ROK SZKOLNY 2013/2014
ROK SZKOLNY 2017/2018
 
 
MARZEC
 

    Tuż przed Wielkanocą, bo 28 marca bieżącego roku, dzieci z klasy IV i młodzież gimnazjalna    z naszej szkoły w ramach lekcji języka kaszubskiego brali udział w zajęciach kulinarnych w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach. Zadaniem uczniów było przygotowanie wielkanocnej sałatki jarzynowej. Z ochotą zabrali się do krojenia wcześniej ugotowanych warzyw, dobrze się przy tym bawiąc. Po pokrojeniu potrzebnych  składników wszystko razem wsypali do jednej dużej miski. Dodali majonez, musztardę, trochę soli i pieprzu do smaku, następnie po dokładnym wymieszaniu rozłożyli sałatkę na półmiski i formowali pisanki, które z przyjemnością dekorowali. Na zakończenie zajęć dzieci usiadły razem przy stole  i  z apetytem zjadły przygotowaną sałatkę wielkanocną.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

 

.

 

 • SZKOLNY DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW

    20 marca 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach brali udział w Szkolnym Dniu Jedności Kaszubów, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 7 im. J. Karnowskiego w Chojnicach. Dzieci i młodzież chcieli wspólnie przeżyć to radosne święto. Nasi uczniowie przygotowali krótki występ artystyczny, dziewczynki z klasy II śpiewały po kaszubsku, a starsze uczennice recytowały wiersze w języku kaszubskim. Na zakończenie tego pięknego święta, w którym mogły uczestniczyć dzieci i młodzież ucząca się języka regionalnego- kaszubskiego, poznająca historię i tradycje naszej Małej Ojczyzny, wszyscy razem zatańczyli taniec kaszubski - „Òkrãc sã wkół”. Uroczystości towarzyszył zespół „Kaszëbë” z Chojnic, przy którego muzyce wszyscy doskonale się bawili.
 

Opracowała Marzena Borzyszkowska

 

 

 • ODPOCZYWAMY AKTYWNIE


    W piątek 16.03 uczniowie kl. V-IIIg uczący się języka kaszubskiego wybrali się na wycieczkę na północne Kaszuby. Wyjazd miał charakter poznawczo–rekreacyjny. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Zakładu Porcelany Stołowej ,, Lubiana’’. Po zwiedzeniu zakładu z przewodnikiem, była możliwość zakupu upominków w przyzakładowym sklepie z porcelaną. Po zwiedzaniu zakładu produkcyjnego i zakupach wyruszyli do Aquaparku w Redzie. Tam wśród licznych atrakcji było bliskie obcowanie z rekinami. Po trzygodzinnej rekreacji na basenie był czas na posiłek i zakupy w Galerii ,,Riviera’’. Następnie uczestnicy wycieczki wyruszyli do Ergo Areny , by tam kibicować podczas meczu w piłkę siatkową drużyn męskich Trefla Gdańsk z Cuprum Lubin .Po ,,kaszubskim meczu’’ cali i zdrowi pełni wrażeń i ochoty na kolejną wspólną wycieczkę wrócili do domu.

Opracowała Urszula Szulc

.

 

 • AKTYWNE KASZUBY-WYJAZD NA MECZ

    W piątek 16 marca 42 uczniów z klas V-VI i II-III klas gimnazjalnych SP Swornegacie uczący się języka kaszubskiego wyjechało do Gdańska na finał konkursu plastycznego pt.,,100-lecie odzyskania niepodległości Polski. Franciszek Kręcki – pomorski bohater Niepodległej’’ realizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze w ramach wspólnej inicjatywy Aktywne Kaszuby. Nagrodą za udział szkoły w konkursie, był właśnie wyjazd uczniów na finał tegoż konkursu, który odbył się w Ergo Arenie w przerwach meczu w piłkę siatkową drużyn Trefla Gdańsk z Cuprum Lubin. Rywalizacja drużyn została określona mianem meczu kaszubskiego z uwagi na przygotowaną wyjątkową oprawę meczu. Mecz rozpoczął się od odśpiewania Marszu Kaszubskiemu, któremu towarzyszyło wciągnięcie kaszubskiej flagi pod dach Ergo Areny. Liczne konkursy, nauka kibicowania, kaszubski spiker, występy Weroniki Korthals, orkiestry dętej oraz Zespołu Pieśni i Tańca z Przodkowa uświetniły mecz i nadały siatkarskiemu spotkaniu wyjątkowy kaszubski styl. Uczniowie z Kaszub w liczbie ok. 7000 byli najliczniejszą grupą kibiców.
My, uczniowie SP Swornegacie cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak niecodziennym wydarzeniu.

Opracowała Urszula Szulc

.

 

 • DZIEŃ LICZBY PI JAK JĄ ODKRYĆ?

     Z okazji dnia liczby Pi 14 marca 2018 roku odbył się w naszej szkole apel poświęcony tej liczbie. Każda z klas 7, II i III gimnazjum została podzielona na trzy grupy. Na początku uczniowie gimnazjum wysłuchali wiersz Wisławy Szymborskiej "Liczba Pi". Pierwsza grupa rywalizowała poprzez wypisywanie wyrazów zawierających w sobie sylabę „pi”. Następnie uczniowie zapoznali się z historią przybliżenia liczby π oglądając prezentację multimedialną. Druga grupa zmierzyła się z okręgiem, a może - hula hop kręcąc nim. Następnie wszyscy obejrzeli film pt. „Niewymierna liczba pi”. Najtrudniejsze zadanie mieli do wykonania uczniowie trzeciej grupy. Obliczali długość okręgu, wyznaczali liczbę pi, oraz obliczali średnicę. Każda klasa zbierała punkty podczas tych trzech konkurencji. Wygrała klasa II gimnazjum, tuż za nią uklasyfikowała się III, a 7 klasa za rok na pewno nie będzie na trzecim miejscu.

Podczas apelu została wykonana pi-bransoletka, kolorowe koraliki odpowiadały cyfrom z przybliżenia liczby pi. Uczniowie wykazali się kreatywnością podczas wykonania plakatu o liczbie pi, konkurs wygrała Małgorzata Jażdżewska, Dominik Jakubowski i Paulina Jeżewska.

Mamy nadzieję, że za rok będzie też tak wesoło i emocjonująco.

Opracowała Krystyna Klewicz

 •  „PIOTRUŚ PAN” I NIE TYLKO

    10 marca 2018r, w sobotę, w naszej szkole zorganizowaliśmy wycieczkę do Gdyni. W wycieczce uczestniczyło 38 uczniów z oddziału przedszkolnego klas I-IV oraz 5 opiekunów.
Głównym celem naszego wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Mieliśmy możliwość obejrzenia niezwykłego przedstawienia, którego libretto w 2000r. stworzył sam Jeremi Przybora, muzykę napisał Janusz Stokłosa, wyreżyserował Janusz Józefowicz. Gwiazdorski skład autorów zapewnił przepiękną muzykę i słowa piosenek, przeplatanych tańcem, efektami 3D i zaskakującymi rozwiązaniami scenograficznymi, jak np. mechaniczny krokodyl, replika statku pirackiego, czy taniec Indian z pochodniami na widowni. Zarówno dzieci, jak i dorośli wyszli z teatru pełni wrażeń.
Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki „Eksperyment” w Gdyni. Tutaj mogliśmy zwiedzić interaktywną wystawę, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. To miejsce wyzwoliło w nas kreatywność, pobudziło ciekawość świata i głód wiedzy. Półtoragodzinny pobyt wszystkim dzieciom wydawał się zbyt krótki, ale po dokonaniu zakupów drobnych pamiątek, musieliśmy wracać do autokaru.
Ostatnim przystankiem był Mc Donald w Centrum Handlowym „Riwiera”. Tu dzieci miały możliwość poznania wyglądu Centrum Handlowego oraz poznawały tajniki zachowania w miejscach publicznych, a także wyrabiały umiejętność samodzielnego zamawiania wybranych dań.
Wycieczka z pewnością na długo pozostania w naszej pamięci.

Opracowała Hanna Jankowska

.
 
 
 • OBSERWACJE PTAKÓW NAD JEZIOREM WITOCZNO

    Dnia 7 marca 2018 roku klasa V uczestniczyła w warsztatach przyrodniczych zorganizowanych przez Zaborski Park Krajobrazowy. Wyposażeni w lornetki razem z przewodnikiem panią Grażyną Jaszewską wyruszyliśmy w prawie 8 km trasę wokół Jeziora Witoczno. Uczniowie mieli okazję zaobserwować mieszkańców tego pięknego miejsca  i usłyszeć ciekawe opowieści pani Grażyny na temat ptaków tej okolicy. Otrzymaliśmy również instrukcje jak korzystać z lornetki i obserwować przyrodę.

