ROK SZKOLNY 2016/2017

CZERWIEC

    Pierwszego dnia po przyjdzie do miejscowości Balow po śniadaniu pojechaliśmy do miejscowości Schwerin. Tam dzieci kilka godzin spędziły w miejscowym parku linowym oraz sąsiadującym obok ZOO. Park linowy dla niektórych był największym przeżyciem wycieczki. Ostatnim punktem wycieczki tego dnia była miejscowa galeria handlowa, w której dzieci mogły dokonywać zakupów szlifując miejscowy język. Po dniu pełnym wrażeń pojechaliśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie dzieci miały możliwość korzystania z miejscowego placu zabaw, boiska piłkarskiego oraz sali gimnastycznej. Drugi dzień wyjazdu podporządkowany był spartakiadzie lekkoatletycznej dzieci i młodzieży w miejscowości Ludwigslust. Zawody te były dla nas udane, ponieważ razem z uczniami z Nowej Cerkwii zdobyliśmy na nich aż 17 medali. Trzeciego dnia pojechaliśmy na dni miasteczka słoni, gdzie z bliska mogliśmy podziwiać cyrkowe zwierzęta ,,na emeryturze”. Duże wrażenie na dzieciach zrobił występ słoni i kaczek. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Grabow, gdzie uczniowie mogli bez ograniczeń korzystać z atrakcji w miejscowym parku wodnym. Po kilku godzinach spędzonych w parku pojechaliśmy zwiedzić miejscowy zamek książęcy. Po przyjeździe do Balow wieczorem odbyły się nocne podchody. Dzieciom bardzo się one podobały, a następnego dnia w drodze powrotnej w autobusie było cicho i spokojnie….

Opracował Mirosław Ginter

.

 

    Uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach 23 czerwca 2017r. zakończyli kolejny rok szkolny. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego wszystkich powitał Dyrektor Szkoły Zdzisław Bucław. Obecni byli także zaproszeni goście oraz starszy wizytator z Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie Stefan Rymon-Lipiński
Podczas uroczystości pożegnania najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy oraz nagrody za wyniki w nauce, osiągnięcia matematyczne, sportowe, artystyczne, czytelnicze, propagowanie kaszubszczyzny, ufundowane przez Radę Rodziców. Dyrektor podsumował mijający rok szkolny 2016/2017 i życzył uczniom udanych wakacji.

Na koniec uczniowie udali się do swoich sal, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa ukończenia danej klasy. Padło wiele miłych słów, były łzy wzruszenia, serdeczne uściski z koleżankami i kolegami, a na koniec uczniowie usłyszeli życzenia udanych i bezpiecznych wakacji.
 

Opracowała Violetta Bucław

.
.

 

...A WSZYSTKO ZA POMOCĄ STRZAŁEK!

    Ostatni dzień przed wakacjami dla uczniów z klasy II był dniem pełnym radości, nabywania nowych umiejętności i zadowolenia ze wspólnie spędzonego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Bowiem po pożegnaniu naszych dwóch kolegów, którzy wyjeżdżali do Niemiec na spartakiadę sportową wyruszyliśmy szlakiem strzałek do koleżanki Michaliny. Mieszka ona na Płęśnie, więc mieliśmy do pokonania kilka kilometrów. Rodzice Michaliny, aby umilić nam wędrówkę przygotowali dla nas drogowskazy w postaci strzałek. Za każdą strzałką kryło się zadanie do wykonania. Pierwsze zadanie polegało na tym, aby idąc gęsiego powiedzieć  koledze idącemu z przodu coś miłego na jego temat. Szybko potrafiliśmy sprostać temu zadaniu, a jednocześnie zadanie to wprawiło nas w miły nastrój. Dalej szliśmy szybkim krokiem, gdyż z niecierpliwością wyglądaliśmy kolejnych strzałek. Podczas kolejnych zadań zamienialiśmy się czapkami, układaliśmy z patyków napis "klasa druga", wymienialiśmy nazwy roślin, dowiedzieliśmy się kto z nas ma najkrótsze nazwisko, kto najdłuższe, wiemy kto ma piegi, poznaliśmy kolor oczu kolegów. Ustaliliśmy, że Marcin jest najstarszy, a Michalina i Bartosz najmłodsi/ urodzili się tego samego dnia/. Policzyliśmy, iż razem mamy 67 lat. Przytulając się do drzewa wyszeptaliśmy swoje marzenia. Przed domem Michaliny wykonaliśmy ostatnie zadanie zawołaliśmy radośnie i bardzo, bardzo głośno" Jesteśmy na Płęśnie. Wkrótce potem okazało się, że rodzice naszej koleżanki przygotowali więcej atrakcji. Na początek zostaliśmy poczęstowani pyszną lemoniadą, potem piekliśmy nad ogniskiem kiełbaski i pianki/ większość z nas po raz pierwszy/. Następnie przyszła kolej na wspólne zabawy: puszczaliśmy bańki mydlane, próbowaliśmy chodzić na szczudłach, graliśmy w lotki, skakaliśmy na trampolinie, huśtaliśmy się na huśtawce. Jednak największym zainteresowaniem cieszyło się strzelanie z łuku do tarczy. Mistrzem okazał się Paweł. Niechętnie wracaliśmy do domu, ale cóż wszystko co miłe szybko się kończy. Dziękujemy państwu Bobrowskim za przygotowanie tak wielu niespodzianek.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

    W środę 21 czerwca 2017r. o godz. 16.00 w WDK w Swornychgaciach odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klasy III gimnazjum.
Uczniowie wyróżniający się w różnych dziedzinach, m.in. w nauce, sporcie czy pracy na rzecz szkoły otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Wręczono również listy gratulacyjne oraz podziękowania rodzicom. Trzecioklasiści przedstawili program artystyczny, zawierający podsumowanie kilkuletniego pobytu w szkole. Podziękowali pedagogom za lata wspólnej pracy, trud włożony w kształcenie i w wychowanie, za życzliwość, zrozumienie, uśmiech… Do podziękowań dołączyli rodzice. Były piosenki, bukiety kwiatów i taniec. Poruszającemu pożegnaniu towarzyszyły gratulacje, życzenia i upominki od uczniów klasy II.

 

Opracowała Dorota Dorszyńska

    21.06. 2017r. klasy IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum przedstawiły prezentacje wybranych krajów europejskich takich jak: Wielka Brytania, Szkocja, Niemcy, Włochy, Francja i Węgry. Widzowie zaznajomili się z ciekawymi zwyczajami tych krajów, ciekawostkami kulinarnymi, poznali wybitnych naukowców, wynalazców i artystów.
Można było podziwiać, własnoręcznie wykonane przez uczestników, flagi państwowe, godła i stroje danego kraju. Klasa VI przygotowała też quiz wiedzy o Francji, w którym wzięli udział zgromadzeni uczniowie.
    Prezentacje były barwne, ciekawie zaaranżowane i pozwoliły uczniom uzupełnić i rozszerzyć wiedzę o kilku krajach europejskich.

 

   20 czerwca 2017r. praktycznie w przeddzień Dnia Ojca oraz tuż po Dniu Matki i Dniu Dziecka, zorganizowaliśmy Piknik rodzinny dla dzieci z oddziału przedszkolnego i ich rodziców, a także dla młodszego, bądź starszego rodzeństwa. Na boisku ustawiona została duża zjeżdżalnia dmuchana i pojazd z burgerami. Na dzieci czekały również inne atrakcje typu: malowanie twarzy, bańki, gry zręcznościowe i rysowanie kredą chodnikową po polbruku, a nawet lody. Na dorosłych czekały owoce, ciasto i kawa. Wszyscy doskonale się bawili, a mamy wreszcie znalazły trochę czasu, aby posiedzieć i porozmawiać o problemach rodzicielskich. To było miłe popołudnie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Opracowała Hanna Jankowska

    Wczesnym rankiem 20 czerwca 2017 roku uczniowie klas I-IV wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę krajoznawczą po Północnych Kaszubach. Głównym celem wycieczki dla uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego było poznanie piękna ziemi kaszubskiej, ciekawych miejsc i zabytków. Uczniowie udali się do Gdyni, przejeżdżając przez Kościerzynę i Żukowo. Na miejscu wsiedli na statek, którym dopłynęli do samego Helu. Podczas rejsu trwającego ponad godzinę można było podziwiać piękne widoki, zrelaksować się. Po dotarciu do celu, uczestnicy wycieczki podążyli w kierunku Fokarium, aby tam podziwiać wyjątkowe zwierzęta morskie - foki. Można się tam zapoznać z trybem życia tych morskich ssaków i dowiedzieć się o problemach ochrony przyrody Bałtyku. W następnej kolejności wycieczka podążyła w kierunku latarnii morskiej, gdzie wejście na sam szczyt wymagało pokonania ponad dwustu stopni. Uczniowie jednak chętnie podjęli wyzwanie.  Kolejnym punktem było Władysławowo. Po drodze do tego pięknego miasta, dzieci miały możliwość podziwiania okolicznych miejscowości turystycznych.  Uczniowie ucieszyli się z wiadomości, że odwiedzą Ocean Park, w którym będą mogli spotkać się z największymi zwierzętami morskimi oraz spacerować z przewodnikiem. Maxi klocki dostarczyły uczniom wiele radości. Mieli również szansę obejrzeć wystawę rzeźbionych ryb, a także przeżyć podwodną przygodę w wirtualnej rzeczywistości. Po takiej dawce wrażeń uczestnicy wycieczki udali się na posiłek. Na zakończenie nie mogliśmy ominąć największego placu zabaw w województwie pomorskim, na którym uczniowie spędzili wspaniale czas. Ponieważ zbliżał się wieczór trzeba było wyruszyć w drogę powrotną. Uczestnicy wycieczki choć bardzo zmęczeni, zadowoleni wrócili do domów.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

    Już po raz szósty odbył się dzień projektów. Uczniowie  klasy II gimnazjum realizowali swoje projekty edukacyjne, które zaprezentowali 19 czerwca 2017r. Na dzień prezentacji  projektów zaproszono przewodniczącą  Rady Rodziców, dyrektora, opiekunów, wychowawców, nauczycieli oraz koleżanki i kolegów.

Pierwsza swoją prezentację zaczęła grupa pod opieką pani Magdy Niesiołowskiej, jej tematem były „Witaminy i tajemniczy świat „E””. Na początku w prezentacji multimedialnej zaprezentowano witaminy i ich występowanie. Następnie obejrzeliśmy film „Wiem co jem”, w którym wystąpili uczniowie no i oczywiście witaminy. Grupa zaprezentowała teledysk do piosenki własnego autorstwa pt. ”Owoce świata”. Na koniec odbył się mały quiz, zwycięzcy otrzymali owocowe szaszłyki.

Druga grupa wybrała temat „Woda białe bogactwo”. Uczniowie przeprowadzili ankietę wśród młodzieży szkolnej. Wyniki przedstawili w swojej prezentacji. Na koniec zaprezentowali filmik z doświadczenia, jak wykonać filtr do wody.

Jako trzecia zaprezentowała się grupa pani Violetty Bucław. Grupa zajęła się udowodnieniem, że YouTube to raczej śmietnik. Z prezentacji dowiedzieliśmy się, że 10% na youtube to tutorial czyli filmiki uczące.

Ostatnia grupa pod opieką pani Małgorzaty Michalewskiej badała „Uzależnienia - współczesne niewolnictwo”. W prezentacji wykorzystano film „Trudne sprawy”, ukazujące różne spojrzenie na narkotyki.

Temat

Grupa

punkty

Witaminy i tajemniczy świat „E”

1.Kolet Karolina

2.Miszewski Mateusz

3.Stoltamann Zuzanna

4.Myszka Kamil

99,6%

Uzależnienia - współczesne niewolnictwo

1. Majer Agata

2. Kontek Natalia

3. Kupczyk Patrycja

4.Paulina Fojuth

98,5%

Youtube – źródło wiedzy czy śmietnik?

1.Szulc Wiktoria

2.Szulc Natalia

3.Hamernik Mateusz

4.Nawrat Daria

88,3%

Woda białe bogactwo

1.Zieliński Filip

2.Warszewski-Nenca Klaudiusz

3.Pawlak Bartosz

4.Ryduchowski Kacper

83,4%

.

 

    13 czerwca 2017r. uczniowie klas I-III pojechali na wycieczkę do Chojnic. Kilka miesięcy temu mama Olgi Jacewicz zaproponowała nam odwiedziny w jej zakładzie pracy - Spółdzielni Mleczarskiej. Zgodziliśmy się z radością, gdyż rzadko mamy okazję obserwować na żywo produkcję. Aby wejść na teren zakładu musieliśmy założyć strój, który zakłada się wchodząc na produkcję: czepki, ochraniacze na buty i fartuchy. Po zakładzie oprowadzała nas pani Iwona Krauze. Starała się nam jak najlepiej i najdokładniej przybliżyć tajniki produkcji sera. Mogliśmy zaobserwować pracę urządzeń, ludzi w warzelni, solowni, pakowalni, dojrzewalni, aparatowni i w laboratorium. Szczególnie zainteresowała nas praca przenośników i taśmociągów. Na zakończenie odbyła się degustacja sera. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że tak bardzo lubimy ser. Był wyśmienity, zapewne dlatego zjedliśmy go tak dużo. Wychodziliśmy z mleczarni uśmiechnięci, zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia. Pragniemy podziękować panu dyrektorowi SM Spomlek w Chojnicach za umożliwienie nam wejścia na teren zakładu, serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również p. Iwonie za interesujące opowiadanie o produkcji sera i p. Magdzie za zaproszenie.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w chojnickim Eksperymentarium. Zwiedzając wystawę - trzynaście interaktywnych stanowisk- poznaliśmy śpiew ptaków, rośliny , magiczną moc ziół przy kotle czarownic, obieg wody w przyrodzie. Nadawaliśmy sygnał alfabetem Morse'a. Mogliśmy usiąść za sterami bojera i wziąć udział w wyścigu. Dużo radości sprawiło nam mocowanie się z turem. Po zwiedzeniu wystawy wzięliśmy udział w warsztatach chemicznych. Obserwowaliśmy powstawanie tęczy, kolorowego deszczu i burzy kolorów

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

    W maju w naszej szkole Hanna Nadolna pod opieką pani Krystyny Klewicz zorganizowała Szkolny Konkurs Matematyczny ,,Matematyczni Mistrzowie dla klas IV - VI". Każda klasa miała osobne zadania. Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszym były eliminacje. Uczestnicy mieli rozwiązać w domu 3 zadania. Do zmagań przystąpiło razem 15 uczniów i wszyscy przeszli do kolejnego etapu - półfinału. W nim uczestnicy musieli rozwiązać 10 zadań w 45 minut. Zadania były tylko zamknięte (należało wybrać jedną poprawną odpowiedź). Do finału zakwalifikowały się 4 osoby z klasy czwartej oraz po dwie z klas piątej i szóstej. W finale uczestnicy musieli rozwiązać 8 zadań w 45 minut, jednak musieli też podać pełne uzasadnienie. Ze zmagań dotyczących wszystkich etapów tytuły ,,Matematycznych Mistrzów" uzyskali:
Wojciech Szada Borzyszkowski klasa IV
Piotr Pszczoła klasa V
Anna Dolna klasa VI
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowane nagrody.
 

Opracowała Hanna Nadolna

    13 czerwca 2017 r. uczniowie kl. IV z Szkoły Podstawowej w Swornegaciach przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Cele tego egzaminu to: popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego, kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze, popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Egzamin składał się z dwóch części. Część teoretyczna: było to sprawdzenie wiadomości, część odbywała się w formie pisemnej i polegała na rozwiązaniu testu. Pytania dotyczyły: ogólnej znajomości przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych i zasad ruchu drogowego obowiązujących pieszych, z zasad przejazdu przez skrzyżowanie, oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem egzaminu teoretycznego było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym (uczniowie ten egzamin zdawali w szkole 8 czerwca). Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 45 minut. Aby go zdać, musieli poprawnie odpowiedzieć na 80% pytań zawartych w teście. Uczniowie, po zaliczeniu części teoretycznej przystąpili do egzaminu praktycznego. Egzamin praktyczny odbył się dnia 13.06.2017 na terenie boiska szkolnego, które zostało przygotowane do spełnienia funkcji miasteczka ruchu drogowego. W części praktycznej uczniowie musieli wykazać się techniką sprawnej jazdy na rowerze obejmującą: jazdę po łukach, płynne ruszanie z miejsca, upewnianie się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy, jazda wytyczonym torem, hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu
Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwał dyrektor szkoły wraz z nauczycielem zajęć technicznych.
Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 14 uczniów. Oto pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego oraz szczęśliwi posiadacze – pierwszego w życiu „prawa jazdy”:
Dolna Alicja, Hamernik Marcin, Jeżewski Bartosz, Lorek Oskar, Nenca Natalia, Nenca-Stosik Dawid, Siuda Wojciech, Sowiński Igor, Stanisławska Amelia, Stobiecki Mikołaj, Szada Borzyszkowski Wojciech, Żółtkowski Jakub, Giłka Piotr, Giłka Kacper. Gratulujemy!

