Żnin - Biskupin - Rogowo

Tuż przed wakacjami uczniowie klas 0- IV wybrali się na wycieczkę na Pałuki. Wizyta na Pałukach, a w szczególności na terenie Ziemi Żnińskiej, to niepowtarzalna podróż w czasie.

Naszym środkiem lokomocji podczas wędrówki przez wieki była kolejka wąskotorowa. Była to podróż pełna uroku i bez pośpiechu. Zawrotna prędkość sięgająca niewiele ponad 20 km/h pozwoliła na podziwianie typowych pałuckich krajobrazów. Dla wielu uczniów była to pierwsza podróż pociągiem. Ciuchcia zawiozła ich do Biskupina - najbardziej znanego w Europie Środkowej rezerwatu archeologicznego. Uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądało życie naszych przodków.

Oglądali tam zrekonstruowane chaty pierwszych rolników, bramę prowadzącą do łużyckiego grodu i wnętrza chat oraz wioskę wczesnośredniowieczną. Wzięli udział w lekcji muzealnej. Na zajęciach dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstawały w pradziejach szklane paciorki i skąd przywędrowały one na teren samego Biskupina. Dzieci lepiły wzory autentycznych paciorków z kawałków kolorowej modeliny i mozaikowych oczek. Własnoręcznie wykonany naszyjnik stał się pamiątką z wycieczki. Podczas wędrówki po grodzie dzieci kupiły jeszcze inne pamiątki, były to łuki, strzały, tarcze, gwizdki, miecze, drewniane zwierzątka i serca z imionami. Kolejnym punktem programu był Park Rozrywki - Zaurolandia w Rogowie.

Przemierzając dwukilometrową trasę uczniowie wysłuchali opowieści o dinozaurach i zobaczyli je w rzeczywistych rozmiarach. Dzieci wzięły udział w warsztatach podczas, których dowiedziały się na czym polega praca geologa- paleontologa i w jaki sposób wydobywane są kości dinozaurów i innych zwierząt. Kończąc pobyt w parku skorzystały z bogato wyposażonego placu zabaw. Mnóstwo radości sprawiły dzieciom huśtawki, zjeżdżalnie, konstrukcje do wspinaczki i równoważnie.

Data dodania: 2018-06-21 16:29:00
Data edycji: 2018-11-12 15:46:33