Zamierzamy częściej poznawać przyrodę w terenie.

Opracowała Elżbieta Pałaszyńska
 
.
 
 • WYPIEKI WIELKANOCNE

    9 marca w piątek 2018 roku uczniowie z klas: III szkoły podstawowej oraz II-III gimnazjum wraz z nauczycielem regionalistą wybrali się do Wiejskiego Domu Kultury, aby brać udział w warsztatach wypieku „Mazurka Wielkanocnego". Pierwszym etapem było zapoznanie się z przepisem na mazurka pomarańczowego, po którym uczniowie ochoczo zabrali się do pracy. Dodawali kolejno produkty i ugniatali kruche ciasto. Potem zmiksowali pomarańcze z cytryną i gotowali je na małym ogniu, aby uzyskać jednolitą masę.  Mazurek to tradycyjne, niskie, kruche ciasto. Zbliża się Wielkanoc, więc na kaszubskim stole nie może zabraknąć świątecznych wypieków, jakim zdecydowanie jest mazurek wielkanocny, obok babki i sernika. Na zakończenie dzieci pięknie  udekorowały swoje wypieki i z apetytem zjadły. 

Opracowała Marzena Borzyszkowska

 
 • TRADYCYJNE WYPIEKI NA KASZUBACH

    We wtorek, szóstego marca bieżącego roku, dzieci z klas II i V Szkoły Podstawowej w Swornegaciach, które uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego brały udział w warsztatach kulinarnych z kuchni kaszubskiej. Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, więc dzieci mogły zapoznać się z wypiekami, które właśnie w tym okresie goszczą na kaszubskich stołach. „Baby Wielkanocne", które upiekły dzieci są w tradycji kaszubskiej symbolem umiejętności i doskonałości. Wszyscy uczestnicy warsztatów pracowali z pełnym zaangażowaniem, dodawali kolejno produkty podając ich nazwy kaszubskie. Na zakończenie zajęć kulinarnych wszyscy usiedli do odświętnie nakrytego stołu, aby z apetytem zjeść przygotowane wypieki.  

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 
 
.
 
LUTY
 • „EKOBAL” W PAWŁOWIE

    Dnia 23 lutego 2018r nasza szkoła brała udział w konkursie  Ekobal w Pawłowie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV: Amelia Skonieczna, Emilka Szyszka, Hubert Ginter. Mieli bardzo dużo pracy- wspólnie z rodzicami musieli przygotować strój oraz już samodzielnie dopasować do stroju  prezentację. Treść występu  oraz strój były oceniane przez komisję konkursową. Pomysłowe przebrania miały przekazywać ważnie problemy ekologiczne współczesnego świata.

Amelia Skonieczna zajęła III miejsce w kategorii klas IV-VI wśród 17 uczestników.

Wszystkie dzieci otrzymały nagrody książkowe. Amelii, Emilce i Hubertowi gratulujemy udanego występu i pięknego stroju.

Opracowała Elżbieta Pałaszyńska
.
 
 • WYCIECZKA DO HEWELIANUM

    22 lutego 2018r. uczniowie klasy II gimnazjum, VI i VII wybrali się na wycieczkę do Gdańska w ramach projektu „Stawiamy na edukację”.
Uczniowie klasy II gimnazjum brali udział w warsztatach „Naukowym okiem” , pani prowadząca stawiała przed uczniami problemy i pytania naukowe do rozwiązania. W bardzo ciekawy sposób przedstawiono pewne zagadnienia z fizyki. Uczniowie mogli wykonać doświadczenia, oraz wykorzystać fizykę do badania rzeczywistości. Wybierali meteoryty , badając je mikroskopem, oraz sprawdzali właściwości wchłaniania wody. Uczniowie klasy VI rozwiązywali ciekawe łamigłówki, zdobywając żetony ,zajęcia były ciekawe. Po zajęciach wybraliśmy się do kina, bilety ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej. Wycieczka była bardzo ciekawa i interesująca. ​
 

Opracowała Krystyna Klewicz

    

.
 • LIGA MATEMATYCZNA

    21 lutego 2018 w Słupsku odbył się półfinał Ligii Matematycznej im. Z. Matuskiego .
Z naszej szkoły zakwalifikowały się 4 osoby. Ze szkoły podstawowej Michał Klewicz i Paweł Borzyszkowski - uczniowie z klasy VI. W kategorii gimnazjum reprezentowały naszą szkołę Paulina Jeżewska uczennica klasy VII oraz Marta Schada Borzyszkowska z klasy II gimnazjum. Uczniowie przez 90 minut rozwiązywali 5 zadań, teraz czekamy na listę osób zakwalifikowanych do finału.

Opracowała Krystyna Klewicz

 
 
 • WALENTYNKI

    13 lutego 2018r. w oddziale przedszkolnym cały dzień poświęcony był św. Walentemu. Dzieci poznały krótką biografię świętego. Zrobili i wręczyli sobie wzajemnie serduszka. Szukali też serduszek do pary oraz serc z napisem "walentynki". Nadmuchali baloniki w kształcie serc i z nim zatańczyli. Na zakończenie była zabawa z krzesełkami. Na ten dzień mamy przygotowały słodki poczęstunek.

Opracowała Hanna Jankowska

STYCZEŃ
 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

    22 stycznia 2018r. zorganizowano uroczystość w oddziale przedszkolnym z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni przygotowały przedstawienie pt. "Obserwacja dziadków". Na samodzielnie wykonanych laurkach przekazały życzenia, które wcześniej wyśpiewały i wyrecytowały. Uroczystość zakończyły egzaminy dziadków na "medal" i słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

Opracowała Hanna Jankowska

.

 

 • BAL PRZEBIERAŃCÓW W KLASACH IV-V

    Dnia 22 stycznia 2018 roku odbył się bal przebierańców dla uczniów z klas IV i V Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. Uczniowie zaprezentowali się w różnych, wymyślnych strojach, co sprawiło im ogromną satysfakcję. Dzieci bawiły się świetnie w radosnej atmosferze. Przygotowały wiele konkursów: wybór króla i królowej balu, taniec na gazecie, taniec z balonem, krzesełka, pociąg, wspólna nauka tańca i wiele innych konkurencji. Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniów na stołach pojawiły się napoje, ciastka, cukierki oraz pyszne domowe wypieki. Bal trwał około dwóch godzin, w tym czasie dzieci mogły spędzić ze sobą miłe i udane popołudnie. Dzieci choć zmęczone, wróciły do domu z uśmiechem.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 
 
 • KONKURS GAWĘDZIARSKI IM. JÓZEFA BRUSKIEGO

    W sobotni poranek 20 stycznia 2018r. uczennice Szkoły Podstawowej w Swornegaciach: Emilia Szyszka oraz Amelia Skonieczna wraz z opiekunem wybrali się do Lipnicy na Konkurs Gawędziarski im. Józefa Bruskiego. Głównymi organizatorami konkursu byli: Zespół Szkół w Lipnicy i  Zrzeszenie Kaszubsko -Pomorskie Oddział w Lipnicy.  Celem konkursu była popularyzacja języka kaszubskiego i gawędy jako gatunku literackiego wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych, odkrywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego Kaszub, promowanie młodych talentów gawędziarskich, a także przybliżenie twórczości gawędziarzy kaszubskich. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było przygotowanie i zaprezentowanie na scenie jednego utworu wybranego gawędziarza lub prezentacja własnego. W oczekiwaniu na werdykt, dzieci, miały sposobność  uczestniczyć w wywiadzie z synem doktora Józefa Bruskiego, który  odpowiadał na każde pytanie, po czym bardzo chętnie zgodził się na wspólne zdjęcia z uczestnikami konkursu. Można było także obejrzeć przedstawienia w języku kaszubskim, w których brali udział uczniowie Zespołu Szkół w Lipnicy. Po recytacji utworów na wszystkich czekał słodki poczęstunek, po którym uczniowie, nagrodzeni dyplomami oraz upominkami, wrócili do domu.  Nagrodzona została Emilia Szyszka, która zajęła II miejsce.  