Opracowała Urszula Szulc

.

    W poniedziałkowe popołudnie 12 czerwca 2017 roku uczniowie  klasy IV wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do leśniczówki w Asmusie. Mogli zobaczyć, a nawet  nakarmić różne zwierzęta, np. perliczki, kaczki, kozy, króliki, psy i koty. Po radosnych chwilach spędzonych ze zwierzętami dzieci zapoznały się z różnymi gatunkami roślin i ziół, hodowanych w szklarniach. Odgadywanie ich nazw po wyglądzie i zapachu zainteresowało wszystkich uczestników. Zaraz po lekcji przyrody gospodarze zaprosili uczniów na poczęstunek, w którego skład wchodziły: pyszna drożdżówka, truskawki, ciastka, napoje, oraz smaczna kiełbaska pieczona na grillu. Następnie leśniczy podzielił się z dziećmi wiedzą na temat zwierząt leśnych: saren, dzików, jeleni i innych. Przedstawił wiele interesujących ciekawostek, których dzieci słuchały z zaciekawieniem, zadając szczegółowe pytania. Na zakończenie zajęć, uczniowie próbowali określić przynależność poroża lub skóry do danych gatunków. Tuż przed wyjazdem gospodarze sprezentowali dzieciom jaja perliczek, po jednym dla każdego. Uczestnicy choć zmęczeni, wrócili do domu z uśmiechem na ustach.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

    Dnia 8.06.2017r. uczniowie klasy szóstej pod opieką wychowawcy U. Szulc oraz pani H. Jankowskiej rozpoczęli upragniony biwak klasowy we Wielu. Pogoda sprzyjała, więc wszystko odbyć się mogło zgodnie z planem. Najpierw rozlokowanie w domkach, następnie ognisko z kiełbaskami i wspólnymi śpiewami, po nim, zabawy i gry drużynowe oraz spotkania i rozmowy w domkach. W dzień następny wybrali się na Kalwarię Wielewską. Niektórzy podjęli wezwanie i weszli na kolanach po betonowych schodach liczących 53 stopnie (liczba stopni równa się liczbie zdrowasiek różańca). Po przejściu kalwarii poszli na plac zabaw i mini siłownię na świeżym powietrzu , które to znajdują się w pobliżu plaży .Na zakończenie pieszego wypadu poszli na smaczne lody oraz drobne przekąski. W drodze powrotnej do ośrodka ,,eFka’’, wstąpili do Sanktuarium Kalwaryjskiego. Po powrocie był czas na odpoczynek przed wieczorną, wspaniałą grą terenową. W sobotę, ostatniego dnia biwaku, pogoda niestety nie dopisała, ale i tak wszyscy się jeszcze świetnie bawili .
Klasa szósta serdecznie dziękuje rodzicom, którzy bezpiecznie dowieźli i odwieźli ich z biwaku, mamie Pauliny Jeżewskiej pani Emilii za smaczną drożdżówkę oraz pani Hani Jankowskiej, która bez zastanawiania zgodziła się na opiekę podczas biwaku!

Opracowała Urszula Szulc

.

   06.06.2017r. ośmioosobowa reprezentacja oddziału przedszkolnego uczestniczyła w Olimpiadzie dla przedszkolaków, którą tradycyjnie zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 3 w Chojnicach. Jak zwykle gospodarze przygotowali wiele atrakcji dla reprezentacji z 16 przedszkoli miejskich i wiejskich. Oprócz wielu konkurencji rozgrywanych na dwóch boiskach i sali gimnastycznej, zostaliśmy poczęstowani lodami i innymi słodkościami, a także wszyscy zjedliśmy kiełbaski z grilla. Po odebraniu nagród i oficjalnym zakończeniu olimpiady przez dyrektora szkoły, wstąpiliśmy jeszcze na posiłek do Mc Donalds. Mimo, iż większość drużyn uplasowała się na lepszych pozycjach, możemy zaliczyć ten dzień do udanych.

Opracowała Hanna Jankowska

.

    Dnia 2.06.2017 w piękny, słoneczny dzień, uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą wybrali się na piknik do Kokoszki. Tam w wigwamie przy ognisku opiekali zamiast tradycyjnych kiełbasek, pianki jojo. Po grillowaniu i wspólnych zabawach, przyjechała do nich niespodzianka - pizzy zafundowane przez rodziców Julii Hejmowskiej. Nasyceni i zrelaksowani wyruszyli w drogę powrotną do szkoły.
Uczniowie serdecznie dziękują pani H. Gostomczyk za udostępnienie wigwamu oraz rodzicom Kasi Grzonka, Pauliny Jeżewskiej, Julii Hejmowskiej za pomoc w organizacji pikniku.

Opracowała Urszula Szulc

.

Dnia 24 maja 2017 roku w Kościerzynie odbył się półfinał i finał konkursu wojewódzkiego „Kaszubi wczoraj i dziś”, którego organizatorem było Muzeum Ziemi Kościerskiej. Patronat honorowy nad konkursem objęły: Pomorskie Kuratorium Oświaty w Gdańsku  i  Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie. Tegoroczna edycja poświęcona była najwybitniejszym artystom z Południa Kaszub: Józefowi Chełmowskiemu, Marianowi Mokwie i Kazimierzowi Jasnochowi. Tematyka wpisuje się w ustanowiony przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie „Rok Józefa Chełmowskiego”. W konkursie mogli uczestniczyć  uczniowie wszystkich szkół gimnazjalnych z terenu województwa pomorskiego. Pierwszy etap konkursu na szczeblu szkolnym odbył się 28 kwietnia 2017 roku. Przystąpiło do niego osiem osób z Zespołu Szkół w Swornegaciach. Do półfinału z naszej szkoły zakwalifikowała się uczennica klasy I gimnazjum - Urszula Gostomczyk. Łącznie do  drugiego  etapu  konkursu zakwalifikowało się 56 uczniów z różnych szkół, a 38 z nich wzięło udział. W  etapie finałowym uczestniczyło siedem osób, a wsród nich uczennica Zespołu Szkół w Swornegaciach - Urszula Gostomczyk, która zajęła I miejsce. Uczniów biorących udział w konkursie oceniała komisja w składzie: prof. zw. dr hab. Tadeusz Linkner (przewodniczący), dr Romuald Bławat (członek), dr Krzysztof Jażdżewski (członek), dr Tomasz Siemiński (członek), Daria Meger (sekretarz). Uczestnicy w dwóch pierwszych etapach rozwiązywali test pisemny, natomiast w finale odpowiadali ustnie na trzy wylosowane pytania.                       

Dnia 9 czerwca 2017 roku w Kościerzynie miało miejsce wręczenie nagród, poprzedzone wykładami na temat życia i twórczości najwybitniejszych twórców z Pomorza. Gratulujemy naszej  laureatce  i wszystkim nagrodzonym.  Opiekunem uczennicy jest Marzena Borzyszkowska nauczycielka języka kaszubskiego. Bardzo ważnym atutem tego konkursu oprócz wartościowych nagród jest zaświadczenie o przyznaniu  5 pkt przez Pomorskiego Kuratora Oświaty  w rekrutacji do szkół średnich, co w znaczym stopniu podnosi jego rangę. Laureatka wraz z opiekunką udzieliły wywiadu Radiu „Kaszëbë“ i TV. Osiągnięcie Urszuli Gostomczyk promuję naszą szkołę i gminę Chojnice w województwie pomorskim i w całym regionie.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

KONKURS "1 Z 10"

 

Dnia 1 czerwca 2017r. w naszej szkole odbył się finał konkursu matematycznego „1 z 10”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV – VI. Wcześniej odbyły się eliminacje,  na których wybraliśmy 10 najlepszych osób.  Konkurs wzorowany był na telewizyjnym teleturnieju „1 z 10”, opierał się na wiedzy matematycznej ze szkoły podstawowej. Wszyscy uczestnicy konkursu bardzo dobrze się bawili.

Najlepsza okazała się Hanna Nadolna, drugie miejsce zajęła Paulina Jeżewska – obie dziewczyny z klasy VI. Trzeci był Paweł Borzyszkowski z klasy V. GRATULUJEMY!!Zawodnicy otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci gier matematycznych, przyborów szkolnych i słodyczy ufundowane przez Radę Rodziców.

Organizatorem konkursu była Zuzanna Jankowska z klasy III gimnazjum, opiekunem pani Krystyna Klewicz.

 

Opracowała Zuzanna Jankowska

   Dnia 2 czerwca 2017 r. nasi uczniowie z klasy II i III uczestniczyli w prezentacji podstawowych prac pasiecznych wykonywanych w trakcie miodobrania. Omówiono zagadnienia związane z rolą pszczół i dzikich owadów zapylających oraz korzyści dla człowieka wynikające z dbałości o różnorodność biologiczną i rolę drzew i lasów w przyrodzie. Prezentację przedstawił doświadczony pszczelarz oraz zawodowy leśnik. Uczestnicy na żywo obserwowali pszczelą rodzinę, a także poznali urządzenia do wirowania i konfekcjonowania miodu. Każde z dzieci na zakończenie otrzymało słoiczek tegorocznego miodu, nasiona roślin miododajnych i drzewko.

Opracowała Grażyna Sawicka

.

 

    1 czerwca w naszej szkole, jak co roku odbył się Dzień Dziecka pod hasłem „Stop Przemocy” . Z tej okazji dla uczniów zorganizowano różne zabawy i konkursy. Wszyscy spędzili ten czas bardzo aktywnie. Jedni brali udział w turnieju piłki nożnej, inni przygotowywali owocowe szaszłyki, jeszcze inni grali w grę „Kocham Cię Polsko”. Można było również korzystać z gier planszowych, gry w karty, śpiewać karaoke i malować kredą. Odbył się również pokaz pierwszej pomocy zaprezentowany przez OSP w Swornegaciach. Każdy z uczniów konsumował kiełbaski z grilla, bułki, soczki oraz lody. Na zakończenie tego dnia odbyły się rozgrywki piłki siatkowej między nauczycielami a uczniami.

Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc finansową w zorganizowaniu Dnia Dziecka.

Opracowała Małgorzata Michalewska

.
.

 

WYCIECZKA DO "DIABELSKIEGO GŁAZU"

    Dzień Dziecka dla uczniów klasy I i II rozpoczął się w stołówce, gdzie dzieci mogły przygotować owocowe szaszłyki z ulubionych owoców wybierając kawałki jabłka, gruszki, nektarynki, winogrona, banana, arbuza i kiwi. Następnie wykonały kredą kolorowe rysunki na płycie boiska. Po czym udaliśmy się na przystanek autobusowy. Po zakupieniu biletów, każde dziecko samodzielnie skasowało bilet. Okazało się, że większość dzieci robiła to po raz pierwszy. Dla wielu dzieci była to również pierwsza podróż autobusem MZK. Wysiedliśmy w Małych Swornegaciach, skąd udaliśmy się do Kokoszki. Wędrowaliśmy wzdłuż jeziora Długiego. Idąc żółtym szlakiem rozpoznawaliśmy drzewa, podziwialiśmy mrowiska, przyglądaliśmy się ptakom. Dotarliśmy do głazu narzutowego - pomnika przyrody, na którym jak głosi legenda został odciśnięty ślad diabła. Wywołał on wśród dzieci wielkie poruszenie, wszyscy chcieli sprawdzić, czy ich stopa zmieści się w zagłębieniu. Na naszej trasie napotkaliśmy również mogiła żołnierza, który poległ podczas II wojny światowej. Po ponad godzinnym marszu dotarliśmy do wigwamu w Kokoszce, gdzie czekały na nas  kiełbaski z grilla. Zjedliśmy tez drożdżówki, lody i rogaliki. Po krótkiej zabawie na łące wyruszyliśmy do szkoły. Był to bardzo radosny i pełen wrażeń dzień. Dziękujemy p. Grzonka za przygotowanie ogniska i pysznych rogalików, państwu Szulc za grillowanie i pyszne kiełbaski. 

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

PIESZA WYCIECZKA NA KAMIONKĘ

    Klasa III wybrała się na pieszą wycieczkę na Kamionkę do koleżanki z klasy Ani Kiedrowskiej. Po drodze dzieci obserwowały otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew. Na miejscu upiekły kiełbaski na ognisku, zjadły pyszne lody oraz pyszną drożdżówkę upieczoną przez mamę Ani. Po posiłku były wspólne zabawy i gry. Potem wszyscy wrócili do szkoły.

Opracowała Grażyna Sawicka

.

MAJ

    Dnia 31.05.2017r. uczniowie klasy szóstej uczący się języka kaszubskiego wybrali się rowerami na lekcję w terenie. Wraz z opiekunami – nauczycielem- wychowawcą oraz mamą Pauliny Jeżewskiej wyruszyli do Brus Jaglii. Po drodze zatrzymali się w Drzewiczu za mostem, gdzie znajduje się niewielki obelisk informujący o tym, że.. Tu pod lipą w lipcu 1810 roku przeprawiając się przez Brdę odpoczywał Napoleon Bonaparte idąc na Moskwę’’. Następnie dojechali do Brus Jaglii, gdzie w chacie kaszubskiej zapoznali się twórczością nieżyjącego artysty kaszubskiego p. Józefa Chełmowskiego zwanego „Kaszubskim Leonardo da Vinci”. Po czym zwiedzili zabudowanie twórcy ludowego - obejście, warsztat oraz ogród – pasiekę , by tam zachwycać się niezwykłymi ulami zbudowanymi i wyrzeźbionymi przez artystę . Po zwiedzaniu żona pana Chełmowskiego zaprosiła uczniów do poznania domowego muzeum nieżyjącego twórcy kaszubskiego. Po obejrzeniu eksponatów, wpisaniu się do księgi pamiątkowej oraz zdjęciach pamiątkowych, wyruszyli w drogę do pobliskich Brus na pizzę by nabrać sił do jazdy w drogę powrotną do domu.
Uczniowie kl. VI pełni nowych informacji i doświadczeń , szczęśliwie wrócili do domów. Serdecznie dziękują p. Emilii Jeżewskiej za opiekę podczas wycieczki.

Opracowała Urszula Szulc

 

    W środowe popołudnie, 31 maja 2017r. uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Swornegaciach wybrali się na wycieczkę rowerową do Parku Narodowego "Bory Tucholskie, aby zrelaksować się na łonie natury. Trasa wycieczki przebiegała przez Drzewicz i Małe Swornegacie. Uczestnicy wycieczki podążając czarnym szlakiem z Drzewicza dojechali do jeziora Nierybno, które jest jeziorem lobeliowym, objętym ochroną ścisłą. Dalej udali się w kierunku urokliwego zakątka, którym jest ścieżka spacerowa na drewnianych pomostach zwana „Pętlą Lipnickiego".  Po jej przejściu pojechaliśmy zobaczyć pomnik przyrody, którym jest 600- letni „Dąb Bartuś", skąd przez Małe Swory wróciliśmy zadowoleni do domów.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

    Dzień 30 maja 2017r. był bardzo uroczystym dniem w naszej szkole, bowiem gościliśmy Matki z okazji ich święta. Dzieci uczęszczające na koło teatralne od dłuższego czasu przygotowywały się do tej uroczystości. Wytrwale powtarzały scenki humorystyczne i kawały. Zaprezentowały je Mamom na rozpoczęcie uroczystości. Następnie pokaz swoich umiejętności recytatorskich i wokalnych dały dzieci z klasy I i II. Były wiersze z życzeniami dla Mam i piękne piosenki, które dostarczyły zaproszonym paniom wiele radości i wzruszeń. Zabawny okazał się występ dziewczynek z klasy III w piosence z repertuaru Etny. Po wręczeniu własnoręcznie wykonanych bukiecików i laurek przystąpiliśmy do wspólnego poczęstunku. Na pięknie udekorowanym stole, pośród kwiatów pojawiły się pyszne słodkości. Na zakończenie poproszono Mamy o rozpoznanie swojego portretu wykonanego przez dzieci. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze. Mamy nadzieję, że na długo pozostanie w pamięci Matek i dzieci. Dziękujemy paniom, które upiekły ciasta i tym, które zajęły się zakupem lodów i napojów.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

    W dniu 29 maja 2017 r. uczennice z klasy III wzięły udział w Miejsko-Gminnym Konkursie czytelniczym pt. ,,W świecie książek”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 5 w Chojnicach. Do konkursu przystąpiło sześć szkół: cztery miejskie i dwie z gminy. Celem Konkursu była możliwość wykazania się znajomością literatury dziecięcej i treści utworów literackich. Uczennice: Jażdżewska Karolina, Skonieczna Amelia, Szyszka Emilia zajęły IV miejsce.

