LEPIENIE Z GLINY PRZEDMIOTÓW UŻYTKOWYCH I DEKORACYJNYCH

W piątek, 20 listopada 2015 roku, w ramach lekcji języka kaszubskiego uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach pod kierunkiem nauczycieli oraz pracowników miejscowego Domu Kultury uczestniczyli w warsztatach ceramicznych. Ponieważ zbliża się okres świąteczny, uczniowie klas II i III szkoły podstawowej wykonywali ozdoby z gliny. Były to: aniołki, dzwoneczki, skarpety mikołajkowe, gwiazdki, serduszka, choinki, bałwanki i wiele innych form. Glina, aby stała się lepka, musi zostać polana obficie wodą. Porcję namoczonej gliny wygniata się na ławie (podobnie jak ciasto) i rozwałkowuje. Po rozwałkowaniu tworzywa uczestnicy warsztatów mogli dowolnie je modelować i wycinać w nim wybrane kształty. Używali do tego różnych narzędzi: do skrobania i cięcia, modelowania i zdobienia. Były to np. szydła i noże garncarskie, drewniane szpatułki, toczki, różki czy radełko. Wykonane z pomocą scharakteryzowanej techniki ozdoby świąteczne uczniowie pozostawili do wyschnięcia, a potem do wypalenia w piecu. Po zakończeniu warsztatów ceramicznych wszyscy wspólnie obejrzeli wystawy twórców ludowych. Zapoznali się z malarstwem, rzeźbą, haftem kaszubskim oraz pamiątkami z okolicy. Dzieci zadowolone wróciły do szkoły.

Data dodania: 2015-11-20 19:31:00
Data edycji: 2018-11-07 19:33:13