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 
 
 • SUPER BABCIA SUPER DZIADEK

    Już po raz 12 uczniowie klas 0 -III sprawili, że babcie i dziadkowie poczuli się wyjątkowo. Bo nasze babcie i nasi dziadkowie to SUPER BABCIE, SUPER DZIADKOWIE. Pamiętając o tym wraz z wychowawczyniami przygotowali uroczystość podczas, której wnukowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Spotkanie upłynęło w miłej, serdecznej i rodzinnej atmosferze. Dzieci poprzez wiersze. piosenki i taniec mogły wyrazić babciom i dziadkom swoje podziękowanie za trud włożony w ich wychowanie. Po części artystycznej goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek.
Podczas spotkanie wystąpili również uczniowie klas III i IV w przedstawieniu pt:"Smerfy".

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.
 • SMERFY

    18 stycznia 2018r. odbyło się długo oczekiwane przedstawienie pt:"Smerfy". W rolę smerfów wcielili się uczniowie klas III i IV biorący udział w zajęciach koła teatralnego. Na przedstawienie zaproszono dzieci z przedszkola oraz uczniów z klas 0-VI.
Razem z aktorami przenieśliśmy się do wioski smerfów oraz okolicznego lasu. Wspólnie przeżywaliśmy zmowę Gargamela i Hogaty. Martwiliśmy się, że tym razem nie uda się smerfom cało wyjść z opresji. Na szczęście smerfy zawsze mogą liczyć na pomysłowość Papy Smerfa, dzięki której i tym razem zostały uwolnione z rąk Hogaty. Przedstawienie było energiczne, pełne humoru. Uczniowie z zaangażowaniem wcielili się w rolę granych postaci, prezentując swoje zdolności aktorskie. Wszyscy dobrze się bawili. Mamy nadzieję, że słowa Smerfetki: "Nieważne jak, kto wygląda. Ważne to co ma się w sercu " wypowiedziane pod koniec przedstawienia będą towarzyszyć w naszym życiu.
Aktorzy:
Smerfy:
Papa Smerf - Hubert Ginter
Smerfetka - Emilia Szyszka, Anna Kiedrowska,
Sasetka - Amelia Skonieczna,
Poeta - Michalina Bobrowska,
Laluś - Jesica Jutrzenka - Trzebiatowska,
Ważniak - Damian Pażontka - Lipiński,
Gapcio - Konrad Szuryn,
Łasuch - Marcelina Rudnik,
Dominika Borzyszkowska,
Gargamel - Bartosz Kontek, Michał Moga
Hogata - Karolina Jażdżewska, Beata Majer.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

 

 • .

  LUBIMY BALE W KARNAWALE

     Karnawał trwa w najlepsze. Wiedzą o tym nie tylko dorośli, ale i najmłodsi "Lubią bale w karnawale". Dlatego też tradycyjnie zorganizowano w naszej szkole bal dla dzieci z klas 0-III. Wychowawczynie klas dołożyły wszelkich starań by wystrój sali balowej wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Dzieci przybyły przebrane w barwne i pomysłowe stroje. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy muzyki wszystkie dzieci z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Wszyscy bawili się znakomicie, uśmiech nie znikał z twarzy nawet, gdy zmęczenie dawało o sobie znać. Były "tańce - łamańce", "pociąg", "kaczuchy", "Wesoły Pingwin" i "Krasnoludek". Jednym słowem zabawa na 102! Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej i radosnej atmosferze. Podczas odpoczynku zajadaliśmy się pyszną drożdżówką przygotowaną przez panie kucharki. Za wspaniałą i radosną zabawę zostaliśmy nagrodzeni cukierkami ufundowanymi przez Radę Rodziców - serdecznie dziękujemy. Dziękujemy tez rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów Kolejny bal już za rok.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.
 • Z WIZYTĄ W CHOJNICACH...

         W środę, 10 stycznia 2018 roku klasa V wraz z opiekunami wybrała się autobusem miejskim do Chojnic. Najpierw udali się do Galerii w Bramie Pomorza, w której zrobili drobne zakupy oraz zjedli ciepły posiłek. Po szaleństwie zakupowym uczniowie wybrali się do Kina Kingsajz na zarezerwowany wcześniej seans filmowy: Gwiezdne wojny "Ostatni Jedi". Wrócili do domów bezpiecznie, zadowoleni z udanego wyjazdu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 
 
 
GRUDZIEŃ
 
 • WIGILIE KLASOWE

    W świątecznej atmosferze, w piątkowy ranek w klasie III odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. W udekorowanej świątecznie sali, gdzie górowała choinka przystrojona ozdobami wykonanymi przez uczniów nakryliśmy stoły białym obrusem kładąc pod niego sianko. Rozłożyliśmy nakrycia pamiętając o jednym dla niespodziewanego gościa i położyliśmy słodkości przygotowane przez naszych rodziców. Zanim podzieliliśmy się opłatkiem wysłuchaliśmy fragmentu Pisma Świętego opisującego narodzenie Pana Jezusa. Śpiewaliśmy kolędy i wyjawialiśmy sobie marzenia o prezentach, które chcielibyśmy znaleźć pod choinką. Były to chwile pełne radości.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

.

 

 • Z KOLĘDĄ PRZEZ WIEŚ...

         W czwartek 21 grudnia 2017 roku uczniowie klasy V wraz z wychowawcą kolędowali z  gwiôzdkama po wsi Swornegacie. Gwiazdkowi przebierańcy wędrowali od domu do domu aby przypomnieć stary kaszubski zwyczaj. Przebrani w kolorowe stroje bociana, diabła, śmierci, kozy, konia, policjanta, gwiazdora, kominiarza, dziada, baby i niedźwiedzia odwiedzali poszczególne gospodarstwa z życzeniami wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywali od gospodarzy dary w postaci słodyczy. Kolędując, dzieci śpiewały kolędy i pastorałki w języku regionalnym-kaszubskim. Na zakończenie uczniowie wystąpili z przedstawieniem w Wiejskim Domu Kultury, w którym odbywała się Wigilia dla mieszkańców Swornegaci. Okres przedświąteczny to czas radości, który uczniowie klas III, IV i V wyrazili poprzez zaprezentowanie tańca kaszubskiego. Zatańczyli kowala i szewca. Po zakończeniu Wigilii dzieci zmęczone, ale zadowolone  wróciły do domów.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 
 • KOLĘDOWANIE, PIELĘGNOWANIEM KASZUBSKICH TRADYCJI I ZWYCZAJÓW

        W okresie przedświątecznym, 19 grudnia 2017 roku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Swornegaciach rozpoczęli kolędowanie z gwiôzdkama po wsi Swornegacie i okolicy (Zbrzyca, Kamionka, Płęsno, Owink, Wączos). Kolędowanie w czasie adwentu, to stary kaszubski zwyczaj, podczas którego domy odwiedzają gwiazdkowi przebierańcy. Każda z postaci ma swoje wyjątkowe i niepowtarzalne znaczenie. Dzieci przebrane w kolorowe stroje kolędników kaszubskich (bociana, diabła, kozy, gwiazdora, policjanta, śmierci, leśnego, kominiarza, konia, stracha, baby) wędrowały z domu do domu. Radosne i podekscytowane śpiewały kolędy i pastorałki po kaszubsku. Opowiadali w języku kaszubskim o bogatej tradycji i życzyli mieszkańcom  dużo zdrowia i radości. Za swoją odwagę oraz kultywowanie tradycji kaszubskich zostały obdarowane słodkościami.  Po zakończeniu przedsięwzięcia, uczniowie wrócili do domu z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem do podobnych działań w przyszłości.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 
 • RODZINNA WIGILIA

       19 grudnia urządzono grupową wigilię dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I wraz z rodzicami, rodzeństwem a nawet dziadkami. Dzieci przygotowały Jasełka, a nasze mamy przyrządziły potrawy wigilijne. W trakcie występu razem śpiewano kolędy. Po przedstawieniu wszyscy podzieli się opłatkiem. Kolacja składała się z 12 potraw i kilku rodzajów ciasta. Było rodzinnie, świątecznie i przepysznie. Oby wszystkie życzenia spełniły się nam i naszym rodzinom.

Opracowała Hanna Jankowska

.

   

 • POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI

    W dniu 14 grudnia w Szkole Podstawowej nr 7 w Chojnicach odbył się etap gminny ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Do rywalizacji stanęło osiem drużyn z gminy i miasta Chojnice.
Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań za który można było uzyskać maksymalnie 70 punktów.
Naszą szkołę reprezentowały:
Marta Schada Borzyszkowska,
Patrycja Kupczyk,
Małgorzata Jażdżewska,
Patrycja Weilandt
Dziewczęta zdobyły 164 punkty i zajęły II miejsce w Gminie Chojnice.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej.