Opracowała Grażyna Sawicka

 

.

 

    Dnia 22 maja 2017r. odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt. "Sekret" zaprezentowane przez uczniów Gimnazjum ze Sławęcina w ramach Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Narkomanii na terenie Gminy Chojnice.

Opracowała Małgorzata Michalewska

.

 

    W piątek, 19 maja 2017 roku, siedmioro uczniów Zespołu Szkół w Swornegaciach, korzystając z pięknej pogody wyjechało na wycieczkę rowerową po Kaszubach. Trasa wycieczki przebiegała przez Zbrzycę, Śluzę, Laskę, Asmus i Drzewicz. Przejeżdżając przez Śluzę, młodzież uszanowała pamięć po zmarłym żołnierzu poległym w tych stronach, zapalając znicz i modląc się w ciszy. W dalszej części wycieczki uczniowie pod okiem opiekunów podziwiali piękno kaszubskich jezior: Czarne i Zmarłe. Kiedy dojechali do miejscowości Laska, po kaszubsku brzmi ona Lôska, postanowili obejrzeć pomnik przyrody, którym jest 400-letni dąb „Łokietek". Potem młodzież udała się na ognisko, aby nabrać sił do dalszej jazdy rowerem. Uczestnicy wycieczki podziwiając piękne krajobrazy, zapomnieli o zmęczeniu i zadowoleni wrócili do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

Środa, 17.05.2017, była w Zespole Szkół w Swornegaciach „świętem” lektury szkolnej. Uczniowie klas IV-VI i I-III gimnazjum mieli możliwość zaprezentować różne odsłony książek. Rozwiązywali kalambury, przedstawiali scenki teatralne i „żywe obrazy” zainspirowane scenami z kart literatury, rozpoznawali fragmenty cytowanych książek, kojarzyli ilustracje z odpowiednim tytułem i treścią lektury. Wszystkie klasy, wspólnie ze swoimi wychowawcami wykazały się dużą wyobraźnią i inwencją twórczą.

Zmagania międzyklasowe oceniała komisja w składzie: dyrektor ZS Zdzisław Buclaw, p. Mirosław Ginter, ks. Marian Knut, panie Anna Pażontka-Lipińska i Ewa Kolter z RR, Daria Jankowska z WDK oraz Donata Gierszewska z biblioteki szkolnej.

Organizatorami konkursu była Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Swornegaciach i uczniowie z kółka dziennikarskiego (Kolter Karolina, Stoltmann Zuzanna, Wiktoria Szulc, przy wsparciu Moniki Krzoska, Jankowkiej Zuzanny i Kupczyk Patrycji). Uczniowie, nauczyciele i jury zostali poczęstowani świeżą drożdżówką i napojami. Klasy: IV i IIg za najwyższą ilość zdobytych punktów dzielili się pięknymi tortami bezowymi. Poczęstunek i nagrody ufundowała Rada Rodziców, a przygotowały go panie z naszej szkolnej kuchni.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za zaangażowanie i współpracę, ale przede wszystkim dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli aktywny udział w konkursie. Opracowała Donata Gierszewska

.

 

    16 maja 2017r. w Klosnowie na leśnej Ścieżce Dydaktycznej odbyło się wręczenie nagród i podsumowanie gminnego konkursu plastycznego Jestem Przyjacielem Przyrody pod nazwą" Rośliny i zwierzęta naszych rzek". Na konkurs wpłynęły 72 prace z 10 szkół podstawowych gminy Chojnice. Uczeń klasy II Piotr Szada Borzyszkowski zdobył jedną z nagród głównych. Po nagrodę pojechał z mamą. Wraz z innymi zwycięzcami zwiedzał Leśną Ścieżkę Dydaktyczną i piekł kiełbaski przy ognisku. Gratulujemy Piotrkowi nagrody, a mamie Piotrka dziękujemy za okazaną pomoc.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

 

.

 

 

    W Szkole Podstawowej nr 2 w Kwidzynie 8 maja 2017r. odbył się finał Wojewódzkiego Turnieju Czytelniczego "Mole Książkowe" dla kl. IV-VI. pod hasłem "Kornel Makuszyński i jego załoga". Turniej składał się z 4 etapów. Uczestnicy przez 3 etapy rozwiązywali testy drogą internetową, IV etap- finał odbył się w szkole w Kwidzynie. Do finału zakwalifikowała się i zajęła 4 miejsce (wyróżnienie) Hanna Nadolna z kl. VI. 

Opracowała Donata Gierszewska

.

    10.05.2017 r. naszą szkołę odwiedził cyrk, prezentując wspaniałe show z udziałem artystów tej sztuki. Oglądaliśmy m.in. pokaz jednoczesnego poruszanie wieloma kołami hula- hop, żonglerkę maczugami, piłkami. Nie zabrakło również „czarodzieja- iluzjonisty” i zabawnego klauna, który z wielką wprawą rozśmieszał przedszkolaków i uczniów. Dzieci miały możliwość próby swoich sił w różnych konkurencjach związanych z pokazami. Emocje były tak ogromne, że część widowni z zapartym tchem oglądała przedstawienie na stojąco. Wszystkim uczestnikom występ bardzo podobał się, o czym świadczyły gromkie oklaski na zakończenie.

Opracowała Violetta Bucław

.

    9 maja 2017r. uczniowie klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego wybrali się na wycieczkę do Centrum Hewelianum w Gdańsku oraz na wystawę klocków Lego. W Hewelianum wzięli udział w 2 zajęciach. Pierwsze pt. "W gąszczu zagadek" dotyczyło kreatywnego konstruowania z różnego rodzaju klocków, które układali według instrukcji i rozwiązywali zagadki, drugie zajęcie pt. "W promieniach słońca" odbyło się w Laboratorium Pana Kleksa, gdzie wszyscy dowiedzieli się jak ważne dla życia na naszej planecie jest Słońce.

    Drugim etapem naszej wycieczki było obejrzenie wystawy klocków Lego. Dzieci z zaciekawieniem, a często z zafascynowaniem, oglądały przeróżne budowle z klocków Lego. Nie tylko bardzo znane budynki i obiekty, mimo, że w miniaturze wzbudzały zachwyt, podziwiających kunszt i precyzję budowania, ale dostarczały też wiedzy z różnych dziedzin.
Elementy interaktywne były bardzo chętnie uruchamiane przez zwiedzających, a poruszające się karuzele, pociągi i roboty uświadamiały dzieciom trudność przy ich tworzeniu i dodatkowo pobudzały wyobraźnię. Można to było zaobserwować w FAN PARKU - strefie zabaw klockami LEGO, gdzie uczniowie z klocków sami tworzyli różnorodne konstrukcje i budowle. Może nie były one tak złożone i skomplikowane jak te na wystawie, ale sama możliwość zabawy tak dużą ilością klocków sprawiła dzieciom wiele radości.

    Wycieczkę zakończyli posiłkiem w Mc Donaldzie i spacerem po Starówce Sopotu.
 

Opracowała Violetta Bucław
 

.

 

    Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach mogą pochwalić się wielkim sukcesem Patryka Sowińskiego – ucznia klasy III gimnazjum. W roku szkolnym 2015/2016 uzyskał tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Historycznym, zajmując 13 miejsce. W bieżącym roku szkolnym znacznie poprawił lokatę, bo zdobył 1 miejsce w województwie pomorskim. Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii naszej szkoły. Tytuł laureata zwalnia Patryka z części egzaminu humanistycznego – historii i wiedzy o społeczeństwie.

Mamy nadzieję, że Patryk będzie rozwijał swoje zainteresowania w liceum, co zresztą ma zamiar czynić. Życzymy mu dalszych sukcesów i zdobycia kolejnych uczniowskich tytułów.

    Opiekunem Patryka w zakresie przedmiotów historia i wiedza o społeczeństwie jest Pan Ryszard Kontek.

Opracował Ryszard Kontek

.

 

KWIECIEŃ

Dnia 26 kwietnia 2017r.w szkole w Charzykowach odbył się po raz kolejny Gminny Konkurs Ekologiczny, w którym aktywny udział  wzięła reprezentacja naszej szkoły. W tym roku przebiegał on pod hasłem: „Zaborskie rzeki skarbem bioróżnorodności regionu”. Przed konkursem uczniowie obejrzeli przedstawienie ekologiczne przygotowane przez uczniów z Charzyków. Do zespołu należały uczennice klasy VI:

Dolna Anna

Jeżewska Paulina

Nadolna Hanna.

Reprezentacje poszczególnych szkół mieli przed sobą niełatwe zadania. Musieli sprawdzić swoją wiedzę na temat lasu i pracy leśnika, Zaborskiego Parku Krajobrazowego i Parku Narodowego Bory Tucholskie. Nie zabrakło najtrudniejszej konkurencji, którą było rozpoznawanie pospolitych drzew i krzewów na podstawie zebranych pędów roślin. Drużyna z naszej szkoły świetnie poradziła sobie we wszystkich konkurencjach i zajęła wysokie II miejsce.

Opracowała Magdalena Niesiołowska

.

 

    Pierwszy raz w historii szkoły w jednym roku szkolnym możemy się pochwalić dwoma laureatami w dziedzinie matematyki i historii. Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego została  Hanna Nadolna uczennica klasy VI w kategorii szkół podstawowych (opiekunem uczennicy jest  Krystyna Klewicz), a laureatem Wojewódzkiego Konkursu Historycznego został Patryk Sowiński uczeń klasy III gimnazjum, który może się pochwalić tytułem laureata z tego przedmiotu po raz drugi z rzędu (również w klasie II gimnazjum był laureatem,  opiekunem ucznia jest Ryszard Kontek).

    Hania Nadolna, to podwójna laureatka konkursów matematycznych. Do tytułu laureatki w wojewódzkim konkursie kuratoryjnym z matematyki  dołożyła tytuł laureatki w XVI Finale Ligi Matematycznej i to z olbrzymim sukcesem zdobywając I miejsce i jako jedyna w kategorii szkół podstawowych uzyskała w finale 100% punktów. W lidze matematycznej w tej kategorii wiekowej wzięło udział 660 uczniów rozwiązując zadania domowe. Zadania półfinałowe w Słupsku rozwiązywało 366 uczniów z województwa pomorskiego, a do finału komisja zakwalifikowała 75 uczniów z największą liczbą punktów z obu etapów.  

   Tytuł finalistki wojewódzkiego konkursu matematycznego uzyskała uczennica klasy VI Paulina Jeżewska, natomiast w półfinale ligi matematycznej brał udział uczeń klasy V Paweł Borzyszkowski, któremu do finału zabrakło zaledwie 4 pkt (uzyskał łącznie 76pkt) (opiekunem uczniów jest Krystyna Klewicz)

    Natomiast w dziedzinie plastyki  znaczącymi  sukcesami również  w tym roku  może pochwalić się Ewelina Gostomczyk  uczennica klasy III gimnazjum. (opiekunem uczennicy jest Urszula Szulc)  II miejsce w wojewódzkiej edycji konkursu plastycznego Aktywne Kaszuby pt. Tajemnice świata światów – inspirowane twórczością Józefa Chełmowskiego pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

    Praca Eweliny zakwalifikowana została ze szczebla powiatowego do etapu wojewódzkiego XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2017 pod hasłem „25 lat PSP - Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”. Ewelina zajęła I miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym pt. „Tajemniczy ogród” wykonaną pod kierunkiem Romana Szyszki instruktora plastyki WDK Swornegacie.

    Serdecznie gratulujemy uczniom tak znaczących sukcesów, a ich rodzicom wielkich słów uznania dziękując za olbrzymie wsparcie i znaczącą pomoc w uzyskaniu tak wybitnych osiągnięć. Opiekunom laureatów i finalistów życzymy dużo wytrwałości  i satysfakcji oraz wielu dalszych sukcesów w pracy  z uczniami oraz osiągnięć w konkursach.

    Cała społeczność szkolna oraz mieszkańcy Swornegaci są z Was drodzy uczniowie dumni i życzą dalszych sukcesów i radości w pogłębianiu wiedzy i umiejętności w dalszej edukacji.                                                                                                                     

Opracował Zdzisław Bucław        

.

 

    Sukces i wielkie szczęście, Hanna Nadolna zajęła I miejsce w XVI Lidze Matematycznej im. Zdzisława Matuskiego w Słupsku. Położyła konkurencję na "łopatki", jako jedyna rozwiązując zadania finałowe na 100%. Po napisanym konkursie stwierdziła, że zadania były bardzo trudne, ale wszystkie rozwiązała bezbłędnie. Hania oczekując na ogłoszenie wyników nie mogła uwierzyć w swój ogromny sukces, dopiero wręczony dyplom i nagrody to potwierdziły.

    Liga matematyczna w Słupsku jest to konkurs składający się z eliminacji, półfinału i finału. Eliminacje trwają od października do grudnia. Do półfinału kwalifikuje się osoby, które przysłały wszystkie zestawy zadań domowych oraz uzyskały odpowiednią łączną ilość punktów. W półfinale uczestnik ma do rozwiązania zestaw 5 zadań. Do finału kwalifikuje się uczestników z największą ilością punktów zdobytych w eliminacjach i półfinale. O liczbie finalistów decyduje Komitet Organizacyjny. W finale uczestnik ma do rozwiązania też zestaw 5 zadań, z których każde oceniane jest od 0 do 10 punktów. O końcowej lokacie uczestnika decyduje suma punktów uzyskanych we wszystkich etapach konkursu. Tytuł laureata uzyskują osoby z największą liczbą punktów.

    W 2016/2017 roku szkolnym wzięło udział czterech uczniów Oliwia Kupczyk, Paulina Jeżewska, Paweł Borzyszkowski oraz Hanna Nadolna. W eliminacjach świetnie sobie poradzili Hania oraz Paweł, Paulinie zabrakły 2 punkty do półfinału. Na półfinale Paweł uzyskał 32 punkty a Hania 46, i tutaj Pawłowi zabrakły 2 punkty do finału. Do finału zakwalifikowała się Hania.

Opracowała Krystyna Klewicz

.

 

    W  piątek, 28 kwietnia 2017 roku, siedmioro uczniów Zespołu Szkół w Swornegaciach wybrało się na 46. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mwa”. Konkurs odbył się w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach. W konkursie brali udział następujący uczniowie:

Michał Moga                            klasa III

Emilia Szyszka                         klasa III

Paweł Borzyszkowski                klasa  V

Kacper Jankowski                    klasa  VI

Marta Schada Borzyszkowska   klasa I g     

Anna Majer                              klasa III g

Zuzanna Jankowska                           klasa III g

Uczestnicy musieli opanować pamięciowo oraz wygłosić dwa utwory, które powstały w języku kaszubskim. Mogli wybierać spośród wierszy oraz utworów prozatorskich (całość lub fragment dzieła).

Wszyscy recytowali pięknie, ale nagrodzeni zostali następujący uczniowie:                                                                    

Michał Moga - III miejsce w kat. klas I-III

Emilia Szyszka - wyróżnienie w kat. klas I-III

Paweł Borzyszkowski - wyróżnienie w kat. klas IV-VI

Marta Schada Borzyszkowska - wyróżnienie w kat. klas I-III g

Anna Majer - wyróżnienie w kat. klas I-III gimnazjum

Po recytacji utworów na wszystkich czekał słodki poczęstunek, po którym uczniowie, nagrodzeni dyplomami oraz upominkami, wrócili do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

     40 EDYCJA POWIATOWEGO ETAPU TURNIEJU BRD

       27 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Chojnicach odbył się powiatowy etap Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjów. Była to jubileuszowa, już 40 edycja Turnieju BRD. Do konkursowej rywalizacji przystąpiły drużyny gimnazjów z Konarzyn, Brus, Czerska, Swornegaci i chojnickiego Gimnazjum nr1, które wcześniej wygrały eliminacje gminne czy miejskie. Uczniowie rozwiązywali testy sprawdzające wiadomości z zakresu ruchu drogowego pod czujnym okiem przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji w Chojnicach. Udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej oceniani przez komisję, której przewodziła pani pielęgniarka oraz zdobywali punkty za umiejętności praktyczne pokonywania toru przeszkód. W rywalizacji drużynowej gimnazjów nasza drużyna w składzie Patryk Hapka, Mateusz Rosa, Dominik Stoltmann uplasowała się na czwartym miejscu, czego im serdecznie gratulujemy!!
Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Nagrody wręczyli: pani Aleksandra Łasicka - koordynator powiatowego etapu turnieju z ramienia Pomorskiego Kuratorium Oświaty, pani Bernadeta Zimnicka, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Iwona Laska, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Chojnicach, Grzegorz Czarnowski, przedstawiciel Wydziału Edukacji, Wychowania i Zdrowia Urzędu Miasta Chojnice, Karol Kołyszko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach.

