ROK SZKOLNY 2013/2014
ROK SZKOLNY 2017/2018
 
GRUDZIEŃ
 

         W środę, szóstego grudnia 2017 roku w ramach lekcji języka kaszubskiego uczniowie klasy II, III, IV Szkoły Podstawowej w Swornegaciach pod kierunkiem nauczycieli oraz pracowników miejscowego Domu Kultury uczestniczyli w warsztatach ceramicznych. Ponieważ zbliża się okres świąteczny, dzieci wykonywały  ozdoby z gliny. Były to: aniołki, dzwoneczki, skarpety mikołajkowe, gwiazdki, motylki, bombki, serduszka, choinki, bałwanki i wiele innych form. Glina, aby stała się lepka, musi zostać obficie polana wodą. Porcję namoczonej gliny wygniata się na ławie (podobnie jak ciasto) i rozwałkowuje. Po rozwałkowaniu tworzywa uczestnicy warsztatów mogli dowolnie je modelować i wycinać w nim wybrane kształty. Wykonane ozdoby świąteczne uczniowie pozostawili do wyschnięcia, a potem do wypalenia w piecu. Kolejną czynnością, którą wykonają dzieci w najbliższym czasie będzie pomalowanie wykonanych ozdób, które następnie zawieszą na swoich choinkach lub obdarują nimi swoich bliskich.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

 
.
 

    W piątek, pierwszego grudnia  2017 roku w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy z języka regionalnego-kaszubskiego. Brało w nim udział osiem szkół z powiatu chojnickiego: SP Swornegacie, SP Nieżychowice, SP Przymuszewo, SP nr 7 Chojnice, SP Charzykowy, SP Leśno, SP nr 2 Brusy, SP im. Jana Pawła II w Brusach.  Głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, natomiast współorganizatorami konkursu na szczeblu powiatowym byli: Chojnicki Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Szkoła Podstawowa w Swornegaciach, Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach, przy finansowym wsparciu Gminy Chojnice. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie kultury żywego słowa oraz zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i oddziałami ZK-P promującymi kulturę kaszubską.  Etap szkolny odbył się w każdej ze szkół, powiatowy w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach, natomiast finał regionalny odbędzie się 13 grudnia 2017r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Zadaniem,   z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było wylosowanie fragmentu tekstu w języku kaszubskim, który potem należało odczytać komisji konkursowej. Do etapu regionalnego z naszej szkoły zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Bartosz Kontek              I miejsce w kat. I-III

Michał Moga                   I miejsce w kat. IV-VII

Jan Jażdżewski             III miejsce w kat. IV-VII

Urszula Gostomczyk       II miejsce w kat. II-III g

Natomiast wyróżnieni zostali  uczniowie: Filip Szulc, Małgorzata Jażdżewska i Zuzanna Stoltmann.

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano słodki poczęstunek oraz wiejski chleb ze smalcem i pyszną zupę pomidorową. Po ogłoszeniu wyników konkursu  uczestnicy i pozostali uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy wsi zostali zaproszeni na obejrzenie występu Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy”, sztuki pt. „Świat według Józefa Chełmowskiego”. Na zakończenie dyrektor SP Swornegacie podziękował wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a aktorom teatru za przybliżenie naszej społeczności twórczości osobliwego artysty ludowego Józefa Chełmowskiego.  Dzieci nagrodzone dyplomami oraz upominkami zadowolone wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
.

LISTOPAD

    Z okazji z zbliżających się ,,Mikołajek’’, uczniowie klasy siódmej wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Gdańska. 23 listopada wczesnym rankiem wyjechali pociągiem z Chojnic. W Gdańsku najpierw udali się do Galerii Bałtyckiej na drobne zakupy i posiłek w McDonald’s . Pogoda dopisała więc podziwiając uroki Gdańska udali się spacerem do Multikina na film ,,Listy do M3’’,który był jednym z głównych celów wyjazdu. W drodze do i z kina mogli zobaczyć charakterystyczne obiekty - budowle Gdańska. Zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przy czołgu- pomniku, który znajduje się w alei Zwycięstwa, widzieli zabytkowe żurawie stojące w Stoczni Gdańskiej ,wznoszący się na Górze Gradowej Krzyż Milenijny. Spacer po Gdańsku zakończył się w Śródmieściu na Dworcu PKP Gdańsk Główny, skąd wyruszyli pociągiem w drogę powrotną do Chojnic. Wrócili do domów bezpiecznie, zadowoleni z udanego wyjazdu.