Opracowała Elżbieta Pałaszyńska
 

.
 • WARSZTATY KULINARNE

       14 i 15 grudnia 2017r. w oddziale przedszkolnym i klasie I dzieci piekły świąteczne ciasteczka. Najpierw samodzielnie przygotowały ciasto, potem rozwałkowały i wycinały foremkami różnorodne kształty. Następnego dnia nastąpiła kontynuacja warsztatów kulinarnych. Tym razem dzieci ozdobiły upieczone ciastka lukrem i różnymi posypkami i bakaliami. Tak jak wyglądały tak samo smakowały. Mniam......

Opracowała Hanna Jankowska

.

 • IV REGIONALNY KÒNKÙRS DLÔ CZËTIŃCÓW „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ”

    W środę 13 grudnia 2017 roku, czworo uczniów ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach brało udział w IV Regionalnym Konkursie Czytelniczym „Méster bëlnég czëtaniô”. Konkurs odbył się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzanie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie kultury żywego słowa oraz sztuki interpretacji tekstu czy zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i stowarzyszeniami promującymi kulturę kaszubską. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było wylosowanie fragmentu tekstu w języku kaszubskim, który potem należało odczytać komisji konkursowej. Udział brali uczniowie, którzy wcześniej uczestniczyli w Powiatowym Konkursie Czytelniczym Méster bëlnég czëtaniô” zorganizowanym przez: Chojnicki Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Szkołę Podstawową w Swornegaciach, Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach, przy finansowym wsparciu Gminy Chojnice. W konkursie finałowym w Wejherowie  brali udział:

Bartosz Kontek                    kat. I-III

Michał Moga                        kat. IV-VII

Jan Jażdżewski                    kat. IV-VII

Urszula Gostomczyk            kat. II-III g

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano słodki poczęstunek. W oczekiwaniu na werdykt, dzieci mogły zwiedzić muzeum oraz  usłyszeć kolędy w języku kaszubskim, które wykonała Nicola Modzelewska.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

 
.
 
 
 • JESIEŃ W LESIE PEŁNA OWOCÓW

    "Jesień w lesie pełna owoców" to temat przewodni tegorocznej edycji konkursu dla klas II i III. Jak co roku konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap to konkurs plastyczny, na który nadesłano 176 prac z 19 szkół z 35 klas. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej przedstawiającej portret jednego wybranego owocu, którego jesienią znajdziemy w lesie. W tym etapie wyróżnione i nagrodzone zostały prace Olgi Jacewicz z klasy II oraz Marcina Szulc z klasy III. Jedną z nagród głównych otrzymał Konrad Szuryn z klasy III. To właśnie praca Konrada umożliwiła nam zakwalifikowanie się do drugiego etapu XVI Konkursu Wiedzy Przyrodniczej. Oprócz naszej klasy zakwalifikowało się jeszcze 16 drużyn. Klasę reprezentowały Michalina Bobrowska i Martyna Pszczoła. Uczennice rozwiązywały 8 zadań, w których mogły wykazać się szeroką wiedzą przyrodniczą. Dziewczynki zajęły V miejsce. Serdecznie gratulujemy.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

 • A MIKOŁAJ PĘDZI..
    6  grudnia 2017r. podtrzymujemy mikołajkowe tradycje, dzieci przychodzą do szkoły w mikołajkowych czapkach. Wychowawczynie klas II i III wykorzystały ten dzień , aby zintegrować uczniów poprzez wspólne zabawy, gry i konkursy. Pragnęły dostarczyć dzieciom wiele radości. Oczekując przybycia niezwykłego gościa rozwiązywaliśmy krzyżówkę, odkrywaliśmy postać Mikołaja, kolorowaliśmy ją. Uczyliśmy się w grupach nowej piosenki o Mikołaju, aby po upływie ustalonego czasu zaprezentować ją całą grupą pozostałym kolegom i koleżankom. Piosenką tą powitaliśmy Mikołaja kiedy przybył do nas po długim oczekiwaniu. W nagrodę zostaliśmy obdarowani słodkimi upominkami, które przyjmowaliśmy z olbrzymią radością i wypiekami na twarzy. Niestety Mikołaj nie mógł zostać u nas zbyt długo, gdyż śpieszył do innych dzieci. A więc do następnego roku kochany Mikołaju!!łaj nie
mógł zostać u nas zbyt długo, gdyż śpieszył do innych dzieci. A więc do następnego roku kochany Opracowała Lucyna Kiedrowska
.
 
 • ŚWIĄTECZNE OZDOBY CERAMICZNE

         W środę, szóstego grudnia 2017 roku w ramach lekcji języka kaszubskiego uczniowie klasy II, III, IV Szkoły Podstawowej w Swornegaciach pod kierunkiem nauczycieli oraz pracowników miejscowego Domu Kultury uczestniczyli w warsztatach ceramicznych. Ponieważ zbliża się okres świąteczny, dzieci wykonywały  ozdoby z gliny. Były to: aniołki, dzwoneczki, skarpety mikołajkowe, gwiazdki, motylki, bombki, serduszka, choinki, bałwanki i wiele innych form. Glina, aby stała się lepka, musi zostać obficie polana wodą. Porcję namoczonej gliny wygniata się na ławie (podobnie jak ciasto) i rozwałkowuje. Po rozwałkowaniu tworzywa uczestnicy warsztatów mogli dowolnie je modelować i wycinać w nim wybrane kształty. Wykonane ozdoby świąteczne uczniowie pozostawili do wyschnięcia, a potem do wypalenia w piecu. Kolejną czynnością, którą wykonają dzieci w najbliższym czasie będzie pomalowanie wykonanych ozdób, które następnie zawieszą na swoich choinkach lub obdarują nimi swoich bliskich.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

 
.
 
 • PÒWIATOWI KÒNKÙRS DLÔ CZËTIŃCÓW „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ”

    W piątek, pierwszego grudnia  2017 roku w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy z języka regionalnego-kaszubskiego. Brało w nim udział osiem szkół z powiatu chojnickiego: SP Swornegacie, SP Nieżychowice, SP Przymuszewo, SP nr 7 Chojnice, SP Charzykowy, SP Leśno, SP nr 2 Brusy, SP im. Jana Pawła II w Brusach.  Głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, natomiast współorganizatorami konkursu na szczeblu powiatowym byli: Chojnicki Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Szkoła Podstawowa w Swornegaciach, Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach, przy finansowym wsparciu Gminy Chojnice. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie kultury żywego słowa oraz zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i oddziałami ZK-P promującymi kulturę kaszubską.  Etap szkolny odbył się w każdej ze szkół, powiatowy w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach, natomiast finał regionalny odbędzie się 13 grudnia 2017r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Zadaniem,   z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było wylosowanie fragmentu tekstu w języku kaszubskim, który potem należało odczytać komisji konkursowej. Do etapu regionalnego z naszej szkoły zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Bartosz Kontek              I miejsce w kat. I-III

Michał Moga                   I miejsce w kat. IV-VII

Jan Jażdżewski             III miejsce w kat. IV-VII

Urszula Gostomczyk       II miejsce w kat. II-III g

Natomiast wyróżnieni zostali  uczniowie: Filip Szulc, Małgorzata Jażdżewska i Zuzanna Stoltmann.

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano słodki poczęstunek oraz wiejski chleb ze smalcem i pyszną zupę pomidorową. Po ogłoszeniu wyników konkursu  uczestnicy i pozostali uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy wsi zostali zaproszeni na obejrzenie występu Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy”, sztuki pt. „Świat według Józefa Chełmowskiego”. Na zakończenie dyrektor SP Swornegacie podziękował wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a aktorom teatru za przybliżenie naszej społeczności twórczości osobliwego artysty ludowego Józefa Chełmowskiego.  Dzieci nagrodzone dyplomami oraz upominkami zadowolone wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
.

LISTOPAD

 • A W WIGILIĘ ŚWIĘTEGO ANDRZEJA.....