Opracowała Urszula Szulc

.

    W gimnazjum nr 2 w Chojnicach 25.04.2017r.  odbyła się  I edycja Powiatowego Konkursu Czytelniczego "Czytam - więc jestem". Naszą szkołę reprezentowały 2 zespoły Jażdżewska Katarzyna i Ewa Schada Borzyskowska z kl. III g. i Borzyszkowska Paulina z Schada Borzyszkowską Martą z kl. I g. Uczennice otrzymały wyróżnienie.

Opracowała Donata Gierszewska

.

 

    Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas I- III spotkali się z leśniczym Nadleśnictwa Przymuszewo panem Tomirem Kubickim. Leśnik przygotował dla nas prezentację o przyrodzie wiosną, o przyrodzie budzącej się do życia. Pan Tomir bardzo ciekawie i z wielka pasją opowiadał dzieciom o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Pokazywał jak wiele niezwykłych rzeczy można zaobserwować spacerując po lesie. Trzeba tylko uważnie się przyglądać. Mali przyrodnicy z zapartym tchem przysłuchiwali się opowieściom, szczególnie podobały im się te fragmenty, w których pan leśniczy naśladował odgłosy wydawane przez ptaki. Pan leśniczy zadawał uczniom pytania, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Wykazały się dużą wiedzą na temat gatunków zwierząt, ptaków i roślin. Na zakończenie nasz gość zwrócił szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z uroków lasu. Pokazał nam jak wygląda ten wcześnie oglądany przez nas wspaniały las, gdy zostanie strawiony przez pożar. Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu Tomirowi Kubickiemu za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na następne

    Po spotkaniu z panem leśniczym uczniowie klasy I i II, spotkali się aby wspólnie rozwiązywać zagadki, łamigłówki, wykreślanki i rebusy. Celem spotkania była edukacja przyrodnicza oparta na zdobytych doświadczeniach, wiedzy i umiejętnościach uczniów oraz motywowanie dzieci do zachowań proekologicznych. Bowiem oszczędzanie zasobów Ziemi, uwrażliwianie na piękno przyrody i problemy ekologiczne, zrozumienie zasad recyklingu pozwoli dzieciom zadbać o piękno naszej planety.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

.

 

    Spotkanie z bajkami zostało inspirowane przedstawieniem koła teatralnego "Jaś i Małgosia w krainie baśni". Wychowawczynie klas najmłodszych przydzieliły swoje dzieci do konkretnych postaci występujących w przedstawieniu. Tak powstały drużyny: Czerwonego kapturka, Jasia i Małgosi, Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków, Piotrusia Pana, Kopciuszka i Kota w butach. Uczniowie w ciągu tygodnia przygotowywały strój odpowiadający postaciom występującym w wylosowanej bajce. 12 kwietnia w swoich baśniowych grupach rozwiązywały zadania związane z różnymi bajkami. Dopasowywały postacie z bajek do przedmiotów pojawiających się w danej bajce, rozwiązywały łamigłówki, układały puzzle, wyciągały rekwizyty z czarodziejskiego worka. Na zakończenie wykonały na dużym arkuszu papieru ilustrację do bajki, którą reprezentowały. Dzień ten był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób Czytajmy dzieciom! Radzie Rodziców serdecznie dziękujemy za słodycze - nagrody podczas spotkania z bajkami.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

Zapraszamy dzieci do krainy baśni,

gdzie słoneczko świeci, gdzie gwiazda nie gaśnie.

Przypomnijmy sobie razem jeśli chcecie

bajki kolorowe, najpiękniejsze w świecie.

    "Jaś i Małgosia" w krainie baśni to tytuł kolejnego przedstawienia przygotowanego przez uczniów koła teatralnego. Główni bohaterowie Jaś /Bartosz Kontek/ i Małgosia /Jessica Jutrzenka- Trzebiatowska/ podczas poszukiwania drogi do własnego domu spotykają postacie z innych bajek t.j. Czerwony Kapturek, Kot w Butach, Piotruś Pan, Królewna Śnieżka. W końcu trafiają do domku Baby Jagi. Zostają zamknięci w komórce, gdzie spotykają smutnego Kopciuszka. W nagrodę za ciężką pracę zostają wypuszczeni i otrzymują słodkie pierniczki. Szczęśliwie wracają do domu. Odtąd stają się pociechą mamy i taty.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

    Dnia 10.04.2017r. odbyło się spotkanie policjantów z uczniami szkoły podstawowej. Uczniom z klas I-III policjant st. asp. Dariusz Piekarski przypomniał zasady poruszania się po drogach, numery alarmowe oraz co zrobić żeby być dobrze widocznym przez kierowców. Na zakończenie dzieci obejrzały wyposażenie samochodu policyjnego.

W klasach IV-VI przeprowadzono pogadankę na temat  bezpieczeństwa oraz policjant przestrzegł przed ryzykownymi zachowaniami młodzieży.

Opracowała Małgorzata Michalewska

.

 

    W sobotę ósmego kwietnia 2017 roku, uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach brali udział w XI Konkursie Czytelniczym w Języku Kaszubskim „Czëtanié Remsa”. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych, popularyzacja tekstów kaszubskich, rozbudzanie zamiłowania do czytania literatury kaszubskiej a także stwarzanie uczniom możliwości prezentowania swoich umiejętności. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Zalesiu. Uczniowie, którzy brali udział w konkursie to:

1. Michał Moga                         klasa III

2. Karolina Jażdżewska            klasa III

3.  Filip Szulc                          klasa  V

4. Jan Jażdżewski                   klasa VI

5. Małgorzata Jażdżewska       klasa  I g

6. Marta Schada Borzyszkowska klasa  I g

7. Zuzanna Stoltmann               klasa  II g

Nagrodzony został uczeń: Michał Moga-II miejsce w kat. klas I-III

Każdy z uczestników losował  do odczytania fragment powieści A. Majkowskiego „Żëcé i przigdë Remsa”. Po przeczytaniu wylosowanych fragmentów tekstu, na wszystkich czekał poczęstunek. Wszyscy uczestnicy wrócili do domu z dyplomami i upominkami.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.


 

    4 kwietnia 2017r. klasa I gimnazjum wybrała się na wiosenne rozgrywki wojenne. Zabawa w paintball była rozrywkowa i kolorowa. Niektórzy z uśmiechem na twarzy schodzili z pola bitwy, inni wręcz odwrotnie. Następnie wszyscy udali się na ognisko do państwa Daleckich. Po posiłku, był pyszny placek. Na zakończenie dnia odbyły się gry i zabawy przy ognisku.

Opracowała Krystyna Klewicz

.

 

MARZEC

    Dnia 30 marca 2017r uczniowie klasy IV wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Chojnic. Odwiedzili Muzeum Historyczno - Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego. Mieli okazję obejrzeć eksponaty z kolekcji dotyczących: przeszłości Chojnic, jak i całego regionu. W skład wystawy wchodziła także kolekcja etnograficzna, która gromadzi zabytki z zakresu kultury materialnej i duchowej południowej części Pomorza Zachodniego – głównie Kaszub. Wśród nich znajdują się przedmioty i narzędzia służące do obróbki gleby i uprawy roślin, hodowli zwierząt, rybołówstwa, zbieractwa, tkactwa, przyrządy do przygotowywania pokarmu i przechowywania żywności oraz sprzęty domowe. Na szczególną uwagę w Bramie Człuchowskiej zasługiwał „Łużycki skarb z Charzyków” pochodzący z epoki brązu. W Baszcie „Kurza Stopa” uczniowie zapoznali się z galerią współczesnej sztuki polskiej oraz z niedawno pozyskanymi dziełami Józefa Chełmowskiego. Następnie uczestnicy wycieczki bez pośpiechu udali się na kręgielnię. Po zakończeniu rozgrywek i długim spacerze w kierunku przystanku autobusowego, dzieci wróciły do domu z uśmiechem.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

23 marca 2017 roku uczniowie klasy IV wraz z opiekunami wybrali się do Wiejskiego Domu Kultury w Swornegaciach, aby uczestniczyć w warsztatach „Ubijania masła w czerzence”.  Dzieci miały ubić masło w tradycyjny sposób, który dawniej był bardzo znany. Dziś jednak niewiele osób to praktykuje, prawdopodobnie z braku czasu. Masło ubija się w drewnianym naczyniu zwanym „czerzenką”, składającego się ze spodu, nakładanego wierzchnika oraz długiego bijaka na kiju. Do dolnej części czerzenki wlano śmietanę, zbieraną specjalnie w tym celu z odstałego, ale słodkiego mleka. Następnie unoszono i opuszczano bijak, aż do dna czerzenki, czyli mieszano śmietanę w wyniku czego wytworzyły się grudki masła. Uczestnicy warsztatów z zaciekawieniem przyglądali się ciekawemu, aczkolwiek nieco żmudnemu procesowi, w wyniku którego otrzymuje się masło. Następnie dzieci skosztowały wiejskiego chleba z masłem i dżemem. Uśmiechy na ich twarzach były jednoznaczne, smakował znakomicie.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

 

.

 

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w drugiej edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego zorganizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie ,,Aktywne Kaszuby”. Tegoroczny temat konkursu to -,,Tajemnice świata światów – inspiracje twórczością Józefa Chełmowskiego’’. Temat konkursu nawiązuje do ustanowionego przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie roku 2017 rokiem Józefa Chełmowskiego.
Patronat honorowy nad konkursem objęli :
- Marszałek Województwa Pomorskiego,
- Pomorski Kurator Oświaty
Na konkurs wpłynęło ok. 880 prac ze 137 szkół, w których nauczany jest język kaszubski. Zgodnie z regulaminem na konkurs wysłanych zostało z naszej placówki 9 prac, po trzy z każdej kategorii wiekowej, a mianowicie:
w kat kl. I-III
- Michalina Bobrowska – kl. II
- Amelia Skonieczna– kl. III
- Piotr Borzyszkowski– kl. II
w kat kl. IV –VI
- Bartosz Jeżewski- kl. IV
- Paulina Jeżewska- kl. VI
- Jakub Żółtkowski - kl. IV
w kat kl. I-IIIg
- Małgorzata Jażdżewska- kl. Ig
- Urszula Gostomczyk –kl. I g
- Ewelina Gostomczyk- kl. IIIg
Wręczenie nagród dla zwycięzców oraz wyróżnionych w konkursie odbyło się w Ergo Arenie w Gdańsku 13.03.2017r. podczas meczu w piłkę siatkową kobiet Atom Trefl Sopot kontra Polski Cukier Muszynianka
Podczas meczu pobijane były różne rekordy, min.: liczebności, poziomu natężenia dźwięku, po raz pierwszy zabrzmiała na Ergo Arenie piosenka w język kaszubskim. Nasza szkoła natomiast pobiła rekord ilości zdobytych nagród. Tylko nasza placówka zdobyła w tym konkursie aż trzy nagrody !!!
I tak, laureatką konkursu w kategorii gimnazjum została;
- Ewelina Gostomczyk- II m-ce.
Wyróżnienie zdobyła;
- Urszula Gostomczyk kl. Ig.
W kategorii kl. IV –VI wyróżniony został Bartosz Jeżewski kl. IV
Laureatce, wyróżnionym oraz biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy! Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji, w której mamy nadzieję znowu osiągniemy sukcesy!

Opracowała Urszula Szulc

 

     Rankiem 13.03.2017 grupa 43 uczniów z klas V-VI oraz I-IIIg uczących się j.kaszubskiego wyruszyła autokarem na wycieczkę do Gdańska. Głównym celem wycieczki było kibicowanie podczas meczu piłki siatkowej kobiet Atom Trefl Sopot kontra Polski Cukier Muszynianka, który odbył się w Ergo Arenie. Bilety wstępu na mecz były nagrodą za udział uczniów naszej szkoły w II edycji konkursu plastycznego ,,Aktywne Kaszuby - Tajemnice świata światów – inspiracje twórczością Józefa Chełmowskiego’’. Uczniowie do Gdańska pojechali przez urokliwą Szwajcarię Kaszubską najpierw do stolicy Kaszub - Kartuz, tam zwiedzili Kolegiatę WNMP z oryginalnym dachem w kształcie trumny oraz poznali jej historię. Z Kartuz wyruszyli trasą kaszubską do historycznej stolicy Kaszub- Gdańska. Tam najpierw zwiedzili Westerplatte – miejsce, z którego 1 września 1939 r. padły pierwsze strzały w najstraszniejszym światowym konflikcie, jaki pamięta ludzkość. Stamtąd tunelem pod Martwą Wisłą udali się na zajęcia sportowe do parku trampolin – Jampcity. Po tych wyczerpujących zajęciach był czas na zasłużony posiłek. Nasyceni i pełni sił do dalszych działań wyruszyli na pogranicze Gdańska i Sopotu do Ergo Areny, by kibicować drużynie Atom Trefl Sopot. Mecz miał oprawę kaszubską, siatkarkom kibicowało ok. 6 tyś uczniów ze 137 kaszubskich szkół. Przed meczem oraz w przerwie po pierwszym secie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz wyróżnionym w konkursie plastycznym ,,Tajemnice świata światów’’, Po tym wspaniałym widowisku sportowo – artystycznym, które wywarło na wszystkich niesamowite wrażenie, późnym wieczorem wyruszyli w podróż do domu.

Opracowała Urszula Szulc

.
.
.

 

 

    Przygoda z tańcem kaszubskim i nie tylko rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku i  trwa nadal. Uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej w Swornegaciach pod czujnym okiem choreografa szlifują kroki taneczne ”szewca”, „kòwôla”, „krzëżôka” oraz niektóre z figur tańca narodowego „Krakowiaka”. Warsztaty taneczne odbywają się co środę i trwają około godziny dla każdej z grup wiekowych. Oprócz tańca ludowego, dzieci mogły przypomnieć sobie jak wyglądają instrumenty muzyczne, używane przez kapele i zespoły na Kaszubach. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach. Szczególnie upodobali sobie grę na diôbelsczëch skrzëpicach, mrëczkù (burczybas) czy rëńczôkù. Dużo frajdy sprawia im  śpiewanie alfabetu kaszubskiego.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

 

Już po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach mieli okazję uczestniczyć w warsztatach tanecznych z hip-hopu. Starsi, jak i młodsi uczniowie naszej szkoły mieli sposobność poznać układy taneczne pod okiem pani choreograf Dominiki Kołodziej. Dla większości dzieci biorących udział w zajęciach było to nowe doświadczenie. Muzyka, taniec i ruch to świetna forma aktywności, rozwijająca dziecko zarówno pod względem fizycznym, jak i intelektualnym. Planowane są kolejne spotkania taneczne pod przewodnictwem pani choreograf.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

 

 

LUTY

 

    Dnia 23 lutego 2017 roku odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów gimnazjum w Swornegaciach. Uczniowie zaprezentowali się w różnych, ciekawych przebraniach, co u niektórych wywołało uśmiech na twarzy. Młodzież bawiła się wyśmienicie i panowała radosna atmosfera. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców na stołach pojawiły się napoje i przekąski do których dostęp mieli wszyscy uczestnicy dyskoteki. Zabawa trwała około trzy godziny, dzięki czemu uczniowie mieli możliwość przeżycia długiego i udanego popołudnia w gronie przyjaciół. Po zakończeniu imprezy, zadowolona młodzież udała się do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

 

W piątek 10 lutego  w szkole w Pawłowie odbył się XIX z kolei gminny konkurs ekologiczny EKO BAL. Zadaniem uczniów było przygotowanie inscenizacji o tematyce ekologicznej w strojach wykonanych z odpadów wtórnych. Wystąpiło wielu uczniów prezentujących swoje szkoły. Po zmaganiach konkursowych nastąpił akcent edukacyjny w postaci prezentacji przygotowanej przez pana Marka Pałaszyńskiego, pracownika Nadleśnictwa Rytel oraz gier i zabaw przyrodniczych, które prowadziły panie z Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie naszej szkoły zdobyli I miejsce w kategorii grupowej, w której prezentowali inscenizację pt. ”Brudek i Smrodek na dzikim wysypisku”. W przedstawieniu wystąpili: Julia Borzyszkowska, Paweł Borzyszkowski, Ania Dolna, Paulina Jeżewska, Oliwia Miszewska, Julia Stoltmann. Szkołę w kategorii indywidualnej reprezentowała Hanna Nadolna z kl. VI jako „Królowa segregacji śmieci”, która zdobyła II miejsce. Wszyscy otrzymali ciekawe nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej, z których byli bardzo zadowoleni. Po udanym dniu wróciliśmy do domów.

