ROK SZKOLNY 2016/2017

    Uczniowie klas 0-IV z niecierpliwością czekali na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Rozpoczęliśmy ją od zwiedzania zamku w Bytowie, który jest siedzibą Muzeum Zachodniokaszubskiego. Warto wspomnieć, iż zamek znajduje się na prestiżowej liście "50 cudów Pomorza". Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od części archeologicznej i dotyczącej rzemiosła. Podziwialiśmy eksponaty dotyczące rolnictwa, rybołówstwa, pszczelarstwa. Zaciekawiła nas drewniana sokowirówka, przemyślne pułapki na myszy oraz klumpy - buty dla konia. Na piętrze zwiedzaliśmy część historyczną- reflektarz, komnatę prokuratora, kaplicę, domitorium, Salę Gryfitów i Salę Portretową. Była to dla nas  fascynującej podróży w przeszłość. Następnie pojechaliśmy do Multikina w Słupsku, gdzie obejrzeliśmy film pt: "Emotki". Tym razem przenieśliśmy się do wnętrza smartfona i ukrytego w nim świata emotek. Większości z nas film bardzo się podobał, śmialiśmy się w głos, a nawet tańczyliśmy do muzyki. Kolejny punkt programu, to oczywiście Mc'Donald. Najmłodsi cieszyli się bardzo widząc, że w zestawie dla dzieci otrzymają jednego z bohaterów obejrzanego filmu. Naszą wycieczkę zakończyliśmy nad morzem - w Ustce. Podziwialiśmy tam mewy i rybitwy w porcie rybackim, most obrotowy, latarnię morską. Spacerując brzegiem morza zbieraliśmy muszelki. Była to udana wycieczka. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni szczęśliwie dotarliśmy do szkoły.

Opracowała Lucyna Kiedrowska
 

.

    Uczniowie kl. I-III  we wtorkowy ranek, 17.10.2017r. mieli okazję obejrzeć bezpośrednią transmisję spektaklu marionetkowego "Księga Dżungli" z Teatru Arlekin w Łodzi 

Spektakl został wyróżniony tytułem "Złota Maska 2017".


Opracowała Donata Gierszewska

.

    Dnia 9 października 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach brali udział w Miejskim Dniu Tańca Ludowego w Chojnicach. Wydarzenie na Starym Rynku miało na celu popularyzację Polskich Tańców Narodowych, tańców ludowych z różnych regionów Polski oraz szeroko pojętej tradycji tanecznej wśród mieszkańców Chojnic i okolic. Dzieci uczęszczające na koło wokalno-taneczne z języka regionalnego - kaszubskiego mogły spróbować swoich sił tańcząc i śpiewając wspólnie z zespołem folklorystycznym oraz uczniami innych chojnickich szkół. Polonez został zatańczony wspólnie. Miejsce miały również pokazy artystyczne, które dzieci z zaciekawieniem oglądały oraz animacje taneczne. Natomiast na zakończenie wydarzenia uczniowie wszystkich przybyłych szkół zatańczyli taniec kaszubski -  kwôl, który stanowił efekt animacji. Dzieci radosne i pełne zdrowej energii wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.
 

W środę, 4 października 2017r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Swornegaciach w ramach zajęć z języka kaszubskiego pod opieką nauczycieli regionalistów uczestniczyła w warsztatach z tradycyjnych metod wypiekania chleba w piecu chlebowym. Celem warsztatów była nie tylko dobra zabawa, ale upowszechnianie edukacji regionalnej i promowanie rękodzieła ludowego. Uczniowie poznali proces wyrabiania chleba, począwszy od przesiewania mąki, wykonania zaczynu, wygniatania i wyrastania ciasta. Pod okiem instruktorów dzieci sumiennie wykonywały polecenia, słusznie zauważając, że cały proces wymagał czasu, odrobiny cierpliwości i zachowania określonych procedur. W oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasta instruktor przedstawił prelekcję na temat szacunku, wartości i znaczenia chleba w naszej tradycji i kulturze. Uczniowie zainteresowani haftem kaszubskim, rzeźbą czy malarstwem mogli odwiedzić Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego i obejrzeć wystawy twórców ludowych. Największą radość sprawiło dzieciom wyjmowanie ciepłego i pachnącego chleba z pieca. Na zakończenie lekcji wypieku uczniowie otrzymali sworzyński, pachnący chlebek.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

Dnia 26 września 2017 roku uczennice naszej szkoły: Julia Hejmowska, Wiktoria Szulc i Patrycja Weiland oraz ich rówieśnicy z Gminy Chojnice uczestniczyły w warsztatach ichtiologicznych nad rzeką Kulawą. Warsztaty prowadził Marcin Miller- ichtiolog z Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Uczniowie  poznali  metody badawcze  ichtiofauny , gatunki ryb żyjące  w rzekach Pomorza, a także dokonywali oceny populacji ryb pod względem liczebności i kondycji zdrowotnej. Organizatorem warsztatów był Zaborski Park Krajobrazowy. Dziękujemy za ciekawe zajęcia.

Opracowała Elżbieta Pałaszyńska

.