Opracowała Urszula Szulc

.

 

    21 listopada bieżącego roku uczniowie klasy V wspólnie z opiekunem wybrali się na warsztaty do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego, gdzie zapoznali się z kolorystyką i motywami zdobniczymi haftu kaszubskiego (kwiaty, owady). Tym razem uczestnicy nie haftowali, a kolorowali wzory kaszubskie określonymi barwami, które mogli podejrzeć z wzorów pani Aleksandry Lubińskiej - znanej hafciarki. Przypomnieli sobie kolory haftu kaszubskiego oraz ich znaczenie. Celem zajęć było przekazanie dzieciom wiedzy o zanikającym już rzemiośle i o potrzebie jego kontynuowania.     

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

    Dnia 17 listopada uczniowie kl.VII, IIg i IIIg uczący się języka kaszubskiego przyjemnie spędzili czas uczestnicząc w warsztatach rękodzielniczych w WDK w Swornegaciach.
Uczestnicy zajęć wykonali dekoracyjne naczynie. Każdy uczeń otrzymał kawałek gliny, by glina ta uzyskała odpowiednią elastyczność, musieli ją wygnieść w dłoniach . Następnie trzeba było ją rozwałkować i nadać jej odpowiedni kształt po czym nanieść dekoracyjny motyw. Przy tym zadaniu wykorzystywali własną inwencję twórczą. Uczniom nie brakowało pomysłów na ozdobienie naczynia. Do tego celu wykorzystali liście, kawałki koronek, firanek oraz inne wymyślone przez siebie motywy dekoracyjne. Wykonane przez uczniów przedmioty po wyschnięciu zostaną wypalone ,a następnie podczas kolejnych zajęć warsztatowych będą szkliwione.

Opracowała Urszula Szulc

    Dnia 13.11.2017r. odbyło się przedstawienie pt. "Zaczarowany młynek" w wykonaniu aktorów Studia Malych Form Teatralnego KRAK-ART z Krakowa. Dzieci w obrazowy sposób dowiedziały się, dlaczego woda w morzu jest słona i jakie cechy charakteru w życiu są ważne. Baśń niosła ze sobą przesłanie, że najważniejsza jest uczciwość i praca oraz dzielenie się z innymi, jeśli są w potrzebie. Wówczas wróci do nas tyle dobra, ile damy go innym. Widzowie byli nie tylko obserwatorami, ale też mogli zaprezentować się na scenie i wspólnie z cieszyć się w tańcu z krótkiego posiadania "zaczarowanego młynka". Przedstawienie wzbogaciły barwne stroje i ciekawa scenografia.
 

Opracowała Violetta Bucław

.

 

    10.11.2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały dla maluchów z Punktu Przedszkolnego i uczniów klasy I Święto Niepodległości. Każdy starszak przygotował na pamięć wiersz, dzięki którym poznaliśmy barwy narodowe, godło Polski, a także wspólnie powiedzieliśmy wiersz "Kto Ty jesteś?" oraz zaśpiewaliśmy hymn państwowy czyli "Mazurka Dąbrowskiego". Na zakończenie kolorowaliśmy chorągiewki i godło Polski. To był miły dzień dla najmłodszych w naszej szkole.


    Święto Odzyskania Niepodległości - najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości. Z tej okazji 10 listopada 2017r. odbył się w naszej szkole apel z udziałem całej społeczności uczniowskiej. Uroczysty apel miał nam przypomnieć, że 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów klas IIIg oraz klas IV-V był przywołaniem pamięci i oddaniem czci wszystkim bohaterom walki o wolność i suwerenność naszej ojczyzny w czasie trwania zaborów, zaś wspólne odśpiewanie hymnu narodowego okazją do wyrażenia dumy z faktu bycia Polakami. Cała akademia w wielu z nas obudziła refleksję, że dziś patriotyzm to często tylko słowo znane z lekcji historii lub języka polskiego, bo wcale niełatwo określić co tak naprawdę ma on oznaczać w naszych czasach. Przedstawiona inscenizacja miała uświadomić wszystkim zgromadzonym, że nie wolno nam – Polakom zapominać o przeszłości, bo historia to przecież nasze korzenie i tradycja - "Naród, który nie sięga do przeszłości, jest narodem bez przyszłości!”
Na zakończenie apelu głos zabrał pan Dyrektor, dziękując uczniom i opiekunom, którzy włączyli się w przygotowanie tej uroczystości. Dyrektor podkreślił, że poprzez kultywowanie uroczystości narodowych uczymy się patriotyzmu, poznajemy symbole narodowe, historię ojczyzny oraz drogę do wolności Państwa Polskiego.
,,Pamiętając o historii naszej przeszłości nie zapominajmy, że przyszłość Polski zależy od nas samych’’.