Opracowała Magdalena Niesiołowska

    Uczennice kl. III gimnazjum Ewelina Gostomczyk, Zuzanna Jankowska i Katarzyna Jażdżewska na konkursie z języka polskiego „Z poprawną polszczyzną za pan brat”.

Opracowała Dorota Dorszyńska

    LAURY W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE MATEMATYCZNYM

6 lutego 2017 w Gdyni odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla szkół podstawowych. Konkurs miał trzy etapy; szkolny, rejonowy i wojewódzki. Naszą szkołę i gminę reprezentowały Hanna Nadolna i Paulina Jeżewska .

Laureatką  Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego została Hanna Nadolna uzyskując w etapie wojewódzkim wynik 80%, w etapie rejonowym i szkolnym 100% punktów.

Finalistką Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego została Paulina Jeżewska uzyskując w etapie wojewódzkim wynik 40%, w etapie rejonowym 70% a szkolnym 75% punktów.

Gratulujemy i życzymy sukcesów.

    Obie dziewczynki uczęszczają do klasy VI. Bardzo lubią matematykę, poświęcając jej wiele czasu. Z ogromnym zaangażowaniem rozwiązują dodatkowe zadania. Ponadto uczestniczą jeszcze w innych konkursach matematycznych. Oczekujemy również  na wysokie wyniki.

Opracowała Krystyna Klewicz

.

 

    BAL PRZEBIERAŃCÓW KLAS IV i V

            9 lutego 2017 roku w godzinach popołudniowych w Zespole Szkół w  Swornegaciach odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas IV i V. Dzieci zaprezentowały się w różnych strojach, co sprawiło im ogromną satysfakcję. Podczas balu odbyły się ciekawe konkursy z nagrodami, w których uczniowie bardzo chętnie brali udział. Nie obyło się bez tańca na gazecie, czy z balonem, krzesełek, konkursów sportowych, karaoke. Wybrano najlepiej przebraną osobę oraz „króla i królową balu”. Wyśmienitą zabawę uatrakcyjnił poczęstunek, który przygotowali rodzice. Dzieci choć zmęczone, wróciły do domu z uśmiechem.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

    W PIĄTEK PO ŚNIADANIU- HAŁABAŁY PRZYGODY DZIECIOM CZYTANE BYŁY

    W każdy piątek po śniadaniowej przerwie uczniowie klas I, II i III spotykali się w sali nr 4, by tam wysłuchać opowieści o krasnalu Hałabale spisanych przez Lucynę Krzemieniecką. Bajki czytały kolejno panie wychowawczynie: Bucław Violetta, Kiedrowska Lucyna, Sawicka Grażyna oraz ze szkolnej biblioteki, p. Donata Gierszwska. Cykl ten trwał 3 miesiące, na koniec dzieci odpowiadały na pytania konkursowe ze znajomości książki „Przygody krasnala Hałabały” oraz wykonały prace plastyczne. Dzieci, które wyróżniły się wiedzą ze znajomości książki, oraz prace plastyczne  wybrane przez komisję, którą tworzyły  uzdolnione artystycznie uczennice gimnazjum: Ewelinę Gostomczyk i Ewę Szadę Borzyszkowską, nagrodzono oryginalnymi dyplomami.

Dyplomy otrzymały dzieci :

Ze znajomości przygód Hałabały

Za najciekawsze ilustracje:

Bobrowska Michalina, kl. II

Rudnik Marcelina, kl. II

Szyszka Emila, kl. III

Bobrowska Michalina, kl. II

Ginter Hubert, kl. III

Jutrzenka Trzebiatowska Jessica, kl. III

Stoltman Zuzanna, kl. I

Szurym Konrad, kl. II

Z początkiem lutego, kiedy słonko coraz wyżej i cieplej świeci, dzieci poznawać i zaprzyjaźniać się będą  z wróbelkiem Elemelkiem z książki Hanny Łochockiej...

Opracowała Donata Gierszewska

STYCZEŃ

    Na nasze smutki mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie - to nasze kochane babcie i dziadkowie. 21,22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy - to Dzień Babci i Dzień Dziadka.

    W tym roku trochę szybciej ze względu na termin ferii zimowych, bo 12 stycznia 2017r. w klasach I-III zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli Babcie i Dziadkowie.

    Uczniowie z koła teatralnego pokazały przedstawienie pt. „Złota gęś”. Pozostali zaprezentowali się w montażu słowno-muzycznym recytując wiersze i śpiewając piosenki.

Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia.  Na koniec uroczystości uczniowie wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki.

    Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Opracowała Violetta Bucław

 

.

 

        W czwartek przed feriami 12 stycznia 2017r. w stołówce szkolnej uczniowie szkoły podstawowej świetnie się bawili podczas rozgrywek muzyczno-tanecznych zatytułowanych ,,Pokaż co potrafisz’’. Imprezę przygotowały i przeprowadziły uczennice kl. VI Julia Borzyszkowska – główny organizator, Paulina Jeżewska, Katarzyna Grzonka  wraz z wychowawcą klasy.
Konkurs rozpoczął się piosenką w wykonaniu uczennic kl. IIIg pt. "Spełniaj marzenia’’,  przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych - kl. III-IV i V-VI. Oceny dokonywało powołane przez organizatorów "jury’’ w składzie Monika Krzoska, Aleksandra Werachowska, Zuzanna Jankowska, Anna Majer, nad oprawą techniczną czuwali Mateusz Rosa i Dominik Stoltmann.
Dzięki sponsorom pozyskanym przez organizatorów, nagrody otrzymali wszyscy wykonawcy.
W konkursie udział wzięli;
kl. III
-  Emilia Szyszka – II m-ce
-  Ania Kiedrowska – III m-ce
-  Jesika Jutrzenka Trzebiatowska
-  Beata Majer
-  Dominika Borzyszkowska
-  Karolina Jażdzewska
-  Zosia Matuszczak
-  Amelia Skonieczna
-  Hubert Ginter
-  Michał Moga
kl. IV
-  Alicja Dolna – III m-ce
- Natalia Nenca – I m-ce
-  Amelia Stanisławska
kl. V
-  Paweł Borzyszkowski – I m-ce
kl.VI
-  Anna Dolna- III m-ce
-  Julia Hejmowska,  Ewelina Kapanka
-  Jan Jażdżewski i Oskar Hapka – II m-ce
Wszystkim występującym serdecznie gratulujemy i podziwiamy  ich umiejętności i odwagę.
Serdecznie dziękujemy sponsorom, a byli nimi;
- Rada Rodziców ZS Swornegacie,
- p. B. Mordaka - sklep spożywczo – przemysłowy ,,BAJA PLUS’’
- p. G. Krzoska – sklep spożywczo –przemysłowy ,,FUll’’

Opracowała Urszula Szulc

.

 

    Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.

    Bal karnawałowy dla uczniów klas I-III to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.

    10 stycznia 2017 roku po południu w naszej szkole odbył się dla najmłodszych uczniów bal karnawałowy. Tego dnia dzieci przebrały się za wróżki, królewny, czarownice, motylki, rycerzy, policjantów, Batmanów... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać uczniów było bardzo trudno.

    W pierwszej kolejności nastąpiło powitanie wszystkich okrzykami, potem dzieci zaprezentowały swoje stroje. Zostały one uwiecznione pamiątkowym zdjęciem poszczególnych klas. Wystrój sali wprowadził uczniów w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na sali podczas pląsów, tańców i konkursów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas odpoczynku uczniowie zostali poczęstowani drożdżówką upieczoną przez kucharki.

    Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch.

    Kiedy czas zabawy dobiegł końca uczniowie z żalem opuszczały salę balową. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

Opracowała Violetta Bucław

.

 

GRUDZIEŃ

 

.

 

 

.

 

    Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dorośli, ale również  dzieci. JASEŁKA  w  wykonaniu  dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów  klas I edukacji wczesnoszkolnej wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Dzieci w przepięknych strojach występowały przed swoimi kolegami i koleżankami. Salę zdobiła piękna dekoracja. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami. Gra małych aktorów  była  pełna otwartości, szczerości,  prostoty i ciepła.

    Na koniec dzieci spotkała niespodzianka, bo odwiedził je Gwiazdor z workiem prezentów. Wszystkie dzieci z przedszkola i uczniowie klas I-III otrzymały słodkie upominki przygotowane przez Radę Rodziców.

Opracowała Violetta Bucław

.

 

    W czwartek 22 grudnia 2016r., odbyły się spotkania wigilijne w klasach. Wspólny czas uczniowie spędzili przy wcześniej przygotowanym przez siebie świątecznym stole. Dzieci przyniosły ciasto, soki, słodycze oraz ozdoby którymi przystroiły choinkę i udekorowały klasę. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego dzielenia się opłatkiem oraz wzajemnego składania sobie życzeń.  Po radosnych chwilach spędzonych nad smakołykami nadszedł czas na wspólne zdjęcia po których wykonaniu, uczniowie wesoło zaśpiewali kolędy.

.

 

            Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji „Góra Grosza”, która trwała od 28.11-9.12.2016r. Zbierając grosze pomagamy dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. Czasami jest to pomoc doraźna w postaci zakupu niezbędnych rzeczy, a czasami pomoc w umieszczeniu dziecka w bezpiecznym miejscu na czas kryzysu w jego rodzinie. Podczas zbiórki łącznie zebraliśmy 86,96 zł. Za każdy ofiarowany grosz - dziękujemy w imieniu dzieci, a także Samorządu Uczniowskiego, który zaangażował się w akcję.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

 

 


    Już tradycją naszej szkoły stało się wykonywanie w najpiękniejszym okresie roku, czyli w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, różnorakich elementów dekoracyjnych , którymi następnie dekorowana jest szkoła . W przedświątecznym czasie podczas zajęć koła plastycznego czy lekcji plastyki i techniki uczniowie wykonywali różne ozdoby min. choinki , stroiki, świeczniki, bombki a także kartki które następnie rozprowadzane były podczas kiermaszu ozdób świątecznych w szkole oraz kościele. Zebrany dochód w kwocie 423zł przekazany został w tym roku na Szlachetną Paczkę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji: dzieciom wykonującym ozdoby, darczyńcom oraz wolontariuszom, którzy tą akcję doprowadzili do skutku.

 

 

.

 

    W okresie przedświątecznym, w grudniu 2016 roku uczniowie klasy II i III ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach rozpoczęli kolędowanie z gwiôzdkama po wsi Swornegacie i okolicy (Płęsno, Zbrzyca, Kamionka, Wączos, Chociński Młyn, Owink). Kolędnicy przebrani w kolorowe stroje bociana, leśniczego, diabła, śmierci, kozy, konia, policjanta, gwiazdora, kominiarza, dziada, baby, Żyda i niedźwiedzia odwiedzali poszczególne gospodarstwa z życzeniami wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywali od gospodarzy dary w postaci słodyczy lub drobnych datków pieniężnych. Aby atmosfera była jeszcze bardziej świąteczna dzieci śpiewały pastorałki i kolędy po kaszubsku. Po kolędowaniu, uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

    W czwartek 8.12.2016r. 40 uczniów z klas V, VI, I G wyjechali na wycieczkę do Gdańska i Gdyni. Wyjazd spod szkoły nastąpił o 7:45 autobusem firmy „Sawturist” z Chojnic. W pierwszym punkcie programu była wizyta w „Hewelianum” przy ulicy Gradowej w Gdańsku. Młodsi uczniowie wzięli udział w warsztatach rozwijających umiejętności logicznego myślenia „Szukamy Mikołaja”, na zakończeniem których wszyscy otrzymali pamiątkowe emblematy. Wiele wrażeń dostarczyła „Łamigłówka” – dwadzieścia interaktywnych stanowisk umożliwiających poznanie świata geometrii, symetrii i liczb. Gimnazjaliści bawili się na interaktywnej wystawie „Dookoła  świata”, poznając symbole kontynentów Ziemi. Największą frajdę sprawił symulator huraganu. W laboratorium wzięli udział w zajęciach „Hej –ho H2O”, gdzie badali PH oraz zasolenie wody. Około 14:00 wycieczka dotarła do JUMPCITY – hali z największą w Polsce powierzchnią trampolin. Uczniowie ćwiczyli pod okiem trenerów, na zakończenie skorzystali z basenu wypełnionego gąbkami.

    Wyjazd dostarczył wiele emocji. Zakończył się około dwudziestej. Organizatorem i kierownikiem była pani Krystyna Klewicz. Opiekę sprawowali wychowawcy Urszula Szulc, Ryszard Kontek i Janusz Trapp.

 

Opracował Ryszard Kontek

 

.

 

     Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”, który jest odpowiedzią na niezwykle poważny problem rozwoju epidemii chorób rozwijających się w Angoli. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem jest zapobieganie zachorowaniom poprzez szczepienia. Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Angoli. Projekt ma za zadanie pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. W ramach akcji uczniowie  szyją specjalne, charytatywne laleczki UNICEF. Dochód z jednej sprzedanej lalki może uratować życie jednego dziecka w Angoli. Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.
Wszystkich, którzy lubią pomagać serdecznie zapraszamy do włączenia się do akcji, która trwać będzie w naszej szkole do połowy lutego 2017r.

Opracowała Urszula Szulc

.

    7 grudnia 2016 roku drużyna  w składzie: Zuzanna Jankowska, Monika Krzoska, Patryk Sowiński, Dominik Stoltmann z klasy III gimnazjum, wzięła udział w III edycji Gminnego Konkursu Wiedzy o Gminie Chojnice.

    Wystartowali w nim uczniowie ze wszystkich placówek gimnazjalnych z terenu naszej gminy. Na początku konkursu każda grupa pokazała prezentację multimedialną o swoim sołectwie. Kolejnym etapem był test wiedzy o gminie.

    Drużyna ze Swornegaci, pod kierownictwem Ryszarda Kontka, zajęła I miejsce, dystansując zespoły z Charzyków, Nowej Cerkwi, Sławęcina, Silna i Pawłowa.

Opracował Ryszard Kontek

     Dnia 7.12.2016r. z jednodniowym opóźnieniem uczniowie kl VI spotkali się w klasie na tradycyjnych Mikołajkach. Spotkanie rozpoczęli strojeniem klasowej choinki, śpiewaniem piosenek o zimie, Mikołaju oraz wspomnieniem postaci św. Mikołaja. Następnie przewodnicząca klasy Julia Borzyszkowska wcieliła się w rolę Mikołaja i wręczyła prezenty, złożone pod choinką. Wcześniej odbyło się losowanie, w drodze którego każdy wybrał osobę dla której zakupi upominek. Spotkanie to wszystkim się podobało, każdy bardzo się ucieszył z otrzymanego podarunku.

Opracowała Urszula Szulc

.

 

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVII konkursie plastycznym ,,Projekt pocztówki wigilijnej" organizowanym przez Centrum Kultury i Biblioteki w  Brusach. Na konkurs wpłynęło 280 prac z 21 placówek wśród tych prac znalazły się prace naszych uczniów;

Wojciecha Szada Borzyszkowskiego z kl. IV,
Oskara Lorka z kl. IV,
Urszuli Gostomczyk z kl.Ig,
Małgorzaty Jażdżewskiej z kl. Ig,
Eweliny Gostomczyk z kl. IIIg.

Opracowała Urszula Szulc

.