    Uczniowie klasy III spotkali się w magiczny wieczór, w wigilię świętego Andrzeja. Zgodnie z ludową tradycją jest to najlepsza pora, aby poznać swoją przyszłość. Zabawę rozpoczęliśmy od zjedzenia ciasteczek z wróżbą, które upiekła dla nas mama Michaliny. Następnie przekuwaliśmy serca z imionami dziewczyn i chłopców oraz z nazwami zawodów, odkrywaliśmy sekrety tkwiące w cyfrach - dacie urodzenia, poznaliśmy znaczenie wylosowanego koloru i owocu. Aby tradycji stało się zadość laliśmy wosk przez czarodziejski klucz, następnie "odczytywaliśmy" cień rzucany przez odlew. Doszukiwaliśmy się symbolicznych znaczeń w przedmiotach nabierających w tym dniu szczególnej mocy. Podczas wróżenia było dużo śmiech. Czas pomiędzy wróżbami urozmaiciły zabawy taneczne, konkursy i słodki poczęstunek. Do wspólnego tańca zaprosiliśmy kolegów i koleżanki z klasy II, którzy bawili się w sąsiedniej klasie. Bawiliśmy się świetnie. Mamie Kacpra dziękujemy za babeczki w kolorze naszego wystroju, Mamie Pawła za pyszne rogaliki, zaś mamie Michaliny za słodkie szyszeczki  i oczywiście za wspaniałe wróżby, jakie znaleźliśmy w ciasteczkach.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

 • ZDOBYWAMY NOWE UMIEJĘTNOŚCI

    Uczniowie klas II i III jak co roku od września do listopada, przez 10 wtorków brali udział w zajęciach na basenie. Głównym celem było oswojenie dzieci z wodą zarówno płytką jak i głęboką. Zajęcia polegały na wielokrotnym powtarzaniu podstawowych ćwiczeń oddechowych (zanurzania się pod wodę), prawidłowej pracy nóg przy pływaniu z deską zarówno na brzuchu jak i na plecach. Do podniesienia umiejętności pływackich wykorzystano deski, makarony piankowe, rękawki. Dzieci bardzo chętnie i z zadowoleniem z niech korzystały. U dzieci można było zauważyć duże zaangażowanie oraz radość z nowo poznanych elementów, które sobie przyswajały oraz chęć do poznawania nowych. Te zajęcia były dla uczestników doskonałym początkiem do dalszej kontynuacji przygody z pływaniem i możliwością wyrobienia w sobie pozytywnych bodźców takich jak samokontrola, przełamywanie barier strachu, motywacji do osiągania coraz to lepszych wyników. Ze względu na zróżnicowane predyspozycje dzieci w różnym stopniu opanowały podstawy pływania. Wszyscy uczniowie przystąpili do egzaminu. Martyna Pszczoła, Bartosz Kontek i Cyprian Szulc ukończyli egzamin pływacki II stopnia podstawowego. Musieli wykonać skok startowy, swobodnie przepłynąć 50m i przepłynąć 10m pod wodą. Milena Ginter i Konrad Szuryn ukończyli egzamin pływacki I stopnia podstawowego. Ich zadaniem było swobodne przepłynięcie 25m, pływanie pod wodą - 5m oraz skok z wysokości 0,7m. Pozostali uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia kursu nauki pływania stopnia podstawowego. Wszystkim gratulujemy i gorąco zachęcamy rodziców do częstych wyjazdów na basen ze swoimi pociechami.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

.

 

 • POCIĄGIEM DO GDAŃSKA

    Z okazji z zbliżających się ,,Mikołajek’’, uczniowie klasy siódmej wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Gdańska. 23 listopada wczesnym rankiem wyjechali pociągiem z Chojnic. W Gdańsku najpierw udali się do Galerii Bałtyckiej na drobne zakupy i posiłek w McDonald’s . Pogoda dopisała więc podziwiając uroki Gdańska udali się spacerem do Multikina na film ,,Listy do M3’’,który był jednym z głównych celów wyjazdu. W drodze do i z kina mogli zobaczyć charakterystyczne obiekty - budowle Gdańska. Zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przy czołgu- pomniku, który znajduje się w alei Zwycięstwa, widzieli zabytkowe żurawie stojące w Stoczni Gdańskiej ,wznoszący się na Górze Gradowej Krzyż Milenijny. Spacer po Gdańsku zakończył się w Śródmieściu na Dworcu PKP Gdańsk Główny, skąd wyruszyli pociągiem w drogę powrotną do Chojnic. Wrócili do domów bezpiecznie, zadowoleni z udanego wyjazdu.

Opracowała Urszula Szulc

.

 

 • MOTYWY ZDOBNICZE HAFTU KASZUBSKIEGO

    21 listopada bieżącego roku uczniowie klasy V wspólnie z opiekunem wybrali się na warsztaty do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego, gdzie zapoznali się z kolorystyką i motywami zdobniczymi haftu kaszubskiego (kwiaty, owady). Tym razem uczestnicy nie haftowali, a kolorowali wzory kaszubskie określonymi barwami, które mogli podejrzeć z wzorów pani Aleksandry Lubińskiej - znanej hafciarki. Przypomnieli sobie kolory haftu kaszubskiego oraz ich znaczenie. Celem zajęć było przekazanie dzieciom wiedzy o zanikającym już rzemiośle i o potrzebie jego kontynuowania.     

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

 • KREATYWNE WARSZTATY CERAMICZNE

    Dnia 17 listopada uczniowie kl.VII, IIg i IIIg uczący się języka kaszubskiego przyjemnie spędzili czas uczestnicząc w warsztatach rękodzielniczych w WDK w Swornegaciach.
Uczestnicy zajęć wykonali dekoracyjne naczynie. Każdy uczeń otrzymał kawałek gliny, by glina ta uzyskała odpowiednią elastyczność, musieli ją wygnieść w dłoniach . Następnie trzeba było ją rozwałkować i nadać jej odpowiedni kształt po czym nanieść dekoracyjny motyw. Przy tym zadaniu wykorzystywali własną inwencję twórczą. Uczniom nie brakowało pomysłów na ozdobienie naczynia. Do tego celu wykorzystali liście, kawałki koronek, firanek oraz inne wymyślone przez siebie motywy dekoracyjne. Wykonane przez uczniów przedmioty po wyschnięciu zostaną wypalone ,a następnie podczas kolejnych zajęć warsztatowych będą szkliwione.

Opracowała Urszula Szulc

 • .

   

 • "ZACZAROWANY MŁYNEK"

    Dnia 13.11.2017r. odbyło się przedstawienie pt. "Zaczarowany młynek" w wykonaniu aktorów Studia Malych Form Teatralnego KRAK-ART z Krakowa. Dzieci w obrazowy sposób dowiedziały się, dlaczego woda w morzu jest słona i jakie cechy charakteru w życiu są ważne. Baśń niosła ze sobą przesłanie, że najważniejsza jest uczciwość i praca oraz dzielenie się z innymi, jeśli są w potrzebie wówczas wróci do nas tyle dobra, ile damy go innym. Widzowie byli nie tylko obserwatorami, ale też mogli zaprezentować się na scenie i wspólnie cieszyć się w tańcu z krótkiego posiadania "zaczarowanego młynka". Przedstawienie wzbogaciły barwne stroje i ciekawa scenografia.
 

Opracowała Violetta Bucław

.

 

 • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI DLA MALUCHÓW

    10.11.2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały dla maluchów z Punktu Przedszkolnego i uczniów klasy I Święto Niepodległości. Każdy starszak przygotował na pamięć wiersz, dzięki którym poznaliśmy barwy narodowe, godło Polski, a także wspólnie powiedzieliśmy wiersz "Kto Ty jesteś?" oraz zaśpiewaliśmy hymn państwowy czyli "Mazurka Dąbrowskiego". Na zakończenie kolorowaliśmy chorągiewki i godło Polski. To był miły dzień dla najmłodszych w naszej szkole.

 • Opracowała Hanna Jankowska

  .

   

  NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


    Święto Odzyskania Niepodległości - najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości. Z tej okazji 10 listopada 2017r. odbył się w naszej szkole apel z udziałem całej społeczności uczniowskiej. Uroczysty apel miał nam przypomnieć, że 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów klas IIIg oraz klas IV-V był przywołaniem pamięci i oddaniem czci wszystkim bohaterom walki o wolność i suwerenność naszej ojczyzny w czasie trwania zaborów, zaś wspólne odśpiewanie hymnu narodowego okazją do wyrażenia dumy z faktu bycia Polakami. Cała akademia w wielu z nas obudziła refleksję, że dziś patriotyzm to często tylko słowo znane z lekcji historii lub języka polskiego, bo wcale niełatwo określić co tak naprawdę ma on oznaczać w naszych czasach. Przedstawiona inscenizacja miała uświadomić wszystkim zgromadzonym, że nie wolno nam – Polakom zapominać o przeszłości, bo historia to przecież nasze korzenie i tradycja - "Naród, który nie sięga do przeszłości, jest narodem bez przyszłości!”
Na zakończenie apelu głos zabrał pan Dyrektor, dziękując uczniom i opiekunom, którzy włączyli się w przygotowanie tej uroczystości. Dyrektor podkreślił, że poprzez kultywowanie uroczystości narodowych uczymy się patriotyzmu, poznajemy symbole narodowe, historię ojczyzny oraz drogę do wolności Państwa Polskiego.
,,Pamiętając o historii naszej przeszłości nie zapominajmy, że przyszłość Polski zależy od nas samych’’.