Opracowała Urszula Szulc

 

.

 

 


    10 listopada 2017, w przeddzień Święta Niepodległości, w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbyło się XVIII Spotkanie z Pieśnią i Piosenką Patriotyczną „CZEŚĆ POLSKIEJ ZIEMI”. Organizatorem Przeglądu była SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chojnicach, Chojnicki Dom Kultury oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Chojnicach.
W zmaganiach konkursowych wśród ok. 40 występujących podmiotów ze szkół województwa pomorskiego i kujawsko – pomorskiego udział wzięli też wokaliści z naszej szkoły. W kategorii klas IV – VI wystąpił duet w składzie: Amelia Stanisławska z klasy V i Michał Moga z klasy IV, zaprezentowali oni piosenkę pt. ,,Ojczyzno ma’. W kategorii klas gimnazjalnych wystąpiła Marta Schada Borzyszkowska, która ładnie zaśpiewała piosenkę „Niepodległość”. Prezentacja Amelii i Michała zyskała uznanie jury, zdobyli oni wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej. Brawo !!!

Opracowała Urszula Szulc

.

 

    Dnia 30 października 2017 roku odbyła się dyskoteka dla uczniów z klas IV i V Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. Niektórzy uczniowie zaprezentowali się w różnych, śmiesznych strojach, co wywołało uśmiech na twarzy. Dzieci bawiły się świetnie i panowała radosna atmosfera. Przygotowały wiele różnych konkursów, np. tj.: wybór króla i królowej balu, taniec na gazecie, taniec z balonem, pociąg, losowanie balona z wróżbą, karaoke, wspólna nauka tańca i wiele innych konkurencji. Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniów na stołach pojawiły się napoje, ciastka, cukierki oraz pyszne domowe wypieki. Dyskoteka trwała około trzech godzin, w tym czasie dzieci mogły spędzić ze sobą miłe i udane popołudnie. Po zakończeniu dyskoteki, dzieci zadowolone wróciły do domu, aby wrażeniami podzielić się z rodzicami.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 
 

    W niedzielę, 29 października bieżącego roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach wystąpili na Koncercie Młodych Talentów. Wydarzenie to miało miejsce w ramach Dni Kultury Kaszubsko - Pomorskiej 2017 i odbyło się w Centrum Sztuki Collegium ARS w Chojnicach. Podziemia kościoła gimnazjalnego zebrały wielu mieszkańców miasta, zainteresowanych kulturą kaszubską, pieśnią oraz chcących wysłuchać pięknie recytujących przedstawicieli młodego pokolenia. Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali piosenki kaszubskie oraz recytowali wiersze w języku kaszubskim. Po słodkim poczęstunku i otrzymaniu upominków dzieci zadowolone ze swoich występów wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska
 
.
 

    26.10.2017r. w oddziale przedszkolnym zorganizowano święto pieczonego ziemniaka. Na spotkaniu integracyjnym dzieci z rodzicami poznali historię ziemniaka, rozwiązywali zagadki, obejrzeli prezentację na temat różnych potraw z ziemniaka. Mieli możliwość posmakowania frytek, placków ziemniaczanych, klusek śląskich, kopytek, sałatki ziemniaczanej oraz "kiszki kaszubskiej" przygotowanych przez mamy. Czas spędzono na zabawach towarzyskich i grach terenowych z wykorzystaniem ziemniaka. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy medalion wykonany przez wychowawczynię. Dzieci świetnie się bawiły i z niecierpliwością czekają na następną imprezę.

