WYCIECZKA DO GDAŃSKA

Wycieczka do Gdańska odbyła się 20 listopada 2018 roku w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wzięło w niej udział 44 uczniów z klas V-VIII i III G. Wyjazd nastąpił sprzed szkoły o godzinie 7.00 autokarem należącym do firmy przewozowej „Hope Trans” z Chojnic.

Po przybyciu do Gdańska, pierwszym punktem było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej. O godzinie 10.00  oprowadzanie grupy rozpoczął licencjonowany przewodnik trójmiejski-pani Joanna Foryś-Schulz. Zwiedzanie kolejnych sal wystawowych robiło na uczniach wielkie wrażenie. Ekspozycje pozwalały wczuć się w atmosferę narastającego konfliktu w Europie  w okresie międzywojennym. Wiele emocji wywarła wystawa zatytułowana „Terror”. Zdziwienie sprawiła rzęsiście oświetlona sala upamiętniająca użycie wobec człowieka bomb atomowych, zrzuconych w 1945 roku na Hiroszimę i Nagasaki-„te bomby były przecież takie niewielkie…”

Uwagę zwiedzających zwróciła rekonstrukcja jednej z ulic Gdańska okresu międzywojennego. Pozwoliła odczuć atmosferę tamtych czasów. Druga ulica nawiązywała do wojny. Była pełna gruzów, na murach widniały otwory po pociskach. Zaciekawienie wywołały oryginalne czołgi typu Sherman i T-34. Pobyt w muzeum zakończył się około godziny 13.00. Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do multikina na film pt. „Fantastyczne zwierzęta”. Na koniec grupa udała się na krótki posiłek do Galerii Bałtyckiej.

Uczniowie powrócili do szkoły około godziny 20.15. Uznali wyjazd za ciekawy i udany. Wycieczkę prowadzili: Ewa Kontek, Urszula Szulc, Ryszard Kontek.

Opracował Ryszard Kontek

Data dodania: 2018-11-20 21:33:37