Opracowała Urszula Szulc

 

.

 

 

 • LISTOPADOWE SPOTKANIE Z PIEŚNIĄ I PIOSENKĄ PATRIOTYCZNĄ


    10 listopada 2017, w przeddzień Święta Niepodległości, w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbyło się XVIII Spotkanie z Pieśnią i Piosenką Patriotyczną „CZEŚĆ POLSKIEJ ZIEMI”. Organizatorem Przeglądu była SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chojnicach, Chojnicki Dom Kultury oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Chojnicach.
W zmaganiach konkursowych wśród ok. 40 występujących podmiotów ze szkół województwa pomorskiego i kujawsko – pomorskiego udział wzięli też wokaliści z naszej szkoły. W kategorii klas IV – VI wystąpił duet w składzie: Amelia Stanisławska z klasy V i Michał Moga z klasy IV, zaprezentowali oni piosenkę pt. ,,Ojczyzno ma’. W kategorii klas gimnazjalnych wystąpiła Marta Schada Borzyszkowska, która ładnie zaśpiewała piosenkę „Niepodległość”. Prezentacja Amelii i Michała zyskała uznanie jury, zdobyli oni wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej. Brawo !!!

Opracowała Urszula Szulc

.

 

 • DYSKOTEKA DLA UCZNIÓW KLASY IV I V

    Dnia 30 października 2017 roku odbyła się dyskoteka dla uczniów z klas IV i V Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. Niektórzy uczniowie zaprezentowali się w różnych, śmiesznych strojach, co wywołało uśmiech na twarzy. Dzieci bawiły się świetnie i panowała radosna atmosfera. Przygotowały wiele różnych konkursów, np. tj.: wybór króla i królowej balu, taniec na gazecie, taniec z balonem, pociąg, losowanie balona z wróżbą, karaoke, wspólna nauka tańca i wiele innych konkurencji. Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniów na stołach pojawiły się napoje, ciastka, cukierki oraz pyszne domowe wypieki. Dyskoteka trwała około trzech godzin, w tym czasie dzieci mogły spędzić ze sobą miłe i udane popołudnie. Po zakończeniu dyskoteki, dzieci zadowolone wróciły do domu, aby wrażeniami podzielić się z rodzicami.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 
 
 • KONCERT MŁODYCH TALENTÓW

    W niedzielę, 29 października bieżącego roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach wystąpili na Koncercie Młodych Talentów. Wydarzenie to miało miejsce w ramach Dni Kultury Kaszubsko - Pomorskiej 2017 i odbyło się w Centrum Sztuki Collegium ARS w Chojnicach. Podziemia kościoła gimnazjalnego zebrały wielu mieszkańców miasta, zainteresowanych kulturą kaszubską, pieśnią oraz chcących wysłuchać pięknie recytujących przedstawicieli młodego pokolenia. Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali piosenki kaszubskie oraz recytowali wiersze w języku kaszubskim. Po słodkim poczęstunku i otrzymaniu upominków dzieci zadowolone ze swoich występów wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska
 
.
 

 • ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

    26.10.2017r. w oddziale przedszkolnym zorganizowano święto pieczonego ziemniaka. Na spotkaniu integracyjnym dzieci z rodzicami poznali historię ziemniaka, rozwiązywali zagadki, obejrzeli prezentację na temat różnych potraw z ziemniaka. Mieli możliwość posmakowania frytek, placków ziemniaczanych, klusek śląskich, kopytek, sałatki ziemniaczanej oraz "kiszki kaszubskiej" przygotowanych przez mamy. Czas spędzono na zabawach towarzyskich i grach terenowych z wykorzystaniem ziemniaka. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy medalion wykonany przez wychowawczynię. Dzieci świetnie się bawiły i z niecierpliwością czekają na następną imprezę.

Opracowała Hanna Jankowska

 • .

   

 • WZORY NIE TYLKO HAFTOWANE

            27 października 2017 roku w piątek gościliśmy w naszej szkole panią Patrycję Rudnik, która w ramach Dni Kultury Kaszubsko - Pomorskiej zgodziła się poprowadzić warsztaty kaszubskie. Były to warsztaty robienia biżuterii z filcu, w których mogli uczestniczyć uczniowie starszych klas uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego. Dzieci odrysowywały  z szablonów poszczególne elementy, które następnie wycinały i kleiły. Efektem końcowym było powstanie pięknych brożek, w kolorach kaszubskiego haftu. Uczniowie zadowoleni, zaprosili panią Patrycję na kolejne warsztaty w niedalekiej przyszłości.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 • JESIENNE ODLOTY

    Już po raz trzeci uczniowie klasy II i III uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych organizowanych w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie. Tym razem poszerzyliśmy wiadomości na temat, tego co ostatnio często obserwowaliśmy to jest klucze dzikich gęsi odlatujących do ciepłych krajów. Zastanawialiśmy się dlaczego właśnie ptaki latają w tej zorganizowanej formacji zwanej kluczem. Teraz już wiemy, że dzięki ułożeniu stada w klucz o kształcie litery V, w którym stado prowadzi jeden ptak, wszystkie pozostałe zyskują nieco dodatkowego ciągu powietrza, na którym mogą się unosić. Ta dodatkowa ulga dla skrzydeł może okazać się na wagę złota. Dlatego pierwszy ptak musi być bardzo silny. Najsłabsze ptaki lecą w środku. Poza tym podczas trwania zajęć dowiedzieliśmy się jakie jeszcze inne ptaki i dlaczego odbywają jesienne wędrówki. Poznaliśmy trasy ich lotu, a także zagrożenia, które im towarzyszą. Rozwiązując łamigłówki utrwaliliśmy i poznaliśmy nowe przysłowia i powiedzenia związane z ptakami.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

 • Z WIZYTĄ W DOMOWYM MUZEUM HISTORYCZNO – REGIONALNYM ALBINA MAKOWSKIEGO

    W związku z trwającymi od 22.10-27.10 Dniami Kultury Kaszubsko-Pomorskiej uczniowie kl. VII uczący się języka kaszubskiego pod opieką nauczyciela regionalisty pojechali w czwartek 26.10 do Chojnic, by zwiedzić udostępnioną przez Muzeum w Chojnicach wystawę kolekcji A. Makowskiego. Muzeum to mieści w dawnym mieszkaniu kolekcjonera, w kamienicy przy ul. Drzymały 5.
Albin Makowski był prawnikiem, regionalistą, miłośnikiem Chojnic. Urodził się w Berlinie w rodzinie polskich emigrantów, po I wojnie światowej zamieszkał w Chojnicach. Po maturze w chojnickim gimnazjum pracował w magistracie i także jako redaktor lokalnych gazet. Był założycielem i członkiem licznych stowarzyszeń i ruchów regionalnych w Chojnicach.
Początki kolekcji sięgają 1926 roku a obejmuje archiwalia, pamiątki rodzinne, zabytki związane z historią Chojnic i etnografią regionu, numizmaty, rzeźbę, malarstwo, broń białą i rzemiosło artystyczne. Do najcenniejszych należą: dokument księcia pomorskiego Barnima X z 1557 r., retabulum ołtarzowe wykonane przez Davida Bohra w 1765 r., portret ks. B. Makowskiego autorstwa Tymona Niesiołowskiego oraz okazy chińskiej porcelany. Kolekcja w 1963 r. została wpisana do rejestru zabytków. Zgodnie z wola Kolekcjonera przekazana testamentalnie miastu, od 1983 należy do Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach
Po wystawie uczniów oprowadził pracownik Muzeum Historyczno- Etnograficznego w Chojnicach.
Uczniowie z nowymi informacjami, zadowoleni z pożytecznie spędzonego czasu wrócili do szkoły, by podzielić się zdobytymi wiadomościami ze swoimi kolegami.

Opracowała Urszula Szulc

.

