PREZENTACJE W JĘZYKU KASZUBSKIM W CHARZYKOWACH I NIEŻYCHOWICACH

Nasza szkoła była do tego roku jedyną szkołą w gminie Chojnice, w której nauczany był język kaszubski. Od roku szkolnego 2014/2015 naukę języka kaszubskiego rozpoczęli uczniowie w Charzykowach i Nieżychowicach. W związku z tym szkoły te zaprosiły naszych uczniów, by przedstawili swój dotychczasowy dorobek a co za tym idzie, by rozbudzili w kolegach  z sąsiednich szkół miłość do ,,małej ojczyzny’’ i języka regionalnego.
     Dnia 11 grudnia 2014r. 22 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum korzystając z zaproszenia pojechało pod opieką nauczycieli najpierw do Charzykowa potem do Nieżychowic, by tam zaprezentować zdobyte podczas lekcji języka kaszubskiego i koła wokalno – tanecznego  umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Uczniowie oprócz wierszy, piosenek, tańców przedstawili inscenizację pt. ,,Uczba’’ oraz Giózdczi i Jasełka, do których wcześniej samodzielnie przygotowali scenografię.
 Występ miał pokazać jak przebogaty jest kaszubski folklor: pieśni, muzyka, tańce kaszubskie. Miał też zachęcić do pracy nad pielęgnowaniem rodzinnej mowy, utrwalaniem i zachowaniem tradycji, obyczajów, kultury kaszubskiej.

Data dodania: 2014-12-11 21:40:00
Data edycji: 2018-11-07 21:42:32