 

    To hasło XV Konkursu Wiedzy Przyrodniczej klas II- III szkół podstawowych z powiatu chojnickiego. 14 listopada 2016r. rozstrzygnięto pierwszy - plastyczny etap konkursu. Do konkursu stanęło 51 klas z 15 szkół. Nadesłano 307 prac. Zadaniem było wykonanie techniką dowolną pracy plastycznej nawiązującej do hasła pt: "Urodziłem się z jajka". W tym etapie nagrodzony został uczeń naszej szkoły z klasy II Damian Pażontka-Lipiński. Drugi etap konkursu odbył się 7 grudnia 2016r. w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 16 drużyn. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II Michalina Bobrowska i Martyna Pszczoła. Dziewczyny zajęły III miejsce. Rozwiązywały zadania przygotowane w formie rebusów, rozsypanek i zabaw edukacyjnych z zakresu wiedzy o przyrodzie klas I - III. Rozpoznawały grzyby, drzewa, zwierzęta wykluwające się z jajek. Wykazały się znajomością Parku Narodowego "Bory Tucholskie". Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów. Życzymy im zapału w poznawaniu i obserwowaniu przyrody oraz dalszych sukcesów.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

    6 grudnia to magiczny dzień. Wszyscy ubieramy piękne mikołajkowe czapki, gdyż tego dnia Mikołaj odwiedza wszystkie grzeczne dzieci i przynosi im prezenty. Dziś Święty Mikołaj przyszedł do naszej szkoły. Ale zanim to nastąpiło zadzwonił i poinformował nas, że się spóźni. Musi nakarmić renifery i naprawić sanie. Zostawił dla nas kopertę z zadaniami. Podzieliliśmy się na 5 grup. Była grupa Choineczek, Bałwanków, Reniferków, Mikołajków i Elfików. Rozwiązywaliśmy krzyżówki, rebusy, zagadki, układanki literowe, układaliśmy puzzle. Na koniec z gazety wykonaliśmy Mikołajowe czapki. W nagrodę za poprawnie wykonane zadanie otrzymaliśmy litery z, których ułożyliśmy hasło: MIKOŁAJ. W trakcie pracy śpiewaliśmy piosenki o Mikołaju. Była to wesoła zabawa. Następnie uczniowie z koła teatralnego zaprosili nas do obejrzenia inscenizacji pt. "Powitanie Świętego Mikołaja". No i wreszcie dotarł do nas Mikołaj. Obdarował nas słodkimi upominkami. Dzieci przyjmowały je z wypiekami na twarzach i nieskrywaną radością. Pożegnaliśmy Mikołaja piosenką i życzyliśmy szczęśliwego powrotu do domu. A więc do następnego roku drogi Mikołaju.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

.

 

 

    Dnia 1 grudnia 2016r uczniowie klasy IV wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Chojnic. Odwiedzili Eksperymentarium mieszczące się w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym. Pani przewodnik oprowadziła dzieci po różnych stanowiskach, przekazując wiele ciekawych informacji, zadawała pytania, na które dzieci chętnie odpowiadały.  Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się: Rosiczka, Kocioł czarownic, Obieg wody w przyrodzie, Lot bojerem, Rozmowa znakami, Zajrzyj w przeszłość, Wiek pary i elektryczności oraz Energia z natury. Po obejrzeniu wystawy dzieci przeszły do innej sali. Brały udział w warsztatach „Laboratorium Młodego Chemika”, gdzie przeprowadzali bezpieczne doświadczenia. Po zajęciach uczniowie wraz z opiekunami urządzili sobie krótki spacer po Chojnicach. Uczniowie nieco zmęczeni, ale zadowoleni wrócili autobusem do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

LISTOPAD

 

  Podczas tego spotkania uczniowie klas II i III zdawali egzamin. !4 uczniów otrzymało Certyfikat Ukończenia Kursu Nauki Pływania. Zaświadczenie to potwierdza pomyślne ukończenie kursu nauki pływania. Ośmiu uczniów zdobyło Certyfikat Ukończenia Egzaminu Pływackiego. Certyfikat ten z kolei potwierdza pomyślne ukończenie egzaminu końcowego z zakresu: pływania swobodnego /25 m/, pływania pod wodą /5 m/, skoku z wysokości /0,7 m/. Wśród tej ósemki znajdują się  uczniowie z klasy II: Martyna Pszczoła, Cyprian Szulc i Bartosz Kontek. Zasługują oni na szczególne wyróżnienie, bowiem były to ich pierwsze zajęcia na basenie. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy, bo wszyscy bez wyjątku zrobili ogromne postępy w kontakcie z wodą. Po skończonym egzaminie każde dziecko mogło skorzystać ze zjeżdżalni, jacuzzi, dzikiej rzeki. Wspólnie spędzony czas był świetną zabawą dla wszystkich uczestników. Bardzo dziękujemy panu Pawłowi, naszemu trenerowi za wspaniałe zajęcia i cierpliwość, bo dzięki niemu nauka pływania była dla nas prawdziwą zabawą i frajdą. Wręczając trenerowi podziękowania właśnie to pragnęliśmy wyrazić. Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

    W poniedziałek 28 listopada 2016 roku odbyła się dyskoteka andrzejkowa klas IV-VI, którą zorganizował samorząd Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. Zabawa rozpoczęła się od wspólnych wróżb. Uczniowie poznali  imiona swoich przyszłych współmałżonków oraz dowiedzieli się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. We wróżbach zawarte były informacje o najróżniejszych aspektach życia takich jak np. prawdopodobieństwo wygrania nagrody pieniężnej w loterii. Podczas andrzejek odbyły się także ciekawe konkursy - taniec  z balonem, taniec „Belgijka” oraz „krzesełka”. Słodki poczęstunek dla uczestników zabawy ufundowała Rada Rodziców. Uczniowie choć zmęczeni, wrócili do domu z uśmiechem.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

   

    W sobotę 26 listopada 2016 roku, ośmioro uczniów z Zespołu Szkół w Swornegaciach brało udział w Regionalnym Konkursie Czytelniczym „Méster bëlnég czëtaniô”. Konkurs odbył się w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie. Każdy z uczestników otrzymał imienne zaproszenie.  Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej oraz literatury powszechnej w języku kaszubskim. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było wylosowanie fragmentu tekstu w języku kaszubskim, który potem należało odczytać komisji konkursowej. W konkursie brali udział uczniowie, którzy wcześniej uczestniczyli w Gminnym  Konkursie  Czytelniczym „Méster bëlnég czëtaniô” zorganizowanym przez Zespół Szkół w  Swornegaciach.  W konkursie finałowym w Bolszewie  brali udział:

Michał Moga - kat. I-III

Emilia Szyszka - kat. I-III

Amelia  Skonieczna - kat. I-III

Jan Jażdżewski - kat. IV-VI

Filip Szulc - kat. IV-VI

Zuzanna Stoltmann - kat. I-III g

Małgorzata Jażdżewska  - kat. I-III g

Zuzanna Jankowska - kat. I-III g

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano zarówno śniadanie jak i obiad. W oczekiwaniu na werdykt, dzieci, miały sposobność  usłyszeć koncert Weroniki Korthals.

 Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 


    W piątek 25 listopada 2016 roku w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach odbył się wernisaż XXI Pomorskiego Konkursu Plastycznego „Jesień na Kaszubach” połączony z wręczeniem nagród dla zwycięzców. Wśród  1241 prac z 86 placówek szkolnych i pozaszkolnych z całego województwa pomorskiego, znalazły się też prace uczniów naszej szkoły.
Do konkursu zakwalifikowały się prace:
Natalii Nenca – kl. IV
Dominika Jakubowskiego - Kl VI
Marty Schada Borzyszkowskiej - kl I g
Natalii Szulc - kl IIg
Ewy Schada Borzyszkowskiej – IIIg
Zuzanny Jankowskiej – IIIg,
Eweliny Gostomczyk – IIIg
Praca Eweliny została dostrzeżona przez jury i zajęła ona II miejsce w kategorii wykonawczej – malarstwo.
Serdecznie gratulujemy Ewelinie i życzymy jej dalszych sukcesów!

Opracowała Urszula Szulc

            W piątek, 25 listopada 2016 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach brali udział w VIII Regionalnym Konkursie Poetyckim dla uczniów szkół podstawowych „Poetyckie podróże po Kaszubach″. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Męcikale. Celem konkursu były poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Uczniowie w konkursowych zmaganiach mogli zaprezentować wiersz lub krótki fragment prozy. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, była recytacja wybranego utworu w języku kaszubskim opisującego zimę.

Dzieci biorące udział w konkursie to:

Emilia Szyszka - klasa III

Michał Moga - klasa III

Paweł Borzyszkowski - klasa V

Anna Dolna - klasa VI

Wszyscy recytowali pięknie, ale nagrodzony  został:

Paweł Borzyszkowski - I miejsce w kat. klas IV-VI

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano słodki poczęstunek. Dzieci nagrodzone dyplomami oraz upominkami wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

 

.

 

    W czwartek, 24 listopada 2016 roku, odbyła się dyskoteka andrzejkowa, którą zorganizowała klasa IV. Uczniowie lali wosk i odgadywali jaka czeka ich przyszłość. Podczas andrzejek odbyły się także ciekawe konkursy - taniec na gazecie, karaoke, „krzesełka", taniec z balonem, zabawa z butami oraz zabawa w serce, która sprawiła dzieciom wiele radości. Podczas zabawy wybrano „króla” i „królową” balu. Po udanej zabawie uczniowie w dobrych humorach rozeszli się do domów.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

    Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się co spotka ich w życiu. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dni dzień, pełen tajemniczych wróżb i czarów. 

Ten niezwykły czas w klasie I miał miejsce 23 listopada 2016r. kiedy to uczniowie bawili się w swojej grupie rówieśniczej wróżąc sobie. Uczniowie dowiedzieli się jaka ich czeka przyszłość, jak będzie miała na imię przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości i wiele innych ciekawych wróżb. Nie zabrakło wróżenia z wosku. Wszyscy bawili się świetnie, byli zmęczeni, ale zadowoleni. Pełni wrażeń po skończonej zabawie wrócili do domu.

Opracowała Violetta Bucław
 

.


 

    Popołudnie 23 listopada 2016 r. w klasie II było popołudniem radosnych wróżb i zabaw. Dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami i zawodami, wirującej butelki, wróżenia z kleksa i lania wosku. Było przy tym dużo żartów i śmiechu. Kto wie, może niektóre z wróżb się spełnią? Wróżby przeplatane były tańcami i zabawami przy skocznej muzyce. Podczas zabawy dzieci raczyły się słodkim poczęstunkiem. Mamie Pawła dziękujemy za pyszne rogaliki.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

    Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli przenieść się w zaczarowany świat baśni. Dzięki kolegom uczęszczającym na zajęcia koła teatralnego poznali historię młodego drwala Tadeusza. Tadeusz to chłopak o złotym sercu, który został nagrodzony złotą gęsią. Za jej sprawą poznaje królewnę i odmienia jej życie. Dziękujemy kolegom za wspaniałą grę aktorską i z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienia.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

    Dnia 22 listopada 2016r. uczniowie klas I-IV i dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunami pojechali do Gdańska na niesamowite wydarzenie teatralne rewię na lodzie pt. "Królowa Śniegu" zorganizowanym w hali "OLivia". Moskiewska grupa artystów Rewii zaprezentowała fantastyczne, baśniowe widowisko dla dzieci oparte na motywach baśni H. Ch. Andersena. Naszą uwagę zwróciła doskonała i oryginalna warstwa muzyczna oraz choreografia pełna popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, bogata scenografia, a zwłaszcza wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne.

Po spektaklu pełni wrażeń udaliśmy się do Gdyni na Skwer Kościuszki, gdzie podziwialiśmy przycumowane statki. Naszą szczególną uwagę zwrócił okręt wojenny ORP "Błyskawica" i żaglowiec "Dar Pomorza".

Nadmiar naszej energii zostawiliśmy na placu zabaw nad Morzem Bałtyckim. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Opracowała Violetta Bucław

 

.

 

    W środę 16 listopada 2016r. uczniowie klasy IV Zespołu Szkół w Swornegaciach wybrali się do Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie”.  Brali udział w zajęciach artystycznych pt. „Rzeźba w mydle”, podczas których dowiedzieli się co to jest mydło i dlaczego posiada właściwości myjące. Krótka prelekcja z pokazem slajdów pozwoliła dzieciom zapoznać się z historią mydła oraz jego produkcją dawniej i dziś. Po przygotowaniu ozdobnego pudełka oraz samodzielnym upiększeniu kostek mydła uczniowie z własnymi wytworami wrócili do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

 

         14 listopada 2016r to dzień kolejnego spotkania dzieci klas I-III Zespołu Szkół  w Swornegaciach z tańcem kaszubskim. Zajęcia z choreografem odbyły się w Wiejskim Domu Kultury, gdzie uczestnicy przypomnieli sobie kroki i figury wcześniej poznanych tańców, a następnie zainteresowali się kaszubskimi instrumentami ludowymi. Każde dziecko mogło zagrać na burczybasie, na diabelskich skrzypcach, a także poznać budowę tych instrumentów. Na zakończenie zajęć uczniowie zapoznali się z elementami stroju kaszubskiego, w którym mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

    W czwartek 10.11.2016 r. naszą szkołę odwiedził gość szczególny – Jego Ekscelencja ks. biskup Ryszard Kasyna. Wizyta tak niezwykłego gościa była wyjątkowym wydarzeniem dla pracowników  i uczniów naszej szkoły. Społeczność naszej szkoły na wejście szacownego gościa zaśpiewała pieśń "Bądź pozdrowiony gościu nasz". Po czym dyrektor Zespołu Szkół - pan Zdzisław  Bucław  witając czcigodnego gościa wygłosił serdeczne słowa powitania. Następnie dwie dziewczynki z oddziału przedszkolnego powitały oczekiwanego Przybysza wierszami oraz wręczyły ks. biskupowi wykonane przez dzieci papierowe serce. Były też słowa powitania w języku kaszubskim. Całą uroczystość uświetnił występ uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali kilka wierszy i piosenek w języku polskim  i kaszubskim. Po występach delegacja uczniów poprosiła wierszem ks. biskupa o błogosławieństwo a w podziękowaniu za przybycie wręczyła  biskupowi bukiet róż, a na pamiątkę wizyty w naszej szkole uczennica kl. IIIg Ewelina Gostomczyk podarowała własnoręcznie namalowany obraz przedstawiający kościół  p.w. Św. Barbary w Swornegaciach.
Czcigodny Gość serdecznie podziękował za tak miłe i serdeczne powitanie oraz skierował do uczniów kilka myśli odwołując się do uczynków miłosierdzia w związku z trwającym Rokiem Miłosierdzia Bożego. Następnie ks. bp. R. Kasyna wysłuchiwał różnych pytań od uczniów, na każde odpowiadał z wielką chęcią a poprzez swoją otwartość i serdeczność zjednał sobie wszystkich obecnych.
Na zakończenie wizyty ks. biskup pomodlił się za wszystkich zebranych, udzielił pasterskiego błogosławieństwa, wręczył obrazki oraz dokonał pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej. Uroczyste spotkanie zakończyło się odśpiewaniem ukochanej pieśni św. Jana Pawła II, po czym ks. bp. R. Kasyna udał się na spotkanie z nauczycielami, pracownikami administracji i obsługi oraz przedstawicielami Rady Rodziców.
To wyjątkowe spotkanie z tak ważnym Gościem na długo pozostanie w naszych sercach i w naszej pamięci.

Opracowała Urszula Szulc

 

.

 

    W dniu 9 listopada 2016r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wystąpieniu pocztu flagowego, odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów kl. III g i VI. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały prezentacje multimedialne oraz wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Wszyscy uczestnicy apelu mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów, które towarzyszyły naszym przodkom w drodze ku wolności - "My, pierwsza brygada", ,,Piechota’’ były też ,,Polskie kwiaty’’, ,,Białe róże’’, „Wojenko , wojenko’’, "Dziewczyna z granatem" oraz ,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna’’. Uczennice Marta Schada Borzyszkowska, Ania Majer i Zuzanna Jankowska pięknie zaśpiewały piosenkę pt. ,, Niepodległość”.

To uroczyste spotkanie było bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale też skłoniło niejednego ucznia do refleksji na temat naszej historii.

Opracowała Urszula Szulc

.

 

    8 listopada 2016 roku uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej brali udział w zajęciach na temat "Papier czerpany"w sali edukacyjnej Parku Narodowego "Bory Tucholskie" w Chocińskim Młynie. Podczas zajęć zapoznali się z historią papieru, jego rodzajami oraz metodami przetwórstwa. Dowiedzieli się dlaczego i jak należy oszczędzać papier. Poznały proces powstania papieru czerpanego. W czasie warsztatów każdy uczeń samodzielnie wykonał kartkę papieru z makulatury w postaci wymyślonych przez siebie kształtów (kwiatków, samochodów, misiów, gwiazdek, bałwanków itp.), którą zabrał ze sobą. Wykonany przez siebie papier uczniowie ozdabiali farbami.

Opracowała Violetta Bucław

.

 

    Uczniowie z klas VI i I g Zespołu Szkół w Swornegaciach, 8 listopada 2016 roku, już po raz kolejny odwiedzili Wiejski Dom Kultury, aby upiększyć swoje uprzednio wykonane wyroby rękodzielnicze. Celem tego spotkania było szkliwienie wcześniej wyklejonych i wypalonych szkatułek. Pani instruktor, która prowadziła zajęcia przedstawiła dokładnie jak należy tą pracę wykonać i odpowiednio ozdobić wyroby. Doradziła których kolorów szkliw najlepiej jest użyć, aby po ponownym wypaleniu otrzymać piękny efekt w postaci kolorowych szkatułek. Pod koniec listopada planowane są kolejne warsztaty w ramach lekcji języka kaszubskiego, tym razem szkliwić szkatułki będą uczniowie  klas IV i V. 

 Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

    7 listopada 2016 roku w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach odbyły się warsztaty taneczne w ramach projektu „Kaszëbsczi niwersytet Dzecczi”. Uczestniczyły w nich dzieci klas I-III Zespołu Szkół w Swornegaciach, które uczą się w szkole języka kaszubskiego. Zajęcia prowadzone były przez choreografa  pana Wojciecha Chylewskiego. Dzieci nauczyły się podstawowych kroków i figur tańców kaszubskich: polki, kowala, a także poznały niektóre z figur tańca narodowego „Krakowiaka”. Starsze dzieci znały już kroki i figury kowala, więc z miłą chęcią je powtórzyły, młodsze natomiast, które z tańcem zetknęły się po raz pierwszy starały się jak najwięcej zapamiętać. Na zakończenie warsztatów wszystkie dzieci zaśpiewały kaszubski alfabet. Planowane są kolejne spotkania z tańcem, a także z kaszubskimi  instrumentami muzycznymi.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

PAŹDZIERNIK

    25 października 2016 roku nasza szkoła gościła aktorów Teatru Młodego Pokolenia w Białymstoku, którzy przedstawili adaptację komedii Moliera ,,Skąpiec”, będącą w kanonie lektur obowiązkowych.

Trudna lektura zyskała nowe oblicze. Trójka utalentowanych aktorów zmierzyła się z archaicznym tekstem i przystosowała go w sposób ciekawy dla współczesnego widza. Wystąpili w maskach i charakterystycznych strojach, które pięknie oddały klimat XVII-wiecznej rzeczywistości. Gra w ograniczonym składzie wymagała od nich dużych umiejętności mimicznych, sprawności ruchowej i głosowej. Młodzi aktorzy zostali bardzo pozytywnie odebrani przez uczniów gimnazjum i klasa VI szkoły podstawowej.

Spektakl był bardzo pouczający, pełen gorzkiego humoru. To studium skąpstwa, które uosabia Harpagon.

Wizyta teatru okazała się dla nas pożyteczną lekcją i ciekawym doświadczeniem. Sztuka dała uczniom możliwość podpatrzenia aktorskiego rzemiosła, stanowiła okazję do przypomnienia treści i problematyki  komedii Moliera, a  najmłodsi  gimnazjaliści otrzymali niezwykłe zaproszenie do przeczytania książki.

Opracowała Violetta Bucław

.

 

 

    27 października 2016r. uczniowie koła przyrodniczego oraz kilkoro z klasy IV uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych w Bachorzu. Warsztaty były organizowane przez pracowników Parku Narodowego Bory Tucholskie. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach o grzybach. Pracownik parku na początku opowiadał o budowie grzybów oraz ich znaczeniu w przyrodzie i dla człowieka. Poznali gatunki jadalne i ich trujące „sobowtóry”. Uczą się je rozpoznawać. Dzieci mogli sprawdzić swoją wiedze na temat grzybów w zadaniach, które rozwiązywali na świeżym powietrzu. Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na praktykę w terenie. Dzieci szukały różnych gatunków grzybów i rozpoznawali je w przewodniku. Po udanych i interesujących zajęciach wróciliśmy do domów.

Opracowała Magdalena Niesiołowska

.

ŚLUBUJEMY

Trzeba się cieszyć, nabierać mądrości,

Stawiać poprzeczki na drodze dojrzałości.

Nie chcemy zawieść naszych oczekiwań,

Będziemy się starać, to nasza obietnica.

26 października 2016r. uczniowie klasy pierwszej gimnazjum złożyli  uroczyste ślubowanie. Świadkami tego przyrzeczenia był pan dyrektor Zdzisław Bucław, przewodnicząca rady rodziców pani Ewa Kolter, nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie klasy II gimnazjum. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz długopisy. Wychowawczyni wręczyła uczniom pamiątkowe ołówki.

„Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia” to tytuł przedstawienia  klasy  pierwszej. Uczniowie prezentowali wiersze dotyczące nauki, szczęścia i przemijania. Dziewczęta zaprezentowały się w piosence Kasi Popowskiej „Przyjdzie taki dzień”. Marta Schada Borzyszkowska zaśpiewała  „Na wróble” Meli Kotulek. Jednak najwięcej emocji wzbudzili chłopcy w tańcu „Pen Pineapple Apple Pen”. 

Jaka ostatnia zaprezentowała się klasa II gimnazjum . A potem  poprzez wiele zadań, konkursów i zabaw uczniowie klasy I zostali przyjęci do grona gimnazjalistów.

 

Opracowała Krystyna Klewicz

.

    Kolejna grupa uczniów z Zespołu Szkół w Swornegaciach uczestniczyła w warsztatach rękodzielniczych. Odbyły się one dwudziestego piątego października w Wiejskim Domu Kultury. Uczestnicy z klasy IV i V mieli okazję zapoznać się z technikami i metodami wykorzystania gliny. Podczas kolejnego spotkania, które nastąpi w listopadzie, dzieci będą malować swoje wypalone naczynia. Warsztaty rękodzielnicze to doskonała nauka rzemiosła, ale również świetna zabawa.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

 

 

    20 października 2016 r. odbył się bajkowy spektakl pt. „Złota rybka” w wykonaniu aktorów z Krakowa. Była to teatralna adaptacja bajki Aleksandra Puszkina z oryginalną scenografią i pięknymi kostiumami. Aktorzy dostarczyli dzieciom i uczniom przybyłym na przedstawienie dużo humoru i zabawy. Miały one możliwość interaktywnego uczestnictwa w spektaklu. Zarzucały sieci z rybakiem, przywoływały „Złotą Rybkę”, tańczyły z aktorami na scenie. Jak każda bajka, również i ta miała morał. Przestrzegała przed zachłannością. Uświadomiła dzieciom znaczenie uczciwości i szacunku.

Opracowała Violetta Bucław

 

.

 

    W środę, 19 października 2016r., odbyła się dyskoteka czwartej klasy. Uczniowie udekorowali salę oraz przygotowali kanapki, napoje i owoce. Wcześniej zaprosili gości, którymi byli uczniowie starszych klas. Wspólnie bawili się przy muzyce oraz brali udział w różnych konkursach, które wprawiły ich w wesoły nastrój. Po zakończeniu dyskoteki zmęczone dzieci, odebrane przez rodziców wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

    17 października 2016 roku w stołówce szkolnej odbyła się dyskoteka klasy VI. Inicjatorem imprezy był samorząd klasowy. Uczniowie o wyznaczonej porze stawili się w szkole w odświętnych strojach i torbami pełnymi smakołyków. Dziewczynki nakryły do stołu, a chłopcy poustawiali krzesła. Dokładnie o godzinie 16.00 rozpoczęła  się dyskoteka. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili tańcząc w rytm ulubionej muzyki czy też uczestnicząc w konkursach. Dyskoteka wszystkim bardzo się podobała, wszyscy super się bawili. Tego typu zabawy to najlepszy sposób na nudę i integrację zespołu klasowego. Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejną „imprezkę” klasową.

 

Opracowała Urszula Szulc

.

     18 października 2016 roku pan dyrektor, dziesięcioro pierwszoklasistów, ich rodzice i grono pedagogiczne uczestniczyło w uroczystości pasowania na ucznia. Uczniowie klasy I przygotowywali się do tego wydarzenia od początku roku szkolnego. Dzielnie uczyli się tekstów wierszy i piosenek. Wytrwale ćwiczyli podczas prób, by wszystkim udowodnić, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami. W podniosłej atmosferze pan dyrektor dokonał pasowania, dotykając ramion uczniów ołówkiem - niczym czarodziejską różdżką. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów.  Uśmiechnięci pierwszoklasiści przyjęli życzenia i prezenty od dyrektora, rodziców, Rady Rodziców oraz starszych kolegów. Tak ważną uroczystość pierwszaki będą pamiętać bardzo długo.

Opracowała Violetta Bucław

.

 

 

    Dnia 18 października 2016r. w Centrum Sztuki Collegium ARS - podziemia kościoła gimnazjalnego w Chojnicach, odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego- Kaszëbsczi EKO-ART. Myślą przewodnią konkursu była przyroda i dbałość o jej nieskazitelne piękno. W tegorocznym konkursie naszą szkołę reprezentowali;
w kategorii kl. I-III
- Amelia Skonieczna,
- Karolina Jażdżewska,
- Michał Moga – wyróżnienie
w kategorii kl. IV-VI
- Amelia Stanisławska - wyróżnienie
- Anna Dolna,
- Jan Jażdżewski.
w kategorii kl. I-IIIg
- Urszula Gostomczyk,
- Zuzanna Stoltmann,
- Anna Majer.
Po udanych prezentacjach, poczęstunku uczniowie zadowoleni z nagrodami i upominkami  wrócili do szkoły.

 

Opracowała Urszula Szulc

.

 

    W poniedziałek, 17 października 2016 roku w ramach Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej organizowanych przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, kilkoro uczniów z Zespołu Szkół w Swornegaciach wybrało się na spotkanie autorskie z pisarką i tłumaczką  z języka angielskiego na język kaszubski „Kubusia Puchatka” -  Bożeną Ugowską.  Dzieci odpowiadały na pytanie, dlaczego uczą się języka kaszubskiego. W jakich sytuacjach będą mogli tą umiejętność wykorzystać. Pani Bożena Ugowska przystąpiła do omawiania tłumaczonej przez siebie książki, której tytuł kaszubski brzmi „Miedzwiôdk Pùfôtk”. Uczniowie mieli okazję zagrać w kilku scenkach, co ich bardzo rozbawiło. Mogli również zadawać pytania tłumaczce, która udzielała na nie wyczerpujących odpowiedzi. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały okolicznościowe zakładki z autografem.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

    Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień 13 października 2016r. W odświętnie udekorowanej na ten dzień stołówce odbył się uroczysty apel, podczas którego grupa uczniów z kl. VI oraz II-III g w imieniu całej społeczności uczniowskiej, słowem i piosenką wyraziła wdzięczność wszystkim pracownikom szkoły za codzienny trud, poświęcenie, i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie oraz opiekę nad nimi. Następnie uczniowie kl. VI przedstawili scenkę humorystyczną pt. ,,Zjazd Rocznika, czyli spotkanie absolwentów po piętnastu latach.’’ Na zakończenie uczniowie odśpiewali tradycyjne ,,Sto lat'', po czym wręczyli wszystkim przybyłym pracownikom oraz emerytom własnoręcznie wykonane laurki oraz kwiaty zafundowane przez Radę Rodziców.                                                          

Pan dyrektor Z. Bucław serdecznie podziękował uczniom za przygotowanie akademii a wszystkim zebranym pracownikom szkoły oraz emerytom złożył najlepsze życzenia.

Opracowała Urszula Szulc

.

 

 

 • NAUKA PŁYWANIA

    Od dnia 14 września 2016 roku 22 dzieci z naszej szkoły uczestniczy w zajęciach na basenie. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Uczniowie dojeżdżają do Parku Wodnego w Chojnicach. Przed rozpoczęciem zajęć dzieci zostały poinformowane o obowiązujących zasadach zachowania się na basenie. Dowiedziały się czego nie wolno robić, aby nie stwarzać sytuacji niebezpiecznych. Zostały również omówione zasady higieny na basenie.

W trakcie kilku spotkań zajęcia odbywały się na płytkiej części basenu, gdzie na podstawie obserwacji zachowania się dzieci w środowisku wodnym oraz wcześniejszych doświadczeń związanych z wodą trener prowadzący zajęcia z dziećmi dokonał podziału grupy na dwie mniejsze grupy. Początkującą - dzieci, które wcześniej nie miały lub miały bardzo małą styczność z wodą oraz bardziej zaawansowaną - dzieci, które wcześniej miały możliwość zapoznać się z podstawami pływania i potrafiły wykonywać podstawowe ćwiczenia. W kolejnych zajęciach wybrane przez trenera dzieci próbowały swoich umiejętności na głębokim basenie. Z kolei na małym basenie grupa uczniów kontynuowała wcześniejsze ćwiczenia. Każde zajęcia kończyły się krótkim pobytem na rekreacyjnej części basenu, gdzie dzieci mogły aktywnie odpoczywać w wodzie. Zajęcia z pływania przynoszą dzieciom wiele korzyści. Uczniowie z radością biorą udział w lekcjach i chętnie zdobywają nowe umiejętności poprzez zabawę. Grupa dzieci pływająca na głębokim basenie ma już podstawy, aby utrzymać się samodzielnie na wodzie. Systematyczne ćwiczenia w wodzie podniosły ogólną sprawność fizyczną oraz pomagają w zapobieganiu wad postawy.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

 

 • MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ

    W poniedziałek, dziesiątego października 2016 roku w Zespole Szkół Swornegacie odbył się Gminny Konkurs Czytelniczy z języka kaszubskiego. Brały w nim udział dwie szkoły: ZS Swornegacie oraz SP Nieżychowice. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie kultury żywego słowa oraz zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i oddziałami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Etap szkolny odbył się w każdej ze szkół, gminny w Zespole Szkół w Swornegaciach, natomiast finał regionalny odbędzie się 26 listopada 2016r. w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo w Bolszewie. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było wylosowanie fragmentu tekstu w języku kaszubskim, który potem należało odczytać komisji konkursowej. W konkursie czytelniczym brali udział następujący uczniowie Szkoły Podstawowej w Nieżychowicach: Zuzanna Machalewska, Antoni Ginter, Amelia Boettcher, Amelia Zielińska,  Małgorzata Olter. Uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach biorący udział w konkursie to: Michał Moga, Amelia Skonieczna, Karolina Jażdżewska, Zofia Matuszczak, Emilia Szyszka, Jan Jażdżewski, Kacper Jankowski, Paweł Borzyszkowski, Anna Dolna, Filip Szulc, Zuzanna Jankowska, Małgorzata Jażdżewska, Zuzanna Stoltmann, Urszula Gostomczyk, Paulina Borzyszkowska.

    Do etapu regionalnego zakwalifikowały się następujące osoby:

Michał Moga - I miejsce w kat. I-III

Emilia Szyszka - II miejsce w kat. I-III

Amelia Skonieczna - III miejsce w kat. I-III

Jan Jażdżewski - I miejsce w kat. IV-VI

Kacper Jankowski - II miejsce w kat. IV-VI

Filip Szulc - III miejsce w kat. IV-VI

Zuzanna Stoltmann - I miejsce w kat. I-III g

Małgorzata Jażdżewska - II miejsce w kat. I-III g

Zuzanna Jankowska - III miejsce w kat. I-III g

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano słodki poczęstunek oraz wiejski chleb ze smalcem. Dzieci nagrodzone dyplomami oraz upominkami wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

 • CERAMICZNE SZKATUŁKI

    We wtorek, czwartego października 2016 roku, dzieci z  klas VI oraz Ig  Zespołu Szkół w Swornegaciach, uczęszczające na lekcje języka kaszubskiego brały udział w warsztatach ceramicznych w ramach projektu: „Jak przódë w Swrnëgacach garczi lepilë”. Uczniowie pod okiem instruktorów wylepiali, ugniatali i wałkowali elementy z gliny. Gliniane szkatułki po wysuszeniu zostaną wypalone w piecu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

 • DZIEŃ DRZEWA W NASZEJ SZKOLE

W naszej szkole 10 października 2016r. obchodziliśmy Dzień Drzewa. Z tej okazji już przed tygodniem uczniowie z koła ekologiczno-przyrodniczego przygotowali piękne plakaty o pospolitych gatunkach drzew w Polsce, które zostały rozwieszone na szkolnym korytarzu. Dzięki takiej inicjatywie uczniowie zapoznali się z dużą różnorodnością wśród drzew, ich charakterystycznymi cechami, różnorodnością liści, owoców. Poznana wiedza okazała się niezbędna w czasie szkolnego konkursu „Drzewo i ja”, którego zadaniem było rozpoznawanie gatunków drzew po liściach, owocach, szyszkach lub korze. Wśród klas IV-VI najszybciej z zadaniem poradzili sobie przedstawiciele najmłodszych, zaś z klas gimnazjalnych – klasa Ig.

Opracowała Magdalena Niesiołowska

 

.

