WIZYTA WE WDZYDZACH KISZEWSKICH

9 grudnia 2018 roku w niedzielę dzieci ze Szkoły Podstawowej uczęszczające na lekcje języka regionalnego-kaszubskiego miały okazję pojechać do Muzeum Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Uczniowie mogli zabrać ze sobą swoich rodziców, a także dziadków, którzy nie mieli jeszcze sposobności zwiedzić Kaszubskiego Parku Etnograficznego. 4 grudnia w Swornegaciach obchodziliśmy odpust św. Barbary, patronki naszej świątyni. Przez wzgląd na fakt, iż wspomniana święta jest także patronką kościółka obecnie mieszczącego się w muzeum, organizacja wycieczki w celu podziwiania drewnianego kościoła z Wdzydz Kiszewskich, który był niegdyś własnością parafii Swornegace, była w pełni uzasadniona. Stara, drewniana świątynia została przeniesiona w miejsce aktualnej lokalizacji w roku 1982 i tam odrestaurowana. Dzieci, rodzice, seniorzy, proboszcz ze Swornegaci, pan dyrektor, pani katechetka oraz nauczyciel regionalista wzięli udział we Mszy św., odprawionej specjalnie dla wycieczkowiczów przez ks. Stanisława i ks. Mirosława w wymienionym wyżej kościółku. Następnie uczniowie przedstawili krótki program artystyczny poświęcony św. Barbarze, a także śpiewali pieśni w języku kaszubskim oraz recytowali wiersze o regionie. Po zakończeniu uroczystości jak i przed jej rozpoczęciem pani przewodnik z muzeum opowiedziała krótko historię świątyni, scharakteryzowała także skansen. Proboszcz sprawujący opiekę nad kościołem zaprosił uczestników wycieczki do zwiedzenia innego domu Bożego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  w sąsiedniej miejscowości Wąglikowice, a także do wspólnej modlitwy w języku chorwackim. Miłym zaskoczeniem była dla wszystkich wizyta w Zajeździe u Sołtysa, gdzie spotkaliśmy miłych i życzliwych ludzi. Czekał tam na nas bogaty poczęstunek, za który jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Pomimo niesprzyjającej pogody wszystkim wycieczkowiczom podobał się wyjazd i chętnie odwiedzą te miejsca po raz kolejny, aby ponownie prosić o łaski i opiekę św. Barbary. Seniorzy, którzy pamiętają czasy kiedy drewniany kościółek znajdował się w Swornegacach, mieli okazję powspominać dawne dzieje i z pełną świadomością uzmysłowić sobie jak ważna jest opieka nad tego typu zabytkami. Uczestnicy pełni ciekawych wrażeń i spostrzeżeń, odmawiając różaniec, bezpiecznie wrócili do swoich rodzin.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2018-12-09 20:04:49