    21 września 2017 roku uczniowie klasy IV wspólnie z opiekunem brali udział w warsztatach „Ubijania masła w czerzence", które odbywały się w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach. Masło ubijano w drewnianym naczyniu zwanym „czerzenką”, składającego się ze spodu, nakładanego wierzchnika oraz długiego bijaka na kiju. Do dolnej części czerzenki wlano śmietanę, zbieraną specjalnie w tym celu z odstałego, ale słodkiego mleka. Następnie unoszono i opuszczano bijak, aż do dna czerzenki, czyli mieszano śmietanę w wyniku czego wytworzyły się grudki masła. Uczestnicy warsztatów cierpliwie przyglądali się ciekawemu, aczkolwiek nieco żmudnemu procesowi, w wyniku którego otrzymuje się masło. Następnie dzieci skosztowały wiejskiego chleba z masłem i dżemem. Uśmiechy na ich twarzach były jednoznaczne, smakował znakomicie. Wyrabianie masła to stare, zanikające już rzemiosło. Dziś niewiele osób to praktykuje. W skład ubijanego w powyższy sposób masła wchodzą wyłącznie naturalne składniki co jeszcze bardziej zachęca do podtrzymania tradycji i spożywania naturalnego, zdrowego masła.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

.

    8 września 2017 r. w stołówce szkolnej odbyło się niecodzienne wydarzenie. Absolwentka naszej szkoły Ewelina Gostomczyk w obecności wszystkich uczniów oraz nauczycieli oraz mamy otrzymała z rąk Komendanta Powiatowego PSP w Chojnicach bryg. Tomasza Marasz nagrodę rzeczową  oraz dyplom gratulacyjny komendanta głównego PSP za zdobycie III miejsca w XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”. 

Konkurs ten który odbył się w roku szkolnym 2016/17 a ostateczne rozstrzygnięcie miało miejsce 19 czerwca w Komendzie Głównej PSP w Warszawie.
Głównym celem konkursu było przedstawienie profesjonalnej formacji, jaką jest Państwowa Straż Pożarna. Autorzy prac mogli w sposób dowolny przedstawić swoje przemyślenia i skojarzenia powiązane ze służbą drugiemu człowiekowi, realizowaną przez strażaków nie tylko podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Praca Eweliny została nagrodzona na  etapie powiatowym, wojewódzkim i na szczeblu centralnym zauważona została wśród około 300 nadesłanych tam prac z 15 województw. Serdecznie gratulujemy Ewelinie pomysłowości i umiejętności artystycznych oraz życzymy jej dalszych sukcesów i możliwości rozwijania swojego nieprzeciętnego talentu!

Opracowała Urszula Szulc

.
 
 
 

CZERWIEC

    Pierwszego dnia po przyjdzie do miejscowości Balow po śniadaniu pojechaliśmy do miejscowości Schwerin. Tam dzieci kilka godzin spędziły w miejscowym parku linowym oraz sąsiadującym obok ZOO. Park linowy dla niektórych był największym przeżyciem wycieczki. Ostatnim punktem wycieczki tego dnia była miejscowa galeria handlowa, w której dzieci mogły dokonywać zakupów szlifując miejscowy język. Po dniu pełnym wrażeń pojechaliśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie dzieci miały możliwość korzystania z miejscowego placu zabaw, boiska piłkarskiego oraz sali gimnastycznej. Drugi dzień wyjazdu podporządkowany był spartakiadzie lekkoatletycznej dzieci i młodzieży w miejscowości Ludwigslust. Zawody te były dla nas udane, ponieważ razem z uczniami z Nowej Cerkwii zdobyliśmy na nich aż 17 medali. Trzeciego dnia pojechaliśmy na dni miasteczka słoni, gdzie z bliska mogliśmy podziwiać cyrkowe zwierzęta ,,na emeryturze”. Duże wrażenie na dzieciach zrobił występ słoni i kaczek. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Grabow, gdzie uczniowie mogli bez ograniczeń korzystać z atrakcji w miejscowym parku wodnym. Po kilku godzinach spędzonych w parku pojechaliśmy zwiedzić miejscowy zamek książęcy. Po przyjeździe do Balow wieczorem odbyły się nocne podchody. Dzieciom bardzo się one podobały, a następnego dnia w drodze powrotnej w autobusie było cicho i spokojnie….

Opracował Mirosław Ginter

.

 

    Uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach 23 czerwca 2017r. zakończyli kolejny rok szkolny. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego wszystkich powitał Dyrektor Szkoły Zdzisław Bucław. Obecni byli także zaproszeni goście oraz starszy wizytator z Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie Stefan Rymon-Lipiński
Podczas uroczystości pożegnania najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy oraz nagrody za wyniki w nauce, osiągnięcia matematyczne, sportowe, artystyczne, czytelnicze, propagowanie kaszubszczyzny, ufundowane przez Radę Rodziców. Dyrektor podsumował mijający rok szkolny 2016/2017 i życzył uczniom udanych wakacji.

Na koniec uczniowie udali się do swoich sal, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa ukończenia danej klasy. Padło wiele miłych słów, były łzy wzruszenia, serdeczne uściski z koleżankami i kolegami, a na koniec uczniowie usłyszeli życzenia udanych i bezpiecznych wakacji.
 

Opracowała Violetta Bucław

.
.