Opracowała Hanna Jankowska

            27 października 2017 roku w piątek gościliśmy w naszej szkole panią Patrycję Rudnik, która w ramach Dni Kultury Kaszubsko - Pomorskiej zgodziła się poprowadzić warsztaty kaszubskie. Były to warsztaty robienia biżuterii z filcu, w których mogli uczestniczyć uczniowie starszych klas uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego. Dzieci odrysowywały  z szablonów poszczególne elementy, które następnie wycinały i kleiły. Efektem końcowym było powstanie pięknych brożek, w kolorach kaszubskiego haftu. Uczniowie zadowoleni, zaprosili panią Patrycję na kolejne warsztaty w niedalekiej przyszłości.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

    Już po raz trzeci uczniowie klasy II i III uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych organizowanych w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie. Tym razem poszerzyliśmy wiadomości na temat, tego co ostatnio często obserwowaliśmy to jest klucze dzikich gęsi odlatujących do ciepłych krajów. Zastanawialiśmy się dlaczego właśnie ptaki latają w tej zorganizowanej formacji zwanej kluczem. Teraz już wiemy, że dzięki ułożeniu stada w klucz o kształcie litery V, w którym stado prowadzi jeden ptak, wszystkie pozostałe zyskują nieco dodatkowego ciągu powietrza, na którym mogą się unosić. Ta dodatkowa ulga dla skrzydeł może okazać się na wagę złota. Dlatego pierwszy ptak musi być bardzo silny. Najsłabsze ptaki lecą w środku. Poza tym podczas trwania zajęć dowiedzieliśmy się jakie jeszcze inne ptaki i dlaczego odbywają jesienne wędrówki. Poznaliśmy trasy ich lotu, a także zagrożenia, które im towarzyszą. Rozwiązując łamigłówki utrwaliliśmy i poznaliśmy nowe przysłowia i powiedzenia związane z ptakami.

Opracowała Lucyna Kiedrowska

    W związku z trwającymi od 22.10-27.10 Dniami Kultury Kaszubsko-Pomorskiej uczniowie kl. VII uczący się języka kaszubskiego pod opieką nauczyciela regionalisty pojechali w czwartek 26.10 do Chojnic, by zwiedzić udostępnioną przez Muzeum w Chojnicach wystawę kolekcji A. Makowskiego. Muzeum to mieści w dawnym mieszkaniu kolekcjonera, w kamienicy przy ul. Drzymały 5.
Albin Makowski był prawnikiem, regionalistą, miłośnikiem Chojnic. Urodził się w Berlinie w rodzinie polskich emigrantów, po I wojnie światowej zamieszkał w Chojnicach. Po maturze w chojnickim gimnazjum pracował w magistracie i także jako redaktor lokalnych gazet. Był założycielem i członkiem licznych stowarzyszeń i ruchów regionalnych w Chojnicach.
Początki kolekcji sięgają 1926 roku a obejmuje archiwalia, pamiątki rodzinne, zabytki związane z historią Chojnic i etnografią regionu, numizmaty, rzeźbę, malarstwo, broń białą i rzemiosło artystyczne. Do najcenniejszych należą: dokument księcia pomorskiego Barnima X z 1557 r., retabulum ołtarzowe wykonane przez Davida Bohra w 1765 r., portret ks. B. Makowskiego autorstwa Tymona Niesiołowskiego oraz okazy chińskiej porcelany. Kolekcja w 1963 r. została wpisana do rejestru zabytków. Zgodnie z wola Kolekcjonera przekazana testamentalnie miastu, od 1983 należy do Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach
Po wystawie uczniów oprowadził pracownik Muzeum Historyczno- Etnograficznego w Chojnicach.
Uczniowie z nowymi informacjami, zadowoleni z pożytecznie spędzonego czasu wrócili do szkoły, by podzielić się zdobytymi wiadomościami ze swoimi kolegami.

Opracowała Urszula Szulc

.

