MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ W KLUKACH, CZOŁPINO

Wczesnym rankiem 16 maja 2018 roku uczniowie klas II-IV wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę krajoznawczą po Kaszubach. Głównym celem wycieczki dla uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego było poznanie piękna ziemi kaszubskiej, ciekawych miejsc i zabytków. Dzieci udały się do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, aby podziwiać eksponaty w większości związane z gospodarstwem domowym, wyposażeniem wnętrz, maszyn rolniczych takich jak młockarnie, wialnie, kosiarki, dołowniki itp. Można było także zobaczyć archiwalia dotyczące terenu słowińskiego - druki, fotografie i pocztówki, a także współczesne wytwory sztuki ludowej i rękodzieła. Dzieci wzięły udział w lekcjach muzealnych, dziewczynki w warsztatach realizowanych w zabytkowych wnętrzach XIX - wiecznej chałupy, pt: „Wokół kuchennego pieca, czyli co jedli Słowińcy. Elementy jadła na wsi słowińskiej i pomorskiej z przełomu XIX i XX wieku." Brały udział w zajęciach przy piecu chlebowym, poznały kuchnię tradycyjną i regionalną Słowińców, wyrabiając masło, gotując kartoflankę oraz piekąc wafle. Natomiast chłopcy przekonali się co należało do „Codziennych zajęć Słowińców, czyli jak warunki naturalne determinowały życie na wsi". Zajęcia odbywały się w zagrodzie edukacyjnej. Celem tego etapu zajęć było praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej na temat codziennych zajęć Słowińców. Uczniowie posługując się kopiami tradycyjnych narzędzi i sprzętów wykonywali prace, które niegdyś wykonywali mieszkańcy wsi słowińskich: kopali torf, dłubali buty dla koni, piłowali drewno, kręcili powrozy, prali tarą i dzwonem, szyli sieci. Po zajęciach w muzeum uczestnicy wycieczki udali się do Czołpina, aby wejść na latarnię morską, wybudowaną na najwyższej wydmie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Gdy dzieci weszły na taras widokowy, mogły podziwiać piękne widoki rozciągające się na ruchome wydmy. Z latarni przyszedł czas na długi spacer przez Wydmy Czołpińskie. Po powrocie do autokaru uczestnicy udali się w drogę powrotną do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2018-05-16 14:40:00