KONKURS RECYTATORSKI „KASZËBSCZI EKO - ART”

    We wtorek, 24 października 2017 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach  brali udział w Konkursie Recytatorskim „Kaszëbsczi Eko - Art”, który odbył się w Centrum Sztuki Collegium ARS (podziemia kościoła gimnazjalnego) w Chojnicach. Uczniowie  biorący udział w konkursie to:

Szulc Marietta                                  klasa II

Rudnik Marcelina                               klasa III

Szada Borzyszkowski Piotr                klasa III

Moga Michał                                      klasa IV

Dolna Alicja                                       klasa V

Borzyszkowski Paweł                         klasa VI

Dolna Anna                                        klasa VII

Jażdżewska Małgorzata                    klasa II g

Gostomczyk Urszula                          klasa II g

    Uczestnicy musieli opanować pamięciowo oraz wygłosić jeden utwór, który powstał w języku kaszubskim. Utwory miały być tematycznie związane ze środowiskiem naturalnym człowieka - pięknem przyrody i jej ochroną. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

Szulc Marietta  - I miejsce  w kat. klas I-III

Moga Michał - I miejsce  w kat. klas IV-VI

Borzyszkowski Paweł -  II miejsce w kat. klas IV-VI

Gostomczyk Urszula - wyróżnienie w kat. klas VII + klasy gimnazjalne

Po recytacji utworów na wszystkich czekał słodki poczęstunek, po którym uczniowie, nagrodzeni dyplomami oraz upominkami, wrócili do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska
Opracowała Marz
.
 

 • WYGLĄD I ZASTOSOWANIE DAWNYCH SPRZĘTÓW DOMOWYCH

    20 października 2017r. w piątek uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Swornegaciach na lekcji języka regionalnego - kaszubskiego wybrali się do Wiejskiego Domu Kultury, aby obejrzeć oraz popracować na dawnych sprzętach domowych codziennego użytku. Dzieci dobrze zapamiętały z wcześniejszych lekcji kaszubskie nazwy różnych przedmiotów, np. platizer-żelazko, tara- przyrząd do prania, kółk-kołowrotek, młink-młynek, balika-wanna i inne. Oprócz zapoznania się z różnymi sprzętami mogły spróbować swoich sił pracując na nich. Podobały im się żelazka, którymi próbowały prasować ręczniki, serwety, a mnóstwo frajdy sprawiło im pranie na tarze, przy którym dobrze się bawili. Kiedy mielili pieprz w młynkach, starali się zrobić to bardzo dokładnie. Dzięki temu, że dzieci zobaczyły oraz spróbowały poszczególnych czynności, mogły zrozumieć jak wyglądały one w przeszłości i przekonać się że takiego rodzaju prace przed rozwojem techniki były znacznie bardziej wymagające. Dzieci wróciły do domu z uśmiechem i kolejną porcją wiedzy.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 • WARSZTATY KULINARNE - „SZARE KLUSKI”

    W czwartek, 19 października 2017r. w Wiejskim Domu Kultury odbyły się warsztaty kulinarne z kuchni kaszubskiej. Uczestniczyli w nich uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. Dzieci uczęszczające na lekcje języka regionalnego mogły wspólnie z seniorkami przygotować pyszną kaszubską potrawę, którą były „szare kluski”. To potrawa z ziemniaków, mąki żytniej i pszennej, z dodatkiem boczku wędzonego oraz cebuli. Dzieci bardzo zaangażowały się w przygotowanie klusek. „Szare kluski” niegdyś często gościły na kaszubskich stołach, jednak dziś już zwyczaj ten jest mało znany. Aby nie dopuścić do całkowitego zaniku tradycji należy przekazać wiedzę na jej temat młodemu pokoleniu. W tym przypadku uczyniły to panie seniorki, pomagając uczniom pogłębić wiedzę na temat przygotowywanej potrawy. Na zakończenie zajęć kulinarnych uczniowie wraz z seniorkami skosztowali pyszne kluski dodając do nich boczek i cebulkę. Dzieciom tak bardzo smakowały „szare kluski”, że obiecały je zrobić w domu wspólnie z rodzicami.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 • PO ŚLADACH PRZESZŁOŚCI NAD MORZE BAŁTYCKIE

    Uczniowie klas 0-IV z niecierpliwością czekali na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Rozpoczęliśmy ją od zwiedzania zamku w Bytowie, który jest siedzibą Muzeum Zachodniokaszubskiego. Warto wspomnieć, iż zamek znajduje się na prestiżowej liście "50 cudów Pomorza". Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od części archeologicznej i dotyczącej rzemiosła. Podziwialiśmy eksponaty dotyczące rolnictwa, rybołówstwa, pszczelarstwa. Zaciekawiła nas drewniana sokowirówka, przemyślne pułapki na myszy oraz klumpy - buty dla konia. Na piętrze zwiedzaliśmy część historyczną- reflektarz, komnatę prokuratora, kaplicę, domitorium, Salę Gryfitów i Salę Portretową. Była to dla nas  fascynującej podróży w przeszłość. Następnie pojechaliśmy do Multikina w Słupsku, gdzie obejrzeliśmy film pt: "Emotki". Tym razem przenieśliśmy się do wnętrza smartfona i ukrytego w nim świata emotek. Większości z nas film bardzo się podobał, śmialiśmy się w głos, a nawet tańczyliśmy do muzyki. Kolejny punkt programu, to oczywiście Mc'Donald. Najmłodsi cieszyli się bardzo widząc, że w zestawie dla dzieci otrzymają jednego z bohaterów obejrzanego filmu. Naszą wycieczkę zakończyliśmy nad morzem - w Ustce. Podziwialiśmy tam mewy i rybitwy w porcie rybackim, most obrotowy, latarnię morską. Spacerując brzegiem morza zbieraliśmy muszelki. Była to udana wycieczka. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni szczęśliwie dotarliśmy do szkoły.

Opracowała Lucyna Kiedrowska
 

.
 • ROZRYWKA W ŚRODOWE POPOŁUDNIE

    W środowe popołudnie, 18 października 2017 roku uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Swornegaciach wybrali się na wycieczkę do Chojnic. Odwiedzili Kino Kingsajz, gdzie z  zaciekawieniem obejrzeli  film pt. „Valerian”. Produkcja opowiada o przygodach kosmicznych agentów, odpowiedzialnych za utrzymanie porządku na terytoriach zamieszkałych przez ludzi. Po zakończeniu seansu uczniowie wraz z opiekunami udali się spacerkiem do Parku Wodnego, w którym wodnym szaleństwom nie było końca. Dzieci bawiły się niesamowicie i nie chciały opuścić basenu. Jednak czas relaksu mijał nieubłaganie  i trzeba było ruszać w drogę powrotną do Swornegaci. Klasa jednogłośnie uznała, że środowe popołudnie można zaliczyć do bardzo udanych!

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

 • TEATR "KSIĘGA DŻUNGLI"

    Uczniowie kl. I-III  we wtorkowy ranek, 17.10.2017r. mieli okazję obejrzeć bezpośrednią transmisję spektaklu marionetkowego "Księga Dżungli" z Teatru Arlekin w Łodzi 

Spektakl został wyróżniony tytułem "Złota Maska 2017".


Opracowała Donata Gierszewska

.
 • SAMBA DLA PANI I PANA…

    Dnia 13.10.2017r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku uroczystość ta z udziałem wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, zaproszonych emerytów, przedstawicieli RR oraz uczniów odbyła się w Wiejskim Domu Kultury. Uroczysta akademia rozpoczęła się przemówieniem pana dyrektor Z. Bucława. Po krótkiej części oficjalnej uczniowie zaprezentowali bogaty i różnorodny program artystyczny, na który złożyły się m. in. śpiewy, recytacje i humorystyczne scenki teatralne, tańce. Zebrani zobaczyli specjalny, okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów kl. IIg pt. ,,Posiedzenie Rady Uczniowskiej’’ oraz uczniów kl. VII pt. ,,Jeden dzień z życia szkoły’’, który to zakończył się wspólny tańcem do melodii samby. Nie zabrakło też kwiatów od uczniów. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania. Pan dyrektor podziękował występującym uczniom i nauczycielkom, które przygotowały całość. Impreza zakończyła się poczęstunkiem i spotkaniem towarzyskim wszystkich pracowników szkoły i emerytów.

 • Opracowała Urszula Szulc

 • .

   

 • II MIEJSKI DZIEŃ TAŃCA LUDOWEGO

    Dnia 9 października 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach brali udział w Miejskim Dniu Tańca Ludowego w Chojnicach. Wydarzenie na Starym Rynku miało na celu popularyzację Polskich Tańców Narodowych, tańców ludowych z różnych regionów Polski oraz szeroko pojętej tradycji tanecznej wśród mieszkańców Chojnic i okolic. Dzieci uczęszczające na koło wokalno-taneczne z języka regionalnego - kaszubskiego mogły spróbować swoich sił tańcząc i śpiewając wspólnie z zespołem folklorystycznym oraz uczniami innych chojnickich szkół. Polonez został zatańczony wspólnie. Miejsce miały również pokazy artystyczne, które dzieci z zaciekawieniem oglądały oraz animacje taneczne. Natomiast na zakończenie wydarzenia uczniowie wszystkich przybyłych szkół zatańczyli taniec kaszubski -  kwôl, który stanowił efekt animacji. Dzieci radosne i pełne zdrowej energii wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 
 • WYPIEKAMY PACHNĄCY CHLEB...

