SPOTKANIE MŁODZIEŻY POLSKO-NIEMIECKIEJ SWORNEGACIE '2013

W dniach 22 -31 lipca 2013r. Zespół Szkół w Swornegaciach  gościł  grupę młodzieży niemieckiej wraz z opiekunami w ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Do Swornegaci młodzież niemiecka przyjechała po raz drugi, łącznie 32 osoby.

Program pobytu był bardzo bogaty w zajęcia  rekreacyjne, sportowe oraz wycieczki po okolicy. Goście wraz z naszą młodzieżą wzięli udział w wycieczce do Sztutowa i Gdańska, gdzie spacerowali po Starówce. Zwiedzili również halę BHP Stoczni Gdańskiej – kolebkę „Solidarności” i wystawę „Drogi do Wolności”. Ogromne wrażenie na uczestnikach z Niemiec zrobiło Muzeum Stutthof w Sztutowie. Słowa przewodnika przekazane na koniec zwiedzania wskazały nam kierunki do dalszej współpracy: „Bardzo dobrze, że przyjechaliście tutaj ze swoimi kolegami z Niemiec, aby pokazać im fragment naszej historii oraz prawdę o losach Polaków w czasie II Wojny Światowej zawartej w tym muzeum. Prawdę trzeba ukazywać, chociaż była trudna, a teraz bawcie się i radujcie wspólnie czego Wam serdecznie życzę”. Uczestniczyliśmy wspólnie w dwudniowym spływie rzeką Zbrzycą z noclegiem w Lasce. Spływ odbywał się rzeką Miłosną z Leśna oraz Zbrzycą przez Kaszubę, Rolbik, Laskę do Swornegaci. Odbyła się wycieczka do Chojnic i Charzykowa. W Chojnicach byliśmy również na gokartach. Zaprezentowaliśmy naszym przyjaciołom z Gminy Grabow kulturę naszego regionu udając się na wycieczkę do Szymbarka oraz bawiąc się wspólnie na wieczorze kaszubskim, na którym przygrywali na akordeonach panowie z kapeli ludowej „Kaszuby” z Chojnic. Odbyło się kilka wspólnych dyskotek i ognisk z pieczeniem kiełbasek. Nasi goście plażowali i kąpali się w jeziorze Karsińskim. Pływali łódkami i żaglówką UKS „TUR” oraz odbyli rejs żaglówką „Trener” po jeziorze Karsińskim. Wspólne spotkania, zabawy i wycieczki integrowały nasze obie grupy. Poprawialiśmy komunikację językową oraz poznawaliśmy historię i kulturę  naszego regionu.

Pożegnania bywają zawsze trudne, ale jesteśmy świadomi, że nasza znajomość i współpraca będzie się dalej rozwijała.

Data dodania: 2013-07-03 22:29:00
Data edycji: 2018-11-12 19:51:39