KONKURS RECYTATORSKI „KASZËBSCZI EKO - ART”

    We wtorek, 24 października 2017 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach  brali udział w Konkursie Recytatorskim „Kaszëbsczi Eko - Art”, który odbył się w Centrum Sztuki Collegium ARS (podziemia kościoła gimnazjalnego) w Chojnicach. Uczniowie  biorący udział w konkursie to:

Szulc Marietta                                  klasa II

Rudnik Marcelina                               klasa III

Szada Borzyszkowski Piotr                klasa III

Moga Michał                                      klasa IV

Dolna Alicja                                       klasa V

Borzyszkowski Paweł                         klasa VI

Dolna Anna                                        klasa VII

Jażdżewska Małgorzata                    klasa II g

Gostomczyk Urszula                          klasa II g

    Uczestnicy musieli opanować pamięciowo oraz wygłosić jeden utwór, który powstał w języku kaszubskim. Utwory miały być tematycznie związane ze środowiskiem naturalnym człowieka - pięknem przyrody i jej ochroną. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

Szulc Marietta  - I miejsce  w kat. klas I-III

Moga Michał - I miejsce  w kat. klas IV-VI

Borzyszkowski Paweł -  II miejsce w kat. klas IV-VI

Gostomczyk Urszula - wyróżnienie w kat. klas VII + klasy gimnazjalne

Po recytacji utworów na wszystkich czekał słodki poczęstunek, po którym uczniowie, nagrodzeni dyplomami oraz upominkami, wrócili do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska
Opracowała Marz
.
 

    20 października 2017r. w piątek uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Swornegaciach na lekcji języka regionalnego - kaszubskiego wybrali się do Wiejskiego Domu Kultury, aby obejrzeć oraz popracować na dawnych sprzętach domowych codziennego użytku. Dzieci dobrze zapamiętały z wcześniejszych lekcji kaszubskie nazwy różnych przedmiotów, np. platizer-żelazko, tara- przyrząd do prania, kółk-kołowrotek, młink-młynek, balika-wanna i inne. Oprócz zapoznania się z różnymi sprzętami mogły spróbować swoich sił pracując na nich. Podobały im się żelazka, którymi próbowały prasować ręczniki, serwety, a mnóstwo frajdy sprawiło im pranie na tarze, przy którym dobrze się bawili. Kiedy mielili pieprz w młynkach, starali się zrobić to bardzo dokładnie. Dzięki temu, że dzieci zobaczyły oraz spróbowały poszczególnych czynności, mogły zrozumieć jak wyglądały one w przeszłości i przekonać się że takiego rodzaju prace przed rozwojem techniki były znacznie bardziej wymagające. Dzieci wróciły do domu z uśmiechem i kolejną porcją wiedzy.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

    W czwartek, 19 października 2017r. w Wiejskim Domu Kultury odbyły się warsztaty kulinarne z kuchni kaszubskiej. Uczestniczyli w nich uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. Dzieci uczęszczające na lekcje języka regionalnego mogły wspólnie z seniorkami przygotować pyszną kaszubską potrawę, którą były „szare kluski”. To potrawa z ziemniaków, mąki żytniej i pszennej, z dodatkiem boczku wędzonego oraz cebuli. Dzieci bardzo zaangażowały się w przygotowanie klusek. „Szare kluski” niegdyś często gościły na kaszubskich stołach, jednak dziś już zwyczaj ten jest mało znany. Aby nie dopuścić do całkowitego zaniku tradycji należy przekazać wiedzę na jej temat młodemu pokoleniu. W tym przypadku uczyniły to panie seniorki, pomagając uczniom pogłębić wiedzę na temat przygotowywanej potrawy. Na zakończenie zajęć kulinarnych uczniowie wraz z seniorkami skosztowali pyszne kluski dodając do nich boczek i cebulkę. Dzieciom tak bardzo smakowały „szare kluski”, że obiecały je zrobić w domu wspólnie z rodzicami.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

