WARSZTATY WYPIEKU CHLEBA

W środę, 18 lutego 2015r. uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach, uczący się języka kaszubskiego pod opieką nauczycieli uczestniczyli w Warsztatach z tradycyjnych metod wypiekania chleba w piecu chlebowym. Uczniowie poznali proces wyrabiania chleba, począwszy od przesiewania mąki, wykonania zaczynu, wygniatania i wyrastania ciasta. W czasie kiedy wyrastało ciasto miała miejsce prelekcja na temat szacunku, wartości i znaczenia chleba w naszej tradycji i kulturze.  Następnie uczniowie zagniatali i formowali bochenki chleba do foremek, po czym zanosili je do rozgrzanego pieca. W oczekiwaniu na gotowy wypiek można było obejrzeć wystawy twórców ludowych (rzeźba, obraz, haft, wikliniarstwo). Na zakończenie lekcji wypieku uczniowie oprócz „sworzyńskiego chleba” otrzymali także certyfikaty małego piekarza.

Data dodania: 2015-02-18 21:35:00
Data edycji: 2018-11-08 21:36:54