PIELĘGNUJEMY ZWYCZAJE I TRADYCJE KASZUBSKIE

W okresie przedświątecznym, w grudniu 2016 roku uczniowie klasy II i III ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach rozpoczęli kolędowanie z gwiôzdkama po wsi Swornegacie i okolicy (Płęsno, Zbrzyca, Kamionka, Wączos, Chociński Młyn, Owink). Kolędnicy przebrani w kolorowe stroje bociana, leśniczego, diabła, śmierci, kozy, konia, policjanta, gwiazdora, kominiarza, dziada, baby, Żyda i niedźwiedzia odwiedzali poszczególne gospodarstwa z życzeniami wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywali od gospodarzy dary w postaci słodyczy lub drobnych datków pieniężnych. Aby atmosfera była jeszcze bardziej świąteczna dzieci śpiewały pastorałki i kolędy po kaszubsku. Po kolędowaniu, uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2016-12-15 21:27:00