    Uczniowie klas 0-IV z niecierpliwością czekali na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Rozpoczęliśmy ją od zwiedzania zamku w Bytowie, który jest siedzibą Muzeum Zachodniokaszubskiego. Warto wspomnieć, iż zamek znajduje się na prestiżowej liście "50 cudów Pomorza". Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od części archeologicznej i dotyczącej rzemiosła. Podziwialiśmy eksponaty dotyczące rolnictwa, rybołówstwa, pszczelarstwa. Zaciekawiła nas drewniana sokowirówka, przemyślne pułapki na myszy oraz klumpy - buty dla konia. Na piętrze zwiedzaliśmy część historyczną- reflektarz, komnatę prokuratora, kaplicę, domitorium, Salę Gryfitów i Salę Portretową. Była to dla nas  fascynującej podróży w przeszłość. Następnie pojechaliśmy do Multikina w Słupsku, gdzie obejrzeliśmy film pt: "Emotki". Tym razem przenieśliśmy się do wnętrza smartfona i ukrytego w nim świata emotek. Większości z nas film bardzo się podobał, śmialiśmy się w głos, a nawet tańczyliśmy do muzyki. Kolejny punkt programu, to oczywiście Mc'Donald. Najmłodsi cieszyli się bardzo widząc, że w zestawie dla dzieci otrzymają jednego z bohaterów obejrzanego filmu. Naszą wycieczkę zakończyliśmy nad morzem - w Ustce. Podziwialiśmy tam mewy i rybitwy w porcie rybackim, most obrotowy, latarnię morską. Spacerując brzegiem morza zbieraliśmy muszelki. Była to udana wycieczka. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni szczęśliwie dotarliśmy do szkoły.

Opracowała Lucyna Kiedrowska
 

.
  • ROZRYWKA W ŚRODOWE POPOŁUDNIE

    W środowe popołudnie, 18 października 2017 roku uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Swornegaciach wybrali się na wycieczkę do Chojnic. Odwiedzili Kino Kingsajz, gdzie z  zaciekawieniem obejrzeli  film pt. „Valerian”. Produkcja opowiada o przygodach kosmicznych agentów, odpowiedzialnych za utrzymanie porządku na terytoriach zamieszkałych przez ludzi. Po zakończeniu seansu uczniowie wraz z opiekunami udali się spacerkiem do Parku Wodnego, w którym wodnym szaleństwom nie było końca. Dzieci bawiły się niesamowicie i nie chciały opuścić basenu. Jednak czas relaksu mijał nieubłaganie  i trzeba było ruszać w drogę powrotną do Swornegaci. Klasa jednogłośnie uznała, że środowe popołudnie można zaliczyć do bardzo udanych!

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

 

  • TEATR "KSIĘGA DŻUNGLI"

    Uczniowie kl. I-III  we wtorkowy ranek, 17.10.2017r. mieli okazję obejrzeć bezpośrednią transmisję spektaklu marionetkowego "Księga Dżungli" z Teatru Arlekin w Łodzi 

Spektakl został wyróżniony tytułem "Złota Maska 2017".


Opracowała Donata Gierszewska

.

    Dnia 13.10.2017r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku uroczystość ta z udziałem wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, zaproszonych emerytów, przedstawicieli RR oraz uczniów odbyła się w Wiejskim Domu Kultury. Uroczysta akademia rozpoczęła się przemówieniem pana dyrektor Z. Bucława. Po krótkiej części oficjalnej uczniowie zaprezentowali bogaty i różnorodny program artystyczny, na który złożyły się m. in. śpiewy, recytacje i humorystyczne scenki teatralne, tańce. Zebrani zobaczyli specjalny, okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów kl. IIg pt. ,,Posiedzenie Rady Uczniowskiej’’ oraz uczniów kl. VII pt. ,,Jeden dzień z życia szkoły’’, który to zakończył się wspólny tańcem do melodii samby. Nie zabrakło też kwiatów od uczniów. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania. Pan dyrektor podziękował występującym uczniom i nauczycielkom, które przygotowały całość. Impreza zakończyła się poczęstunkiem i spotkaniem towarzyskim wszystkich pracowników szkoły i emerytów.

    Dnia 9 października 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach brali udział w Miejskim Dniu Tańca Ludowego w Chojnicach. Wydarzenie na Starym Rynku miało na celu popularyzację Polskich Tańców Narodowych, tańców ludowych z różnych regionów Polski oraz szeroko pojętej tradycji tanecznej wśród mieszkańców Chojnic i okolic. Dzieci uczęszczające na koło wokalno-taneczne z języka regionalnego - kaszubskiego mogły spróbować swoich sił tańcząc i śpiewając wspólnie z zespołem folklorystycznym oraz uczniami innych chojnickich szkół. Polonez został zatańczony wspólnie. Miejsce miały również pokazy artystyczne, które dzieci z zaciekawieniem oglądały oraz animacje taneczne. Natomiast na zakończenie wydarzenia uczniowie wszystkich przybyłych szkół zatańczyli taniec kaszubski -  kwôl, który stanowił efekt animacji. Dzieci radosne i pełne zdrowej energii wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 

