Z KOLĘDĄ PRZEZ WIEŚ...

W czwartek 21 grudnia 2017 roku uczniowie klasy V wraz z wychowawcą kolędowali z  gwiôzdkama po wsi Swornegacie. Gwiazdkowi przebierańcy wędrowali od domu do domu aby przypomnieć stary kaszubski zwyczaj. Przebrani w kolorowe stroje bociana, diabła, śmierci, kozy, konia, policjanta, gwiazdora, kominiarza, dziada, baby i niedźwiedzia odwiedzali poszczególne gospodarstwa z życzeniami wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywali od gospodarzy dary w postaci słodyczy. Kolędując, dzieci śpiewały kolędy i pastorałki w języku regionalnym-kaszubskim. Na zakończenie uczniowie wystąpili z przedstawieniem w Wiejskim Domu Kultury, w którym odbywała się Wigilia dla mieszkańców Swornegaci. Okres przedświąteczny to czas radości, który uczniowie klas III, IV i V wyrazili poprzez zaprezentowanie tańca kaszubskiego. Zatańczyli kowala i szewca. Po zakończeniu Wigilii dzieci zmęczone, ale zadowolone  wróciły do domów.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2017-12-21 23:24:00