 

 

 • MŁODZI OBSERWATORZY PRZYRODY

    W październikowy piątek na lekcji przyrody uczniowie klasy IV udali się do lasu. Nikt nie krył swojego zainteresowania, tym bardziej, że mogli posługiwać się podstawowymi przyrządami służącymi obserwacji świata przyrody. Uczniowie otrzymali lupy, niektórzy lornetki, aby zobaczyć ptaki z oddali. Udało się zobaczyć czaplę, sójki, łabędzie, a przy użyciu lupy, uczniowie zobaczyli piękno kropelki wody na liściu czy malutkiego ślimaka na muchomorze. Przy okazji każdy uczeń sprawdził się w użyciu i korzystaniu z kompasów. Dzięki takiej lekcji przyrody uczniów jeszcze bardziej zaciekawił otaczający ich świat organizmów oraz utrwalili kierunki geograficzne.

Opracowała Magdalena Niesiołowska

 

.

 

WRZESIEŃ

 • TYDZIEŃ Z TABLICZKĄ MNOŻENIA

    30 września 2016r. w naszej szkole obchodziliśmy VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowany przez WKM logo wtmday Rachmistrz pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

Dzień ten miał na celu zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, którą zapomnieli w ciągu wakacji, a dorosłym dać możliwość popisania się przed dziećmi świetną znajomością tabliczki mnożenia.

Akcję rozpoczęliśmy od wywieszenia plakatów i informacji oraz udekorowania szkoły. Każda klasa przygotowała plakaty – reklamy o tabliczce mnożenia. Uczniowie zaczęli przypominać sobie tabliczkę mnożenia i wzajemnie sprawdzać swoją wiedzę. Przez trzy dni obowiązywała zabawa „hasło dnia”, tzn. działania z tabliczki mnożenia.  Poprzez zabawę łatwiej było ćwiczyć tabliczkę. Najbardziej podobała się uczniom gra w „bingo”. Gry planszowe wywierały wiele emocji, uczniowie chętniej i z większym zapałem ćwiczyli tabliczkę. Poznawali też różne sposoby szybkiego mnożenia. W czwartek powołane zostały komisje do przeprowadzenia egzaminu. Klasę III i IV egzaminowały: Julia Borzyszkowska (kl. VI), Paulina Jeżewska (kl.VI); klasę V i VI egzaminowały: Anna Dolna (kl.VI), Oliwia Kupczyk (kl. VI); gimnazjum – Anna Majer i Zuzanna Jankowska (kl.IIIg).

W piątek  każdy mógł zdać egzamin z tabliczki mnożenia przed komisją złożoną z uczniów - egzaminatorów i otrzymać certyfikat oraz tytuł Ekspert Tabliczki Mnożenia czyli MT Expert. Egzaminy pisemne odbywały się w czasie przerw na boisku. W egzaminie wzięło udział 54 uczniów ze szkoły podstawowej i 36 z gimnazjum. Poza tym na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali łamigłówki związane z tabliczką mnożenia.

Tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA uzyskało :

Szkoła podstawowa

 

Gimnazjum

 

klasa III – 5 – 36

klasa IV –11 - 92%

  klasa V –9-64%

  klasa VI -13–72%

klasa I  -4-33 %klasa II –9-60%

   klasa III –10-67%

 

    Na podsumowaniu tygodnia tabliczki mnożenia, uczniowie klasy III przestawili wierszyki o tabliczce mnożenia. Uczniowie bawili się tabliczką mnożenia, układali domino tabliczkowe. Każda z klas przedstawiła swoje reklamy z tabliczką mnożenia. Uczniowie klasy IV przedstawili swoje wierszyki o tabliczce mnożenia związane z czekoladą. Ekspertom zostały wręczone pamiątkowe plakietki Ekspert Tabliczki Mnożenia czyli MT Expert.

Opracowała Krystyna Klewicz

.

 

 • DZIEŃ CHŁOPAKA

    30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach urządzili go nieco później. Chętni ze szkoły podstawowej mogli wziąć udział w konkurencjach sportowych, natomiast uczniowie gimnazjum postanowili w nieco inny sposób spędzić ten dzień, bawiąc się wesoło na dyskotece. Oprócz dobrej zabawy przy muzyce,  młodzież chętnie brała udział w grach konkursowych, pt. „Nigdy, przenigdy...” i „Nie można powiedzieć TAK i NIE”. Każdy chłopak będący uczniem naszej szkoły otrzymał słodki upominek.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 • PROMOCJA REGIONU I SWORNEGACI

    We wtorek 27 września 2016r. w Wiejskim Domu Kultury w Swornychgaciach odbyło się spotkanie, mające na celu wzbogacenie zasobu informacji na temat wsi, ludności i języka kaszubskiego. Na promocję wsi i regionu zaproszono nauczycieli z Zespołu Szkół w Swornychgaciach, panią Donatę Gierszewską i pana Ryszarda Kontek oraz uczniów tutejszej placówki. Dzieci przedstawiły krótki program artystyczny przeplatany  informacjami na temat początków nauczania języka kaszubskiego we wspomnianej szkole, wspomniały także jak to wygląda dziś. Pani Donata Gierszewska wraz z uczennicami omówiły projekt edukacyjny zatytułowany: „Wpływ ludności na charakter wsi Swornegacie”, natomiast pan Ryszard Kontek przedstawił rys historyczny miejscowości.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

 • SPRZĄTANIE ŚWIATA

           Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Sprzątania Świata, które miało miejsce 23 września 2016r. Każda klasa chętnie włączyła się w akcję, co cieszy, gdyż wiemy że nikomu nie jest obojętny los naszej planety oraz piękno naszej najbliższej okolicy. To, jak wygląda, zależy przede wszystkim od nas - mieszkańców. Dlatego już najmłodszych należy uczyć dbania o czystość wokół najbliższego otoczenia.

Opracowała Magdalena Niesiołowska

.

 

 

 • PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM

    23 września 2016 dzięki akcji „Sprzątania Świata” klasa I gimnazjum wybrała się w kierunku Wielkich Zani. Podczas pracy uczniowie ustalali zasady dobrego zachowania. Zabawę dodatkowo urozmaicały „sznurki” wiążące pary. Para która, jako pierwsza przerwała swoją „więź”, miała wytyczone dodatkowe zadanie. Po pracy spotkaliśmy się u państwa Kapanka, gdzie czekały na nas kiełbaski, bułki oraz pyszny placek. Wspólnie ustaliliśmy pięć zasad dobrego zachowania. Na zakończenie zagraliśmy w grę „Czółko”. Wszyscy świetnie się bawili i niechętnie opuszczali podwórko Huberta.

Małgorzata Jażdżewska stwierdziła: ”Bardzo nam się podobało. Ten dzień niestety musiał się skończyć, więc poszliśmy do domów. Mamy nadzieję, że za rok też będzie tak zabawnie”.

Opracowała Krystyna Klewicz

.

 

 • ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

    Czas zbiorów ziemniaczanych - wykopki zakończony. W tym roku towarzyszyła im piękna, słoneczna pogoda. Korzystając z tej aury, a zarazem chcąc uczcić zakończenie tych prac uczniowie klasy II wybrali się na pieszą wędrówkę do gospodarstwa ich kolegi Piotrka. Czekało tam już na nich rozpalone ognisko, do którego zaraz po przybyciu każde z dzieci wrzuciło ziemniaki. Czekając na nie piekliśmy w ognisku kiełbaski i zajadaliśmy się pysznymi babeczkami upieczonymi przez mamę Piotrka. Tata Piotrka oprowadził nas po gospodarstwie. Obserwowaliśmy cielaczki, zabawę królików, mogliśmy kiszonką karmić krowy. Chłopców zainteresowały maszyny rolnicze, szczególnie nowy traktor. Był czas na wspólną zabawę. Pobyt na świeżym powietrzu pobudził apetyt, więc pieczone ziemniaki smakowały jak z najlepszej kuchni świata. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

 • WYCIECZKA DO BYDGOSZCZY

   22 września 2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III pojechali na wycieczkę do Bydgoszczy do Centrum Zabaw Rodzinnych "Familly park" oraz do Cinema City na film pt. "Kosmiczna jazda. Hau, hau mamy problem". Uczniowie aktywnie spędzili czas odkrywając niezliczone labirynty Figloraju, na mega zjeżdżalni budzącej wielkie emocje, wspinaczce po ściance, wyścigach autkami akumulatorowymi, podczas kolorowej bitwy z armatek pneumatycznych, w turnieju gry na kręgielni oraz w grach i konkursach przy scenie. Niesamowitych przeżyć dostarczyły dzieciom zajęcia w pracowni profesora Ciekawskiego. Był to interaktywny pokaz odkrywający tajemnicze zjawiska z różnych dziedzin życia.

Pobyt w Bydgoszczy zakończyli obejrzeniem pełnego humoru filmu "Kosmiczna jazda. Hau, hau mamy problem". Wracając do domu uczniowie zaczęli zastanawiać się nad następnym wyjazdem.

Opracowała Violetta Bucław

.

 

 

 • "CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE"

    Na przekór powiedzeniu ,,Cudze chwalicie swego nie znacie…” uczniowie kl. II i IIIg uczący się języka kaszubskiego, wybrali się 8 września 2016r. na wycieczkę rowerową ,by poznać uroki naszej najbliższej okolicy. Wyruszyli więc Kaszubską Marszrutą do Małych Swornegaci, tam zatrzymali się przy odnowionym  ośrodku ,,Osada Swory’’ nad jeziorem Karsińskim, wysłuchali  legendy o ,,Diabelskim kamieniu’’ związanej z tym jeziorem oraz podziwiali piękno krajobrazu. Po krótkim odpoczynku przejechali na drugą stronę wsi, nad jezioro Charzykowskie, tam zatrzymali się przy rosnącym blisko jeziora pomniku przyrody, a następnie przy zachowanej w dobrym stanie starej chacie kaszubskiej. W drodze powrotnej zatrzymali się na moście w Chocińskim Młynie, gdzie  z jednej strony rzeki Chociny zachowały się jeszcze szczątki tartaku, a z drugiej strony stoi drewniana kryta strzechą chata kaszubska, obok której znajdował się dawniej młyn. Uczniowie z nowymi wiadomościami, zrelaksowani bezpiecznie wrócili do domów. Uczestnicy wycieczki rowerowej jeszcze raz dziękują pani kucharce Marii Bembenek za opiekę.

Opracowała Urszula Szulc

.

 

 • REKREACYJNY POBYT W CZŁUCHOWIE

    Klasa VI i I gimnazjum 20 września 2016r. wybrały się do Człuchowa. Jedną z pierwszych atrakcji był park linowy. Po krótkim szkoleniu i założeniu „stroju” uczniowie przechodzili po wybranym torze. Jednym nie sprawiały trudności przygotowane przeszkody. Inni zmagali się z nimi oraz z własnymi słabościami. Jedynie Marta Schada Borzyszkowska odważyła się pokonać najtrudniejszą trasę i zrobiła to bardzo sprawnie. Następnie wszyscy wybrali się na basen, który mieści się przy szkole sportowej w Człuchowie. Przez godzinę uczniowie pływali, zjeżdżali oraz grzali się w jacuzzi. Po tych atrakcjach wycieczka udała się do Chojnic. Po zaspokojeniu głodu wszyscy wrócili do domu.

Opracowała Krystyna Klewicz

.

 

 • ŚLADAMI KASZUBSKIEJ LEGENDY

         W czwartkowe popołudnie, 15 września 2016r. uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Swornegaciach, korzystając z pięknej pogody wybrali się na wycieczkę rowerową do Kokoszki. Pod okiem opiekunów postanowili obejrzeć pomnik przyrody, którym jest głaz narzutowy zwany "diabelskim kamieniem". Wsłuchując się w słowa legendy zastanawiali się czy jest w niej przysłowiowe ziarnko prawdy. Obok pomnika przyrody nad jeziorem Długim uczniowie mogli pomodlić się przy grobie nieznanego żołnierza z II wojny światowej. Kolejnym punktem było spotkanie z panem Tomirem Kubickim na warsztatach ornitologiczno-przyrodniczych, podczas których dzieci poznawały tajniki przyrody. Uczestnicy wycieczki zmęczeni ale zadowoleni wrócili do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 • ROWEREM DO KOLEŻANKI

    Uczniowie kl. VI korzystając z ostatnich dni lata wybrali się w piękne, słoneczne popołudnie - 12 września 2016r. na wycieczkę rowerową trasą Swornegacie - Chociński Młyn – Sepiot - Swornegacie. Po kilku postojach na odpoczynek i podziwianie przyrody, dotarli do pola namiotowego państwa Dolnych nad rzeką Chociną. Tam czekało na nich ognisko z kiełbaskami oraz lody i bułeczki drożdżowe przygotowane przez mamę Ani Dolnej. Po posiłku i zabawach integracyjnych, zadowoleni i w dobrych nastrojach, pełni nowych wrażeń wrócili bezpiecznie do domów. Uczniowie jeszcze raz dziękują rodzicom Ani za gościnność a p. Annie Kapanka i p. Katarzynie Jankowskiej za opiekę podczas wycieczki.

Opracowała Urszula Szulc

.

 

 • "QVO VADIS"

 

     Piątek, 9.09.2016r. w naszej szkole był dniem "Qvo vadis" Henryka Sienkiewicza. W sobotę, 3.09.16r. powieść tę czytała cała Polska. Nie sposób przeczytać w ciągu 1,5 godziny całą książkę, więc  wybraliśmy fragmenty, które w sumie tworzyły pewną całość. Słuchaczami byli uczniowie klas IV-VI i gimnazjaliści. Lektorami natomiast byli nauczyciele i uczennice gimnazjum: p. Violetta Bucław, p. Elżbieta Jażdżewska, p. Krystyna Klewicz, p. Dorota Dorszyńska, p. Magda Niesiołowska, ks. Marian Knutt, p. Hanna Jankowska, p. Donata Gierszewska, Zuzanna Jankowska, Patrycja Kupczyk, Monika Krzoska - narrator.

Organizator: Biblioteka szkolna przy współpracy nauczycieli i uczennic z kółka dziennikarskiego.

Opracowała Donata Gierszewska

.

 

 • ROWEREM PO REGIONIE

         W piątek, 9 września 2016r, uczniowie I Gimnazjum w Swornegaciach w ramach lekcji języka kaszubskiego wybrali się na wycieczkę rowerową do Charzykowa, szlakiem Kaszubskiej Marszruty. Przebiega ona przez atrakcyjne turystycznie tereny ze znanymi miejscowościami letniskowymi Swornegacie, Małe Swornegacie, Funka, Bachorze i Charzykowy. Pod opieką nauczyciela regionalisty oraz chętnych rodziców poznawali ziemię kaszubską i podziwiali piękne krajobrazy.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

 

.

 

 

 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

    1 września 2016r. podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego uczniowie klasy I złożyli ślubowanie. Dyrektor i Rada Pedagogiczna serdecznie powitała wszystkich uczniów, życząc im wielu sukcesów w nauce.

szkoła podstawowa

oddział przedszkolny - mgr Hanna Jankowska

klasa I - mgr Violetta Bucław

klasa II - mgr Lucyna Kiedrowska

klasa III - mgr Grażyna Sawicka

klasa IV - mgr Marzena Borzyszkowska

klasa V - mgr Ryszard Kontek

klasa VI - mgr Urszula Szulc

gimnazjum

klasa I - mgr Krystyna Klewicz

klasa II - mgr Elżbieta Jażdżewska

klasa III - mgr Dorota Dorszyńska

 

 

.

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

CZERWIEC

 

 • POLSKO-NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY - ROSTOCK ‘2016

W  dniach 13 - 21.08.2016 zrealizowano kolejny międzynarodowy projekt w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, w którym uczestniczyli uczniowie ZS w Swornegaciach w liczbie 17 oraz 2 opiekunów.

Tym razem oprócz niemieckiej, w projekcie wzięła również udział młodzież z Czech. Program był bardzo ciekawy i różnorodny. Największą atrakcją był 5-dniowy rejs po Bałtyku, z zawijaniem do różnych portów: Rostock, Warnemünde, Sassnitz, Peenemünde oraz Świnoujście. Uczestnicy pływali dwoma holenderskimi żaglowcami: „Hendrika Bartelds” i „Regina Maris”. Podczas rejsów zostali wprowadzeni w tajniki żeglarskiego rzemiosła – nauczyli się stawiać i opuszczać żagle, porządkować i wiązać liny, zarówno podczas pięknej słonecznej pogody, jak i w czasie burzy, walcząc z wiatrem i deszczem.

Poza tym organizatorzy jak zawsze przygotowali wiele ciekawych zajęć językowych, sportowych i rekreacyjnych.

To wszystko pozwoli uczestnikom zachować miłe i oryginalne wspomnienia.

Opracowała Elżbieta Jażdżewska

.