W środę, 4 października 2017r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Swornegaciach w ramach zajęć z języka kaszubskiego pod opieką nauczycieli regionalistów uczestniczyła w warsztatach z tradycyjnych metod wypiekania chleba w piecu chlebowym. Celem warsztatów była nie tylko dobra zabawa, ale upowszechnianie edukacji regionalnej i promowanie rękodzieła ludowego. Uczniowie poznali proces wyrabiania chleba, począwszy od przesiewania mąki, wykonania zaczynu, wygniatania i wyrastania ciasta. Pod okiem instruktorów dzieci sumiennie wykonywały polecenia, słusznie zauważając, że cały proces wymagał czasu, odrobiny cierpliwości i zachowania określonych procedur. W oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasta instruktor przedstawił prelekcję na temat szacunku, wartości i znaczenia chleba w naszej tradycji i kulturze. Uczniowie zainteresowani haftem kaszubskim, rzeźbą czy malarstwem mogli odwiedzić Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego i obejrzeć wystawy twórców ludowych. Największą radość sprawiło dzieciom wyjmowanie ciepłego i pachnącego chleba z pieca. Na zakończenie lekcji wypieku uczniowie otrzymali sworzyński, pachnący chlebek.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

Dnia 26 września 2017 roku uczennice naszej szkoły: Julia Hejmowska, Wiktoria Szulc i Patrycja Weiland oraz ich rówieśnicy z Gminy Chojnice uczestniczyły w warsztatach ichtiologicznych nad rzeką Kulawą. Warsztaty prowadził Marcin Miller- ichtiolog z Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Uczniowie  poznali  metody badawcze  ichtiofauny , gatunki ryb żyjące  w rzekach Pomorza, a także dokonywali oceny populacji ryb pod względem liczebności i kondycji zdrowotnej. Organizatorem warsztatów był Zaborski Park Krajobrazowy. Dziękujemy za ciekawe zajęcia.

Opracowała Elżbieta Pałaszyńska

.

    21 września 2017 roku uczniowie klasy IV wspólnie z opiekunem brali udział w warsztatach „Ubijania masła w czerzence", które odbywały się w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach. Masło ubijano w drewnianym naczyniu zwanym „czerzenką”, składającego się ze spodu, nakładanego wierzchnika oraz długiego bijaka na kiju. Do dolnej części czerzenki wlano śmietanę, zbieraną specjalnie w tym celu z odstałego, ale słodkiego mleka. Następnie unoszono i opuszczano bijak, aż do dna czerzenki, czyli mieszano śmietanę w wyniku czego wytworzyły się grudki masła. Uczestnicy warsztatów cierpliwie przyglądali się ciekawemu, aczkolwiek nieco żmudnemu procesowi, w wyniku którego otrzymuje się masło. Następnie dzieci skosztowały wiejskiego chleba z masłem i dżemem. Uśmiechy na ich twarzach były jednoznaczne, smakował znakomicie. Wyrabianie masła to stare, zanikające już rzemiosło. Dziś niewiele osób to praktykuje. W skład ubijanego w powyższy sposób masła wchodzą wyłącznie naturalne składniki co jeszcze bardziej zachęca do podtrzymania tradycji i spożywania naturalnego, zdrowego masła.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

    19 09.2017r. klasy druga i trzecia szkoły podstawowej rozpoczęły lekcje z nauki pływania w Centrum Park w Chojnicach. Uczniowie pod opieką wychowawców wezmą udział w dziesięciu bezpłatnych wyjazdach na basen. Zajęcia będą odbywały się 1 raz w tygodniu. Podczas zajęć prowadzonych przez instruktorów nauki pływania dzieci najpierw oswoiły się z wodą, a następnie opanowały podstawowe umiejętności pływackie (m.in. zanurzanie głowy pod wodę, wydech do wody, skoki do wody, leżenie na piersiach i grzbiecie). Zapoznane zostały również z podstawowymi zasadami bezpiecznego przebywania w wodzie i w pobliżu akwenów wodnych. Na ostatnim pobycie na basenie odbędzie się sprawdzian poziomu opanowania podstawowych umiejętności pływackich.

