniu w dniach od 17-26 nastąpi rewizyta młodzieży z Niemiec. Spotkanie to jest możliwe dzięki dofinansowaniu programu pobytu w ramach projektu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży z biura w Poczdamie oraz zaangażowaniu dyrektora, nauczycieli i  pracowników obsługi i administracji Zespołu Szkół w Swornegaciach.

Data dodania: 2015-07-03 21:10:00
Data edycji: 2018-11-03 21:59:48