W środę, 4 października 2017r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Swornegaciach w ramach zajęć z języka kaszubskiego pod opieką nauczycieli regionalistów uczestniczyła w warsztatach z tradycyjnych metod wypiekania chleba w piecu chlebowym. Celem warsztatów była nie tylko dobra zabawa, ale upowszechnianie edukacji regionalnej i promowanie rękodzieła ludowego. Uczniowie poznali proces wyrabiania chleba, począwszy od przesiewania mąki, wykonania zaczynu, wygniatania i wyrastania ciasta. Pod okiem instruktorów dzieci sumiennie wykonywały polecenia, słusznie zauważając, że cały proces wymagał czasu, odrobiny cierpliwości i zachowania określonych procedur. W oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasta instruktor przedstawił prelekcję na temat szacunku, wartości i znaczenia chleba w naszej tradycji i kulturze. Uczniowie zainteresowani haftem kaszubskim, rzeźbą czy malarstwem mogli odwiedzić Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego i obejrzeć wystawy twórców ludowych. Największą radość sprawiło dzieciom wyjmowanie ciepłego i pachnącego chleba z pieca. Na zakończenie lekcji wypieku uczniowie otrzymali sworzyński, pachnący chlebek.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 • WARSZTATY ICHTIOLOGICZE

Dnia 26 września 2017 roku uczennice naszej szkoły: Julia Hejmowska, Wiktoria Szulc i Patrycja Weiland oraz ich rówieśnicy z Gminy Chojnice uczestniczyły w warsztatach ichtiologicznych nad rzeką Kulawą. Warsztaty prowadził Marcin Miller- ichtiolog z Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Uczniowie  poznali  metody badawcze  ichtiofauny , gatunki ryb żyjące  w rzekach Pomorza, a także dokonywali oceny populacji ryb pod względem liczebności i kondycji zdrowotnej. Organizatorem warsztatów był Zaborski Park Krajobrazowy. Dziękujemy za ciekawe zajęcia.

Opracowała Elżbieta Pałaszyńska

.
 • ZDROWE ŻYWIENIE - UBIJANIE MASŁA

    21 września 2017 roku uczniowie klasy IV wspólnie z opiekunem brali udział w warsztatach „Ubijania masła w czerzence", które odbywały się w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach. Masło ubijano w drewnianym naczyniu zwanym „czerzenką”, składającego się ze spodu, nakładanego wierzchnika oraz długiego bijaka na kiju. Do dolnej części czerzenki wlano śmietanę, zbieraną specjalnie w tym celu z odstałego, ale słodkiego mleka. Następnie unoszono i opuszczano bijak, aż do dna czerzenki, czyli mieszano śmietanę w wyniku czego wytworzyły się grudki masła. Uczestnicy warsztatów cierpliwie przyglądali się ciekawemu, aczkolwiek nieco żmudnemu procesowi, w wyniku którego otrzymuje się masło. Następnie dzieci skosztowały wiejskiego chleba z masłem i dżemem. Uśmiechy na ich twarzach były jednoznaczne, smakował znakomicie. Wyrabianie masła to stare, zanikające już rzemiosło. Dziś niewiele osób to praktykuje. W skład ubijanego w powyższy sposób masła wchodzą wyłącznie naturalne składniki co jeszcze bardziej zachęca do podtrzymania tradycji i spożywania naturalnego, zdrowego masła.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 • UCZYMY SIĘ PŁYWAĆ

    19 09.2017r. klasy druga i trzecia szkoły podstawowej rozpoczęły lekcje z nauki pływania w Centrum Park w Chojnicach. Uczniowie pod opieką wychowawców wezmą udział w dziesięciu bezpłatnych wyjazdach na basen. Zajęcia będą odbywały się 1 raz w tygodniu. Podczas zajęć prowadzonych przez instruktorów nauki pływania dzieci najpierw oswoiły się z wodą, a następnie opanowały podstawowe umiejętności pływackie (m.in. zanurzanie głowy pod wodę, wydech do wody, skoki do wody, leżenie na piersiach i grzbiecie). Zapoznane zostały również z podstawowymi zasadami bezpiecznego przebywania w wodzie i w pobliżu akwenów wodnych. Na ostatnim pobycie na basenie odbędzie się sprawdzian poziomu opanowania podstawowych umiejętności pływackich.

 • Opracowała Violetta Bucław

 • .

   

 • EWELINA FINALISTKĄ KONKURSU CENTRALNEGO

    8 września 2017 r. w stołówce szkolnej odbyło się niecodzienne wydarzenie. Absolwentka naszej szkoły Ewelina Gostomczyk w obecności wszystkich uczniów oraz nauczycieli oraz mamy otrzymała z rąk Komendanta Powiatowego PSP w Chojnicach bryg. Tomasza Marasz nagrodę rzeczową  oraz dyplom gratulacyjny komendanta głównego PSP za zdobycie III miejsca w XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”. 

Konkurs ten który odbył się w roku szkolnym 2016/17 a ostateczne rozstrzygnięcie miało miejsce 19 czerwca w Komendzie Głównej PSP w Warszawie.
Głównym celem konkursu było przedstawienie profesjonalnej formacji, jaką jest Państwowa Straż Pożarna. Autorzy prac mogli w sposób dowolny przedstawić swoje przemyślenia i skojarzenia powiązane ze służbą drugiemu człowiekowi, realizowaną przez strażaków nie tylko podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Praca Eweliny została nagrodzona na  etapie powiatowym, wojewódzkim i na szczeblu centralnym zauważona została wśród około 300 nadesłanych tam prac z 15 województw. Serdecznie gratulujemy Ewelinie pomysłowości i umiejętności artystycznych oraz życzymy jej dalszych sukcesów i możliwości rozwijania swojego nieprzeciętnego talentu!

Opracowała Urszula Szulc

.
 
 
 

CZERWIEC

 • POBYT W LUDWIGSLUST

    Pierwszego dnia po przyjdzie do miejscowości Balow po śniadaniu pojechaliśmy do miejscowości Schwerin. Tam dzieci kilka godzin spędziły w miejscowym parku linowym oraz sąsiadującym obok ZOO. Park linowy dla niektórych był największym przeżyciem wycieczki. Ostatnim punktem wycieczki tego dnia była miejscowa galeria handlowa, w której dzieci mogły dokonywać zakupów szlifując miejscowy język. Po dniu pełnym wrażeń pojechaliśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie dzieci miały możliwość korzystania z miejscowego placu zabaw, boiska piłkarskiego oraz sali gimnastycznej. Drugi dzień wyjazdu podporządkowany był spartakiadzie lekkoatletycznej dzieci i młodzieży w miejscowości Ludwigslust. Zawody te były dla nas udane, ponieważ razem z uczniami z Nowej Cerkwii zdobyliśmy na nich aż 17 medali. Trzeciego dnia pojechaliśmy na dni miasteczka słoni, gdzie z bliska mogliśmy podziwiać cyrkowe zwierzęta ,,na emeryturze”. Duże wrażenie na dzieciach zrobił występ słoni i kaczek. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Grabow, gdzie uczniowie mogli bez ograniczeń korzystać z atrakcji w miejscowym parku wodnym. Po kilku godzinach spędzonych w parku pojechaliśmy zwiedzić miejscowy zamek książęcy. Po przyjeździe do Balow wieczorem odbyły się nocne podchody. Dzieciom bardzo się one podobały, a następnego dnia w drodze powrotnej w autobusie było cicho i spokojnie….

Opracował Mirosław Ginter

.

 

 • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

    Uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach 23 czerwca 2017r. zakończyli kolejny rok szkolny. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego wszystkich powitał Dyrektor Szkoły Zdzisław Bucław. Obecni byli także zaproszeni goście oraz starszy wizytator z Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie Stefan Rymon-Lipiński
Podczas uroczystości pożegnania najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy oraz nagrody za wyniki w nauce, osiągnięcia matematyczne, sportowe, artystyczne, czytelnicze, propagowanie kaszubszczyzny, ufundowane przez Radę Rodziców. Dyrektor podsumował mijający rok szkolny 2016/2017 i życzył uczniom udanych wakacji.

Na koniec uczniowie udali się do swoich sal, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa ukończenia danej klasy. Padło wiele miłych słów, były łzy wzruszenia, serdeczne uściski z koleżankami i kolegami, a na koniec uczniowie usłyszeli życzenia udanych i bezpiecznych wakacji.
 

Opracowała Violetta Bucław

.
.