    8 września 2017 r. w stołówce szkolnej odbyło się niecodzienne wydarzenie. Absolwentka naszej szkoły Ewelina Gostomczyk w obecności wszystkich uczniów oraz nauczycieli oraz mamy otrzymała z rąk Komendanta Powiatowego PSP w Chojnicach bryg. Tomasza Marasz nagrodę rzeczową  oraz dyplom gratulacyjny komendanta głównego PSP za zdobycie III miejsca w XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”. 

Konkurs ten który odbył się w roku szkolnym 2016/17 a ostateczne rozstrzygnięcie miało miejsce 19 czerwca w Komendzie Głównej PSP w Warszawie.
Głównym celem konkursu było przedstawienie profesjonalnej formacji, jaką jest Państwowa Straż Pożarna. Autorzy prac mogli w sposób dowolny przedstawić swoje przemyślenia i skojarzenia powiązane ze służbą drugiemu człowiekowi, realizowaną przez strażaków nie tylko podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Praca Eweliny została nagrodzona na  etapie powiatowym, wojewódzkim i na szczeblu centralnym zauważona została wśród około 300 nadesłanych tam prac z 15 województw. Serdecznie gratulujemy Ewelinie pomysłowości i umiejętności artystycznych oraz życzymy jej dalszych sukcesów i możliwości rozwijania swojego nieprzeciętnego talentu!

Opracowała Urszula Szulc

.
 
 
 

CZERWIEC

    Pierwszego dnia po przyjdzie do miejscowości Balow po śniadaniu pojechaliśmy do miejscowości Schwerin. Tam dzieci kilka godzin spędziły w miejscowym parku linowym oraz sąsiadującym obok ZOO. Park linowy dla niektórych był największym przeżyciem wycieczki. Ostatnim punktem wycieczki tego dnia była miejscowa galeria handlowa, w której dzieci mogły dokonywać zakupów szlifując miejscowy język. Po dniu pełnym wrażeń pojechaliśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie dzieci miały możliwość korzystania z miejscowego placu zabaw, boiska piłkarskiego oraz sali gimnastycznej. Drugi dzień wyjazdu podporządkowany był spartakiadzie lekkoatletycznej dzieci i młodzieży w miejscowości Ludwigslust. Zawody te były dla nas udane, ponieważ razem z uczniami z Nowej Cerkwii zdobyliśmy na nich aż 17 medali. Trzeciego dnia pojechaliśmy na dni miasteczka słoni, gdzie z bliska mogliśmy podziwiać cyrkowe zwierzęta ,,na emeryturze”. Duże wrażenie na dzieciach zrobił występ słoni i kaczek. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Grabow, gdzie uczniowie mogli bez ograniczeń korzystać z atrakcji w miejscowym parku wodnym. Po kilku godzinach spędzonych w parku pojechaliśmy zwiedzić miejscowy zamek książęcy. Po przyjeździe do Balow wieczorem odbyły się nocne podchody. Dzieciom bardzo się one podobały, a następnego dnia w drodze powrotnej w autobusie było cicho i spokojnie….

Opracował Mirosław Ginter

.

 

    Uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach 23 czerwca 2017r. zakończyli kolejny rok szkolny. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego wszystkich powitał Dyrektor Szkoły Zdzisław Bucław. Obecni byli także zaproszeni goście oraz starszy wizytator z Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie Stefan Rymon-Lipiński
Podczas uroczystości pożegnania najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy oraz nagrody za wyniki w nauce, osiągnięcia matematyczne, sportowe, artystyczne, czytelnicze, propagowanie kaszubszczyzny, ufundowane przez Radę Rodziców. Dyrektor podsumował mijający rok szkolny 2016/2017 i życzył uczniom udanych wakacji.

Na koniec uczniowie udali się do swoich sal, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa ukończenia danej klasy. Padło wiele miłych słów, były łzy wzruszenia, serdeczne uściski z koleżankami i kolegami, a na koniec uczniowie usłyszeli życzenia udanych i bezpiecznych wakacji.
 

Opracowała Violetta Bucław

.
.