WYCIECZKA DO POLNICY I CZŁUCHOWA

20 listopada 2019 roku uczniowie klas VI - VIII wraz z opiekunami panią Urszulą Szulc, Beatą Wirkus oraz Marzeną Borzyszkowską wybrali się na wycieczkę krajoznawczą po regionie. Głównym celem wycieczki dla uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego było zapoznanie się z dawnym rzemiosłem, a konkretnie z garncarstwem, poznanie ciekawych miejsc i zabytków. Pierwszym miejscem, które postanowili odwiedzić to Zagroda Edukacyjna u Garncarza Szyszki, gdzie brali udział w atrakcyjnych zajęciach "Ginące zawody". Uczestnicy zajęć mieli okazję zobaczyć, jak na kole garncarskim powstają naczynia z gliny. Najważniejszym elementem warsztatów było wspólne lepienie przedmiotów z prawdziwej gliny garncarskiej, które dzieci zabrały ze sobą do domu. Uczniowie zajmowali się także rękodziełem artystycznym, czyli uczestniczyli w zajęciach manualnych, wykonywali  i ozdabiali piękne świąteczne aniołki. Kiedy jedni lepili z gliny, drudzy tworzyli aniołki, inni korzystali z przewozu bryczką po okolicznych lasach. Na zakończenie warsztatów organizatorzy przygotowali dla wszystkich ognisko i smaczny poczęstunek. Kolejnym miejscem, gdzie postanowiliśmy się udać było Muzeum Regionalne w Człuchowie. Dzieci mogły zapoznać się z historią zamku oraz muzeum, obejrzeć wystawy stałe i czasowe ukazujące kulturę materialną ziemi człuchowskiej oraz sztukę i rzemiosło artystyczne. Zobaczyć bogate zbiory w zakresie  archeologii: narzędzia, ceramika, broń, ozdoby i inne obiekty kultury materialnej dawnych społeczeństw, głównie okolic Człuchowa. Z potężnej wieży Zamku Wysokiego można było obejrzeć panoramę Człuchowa i okolic. Ponieważ zbliżał się wieczór trzeba było wyruszyć w drogę powrotną. Uczestnicy wycieczki choć bardzo zmęczeni, zadowoleni wrócili do domów.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2019-11-28 19:46:07