GOŚCIE Z NIEMIEC W SWORNEGACIACH

Na zaproszenie Rady Sołeckiej w Swornegaciach w dniach 23-25 marca 2012r. przebywała w Swornegaciach delegacja gości z Niemiec. Goście z miejscowości Balow z powiatu Ludwigslust - Parchim na czele z panią Burmistrz (odpowiednik sołtysa) przybyli na zaproszenie społeczności Swornegaci w celu nawiązania współpracy kulturalno-sportowej. Ewenementem jest zapewne sprawa nawiązania współpracy między takimi małymi społecznościami lokalnymi. Balow to mała miejscowość w odległości około 20 km od Ludwigslust, gdzie w ubiegłym roku w czerwcu gościli uczniowie Zespołu Szkół w Swornegaciach wraz z opiekunami udając się na Powiatową Spartakiadę Sportową. (Balow gmina w Niemczech w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Ludwigslust-Parchim, wchodząca w skład Urzędu Grabow). Tam podczas rozmów zrodził się pomysł nawiązania współpracy lokalnej wraz z wymianą kulturalno-sportową uczniów tych miejscowości. Goście z Balow w czasie pobytu w Swornegaciach przebywali w Internacie Zespołu Szkół. Pobyt sfinansowała Rada Sołecka w Swornegaciach, a tutejsza szkoła zajęła się organizacją pobytu.

Goście z Balow zwiedzali Swornegacie oraz część gminy Chojnice: Chociński Młyn, Małe Swornegacie, Bachorze, Funka, Charzykowy oraz Chojnice.

Sobota była wypełniona programem od rana do wieczora, a przedstawiciele mieszkańców Swornegaci zadbali o ciekawą promocję swojej małej Ojczyzny. Po przywitaniu delegacji z Balow przez Sołtysa Sołectwa Swornegacie Grzegorza Wiśniewskiego, Radnego Gminy Chojnice Ryszarda Kontka i Dyrektora Zespołu Szkół Swornegaciach Zdzisława Bucława goście zwiedzili szkołę i ośrodek zdrowia. Poznali dorobek sportowy i kulturalny uczniów. W asyście przedstawicieli mieszkańców udali do Wiejskiego Domu Kultury i Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego, gdzie brali udział w warsztatach wypieku chleba prowadzonych przez Bożenę Szwal - Gembę oraz Barbarę Życzyńską. Kierownik WDK Zbigniew Chrapkowski przedstawił dorobek KDRL m.in. salę regionalną ze „skarbem Swornegaci” dłubankę oraz rekwizyty dawnych Kaszub. Goście zwiedzili wystawę prac rękodzielniczych pań uczestniczących w warsztatach. Na gościach wrażenie wywarł brązowy medal wioślarza-sternika pochodzącego ze Swornegaci Bolesława Drewka zdobyty na IX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928r.

Następnie Sołtys Grzegorz Wiśniewski i przedstawiciele mieszkańców zabrali gości na wycieczkę po miejscowości, gdzie podziwiali m.in. Kozi mostek, oczyszczalnie ścieków, Stanicę PTTK na Zbrzycy, ośrodki wypoczynkowe i prywatne kwatery. Podziwiali także panoramę jeziora Karsińskiego z Psiej Górki oraz plażę z amfiteatrem. Kolejnym punktem była wizyta w leśniczówce w Kokoszce, gdzie informacje o faunie i florze przekazał leśniczy Tomir Kubicki.

Na zakończenie wycieczki goście zostali poczęstowani w WDK regionalnymi potrawami: ciszkami z boczkiem i cebulką, chlebem „Sworzyńskim” ze smalcem i ogórkiem oraz szarlotką z pieca chlebowego i kawą.

Kolejnym etapem prezentacji i promocji był Chociński Młyn, Małe Swornegacie, Bachorze oraz marina i promenada w Charzykowach, a także Amfiteatr i szkoła z Orlikiem z salą gimnastyczną w budowie.

Wieczorem na uroczystej obiadokolacji z gośćmi z Balow spotkał się wraz z przedstawicielami sołectwa Wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański. Podczas spotkania Wójt dokonał obszernej prezentacji gminy Chojnice wraz z dorobkiem i informacją o infrastrukturze gminnej. Pani Burmistrz Balow wręczyła Dyrektorowi Zespołu Szkół Zdzisławowi Bucławowi zaproszenie na Spartakiadę Sportową do Ludwigslust i zadeklarowała chęć wymiany letniej uczniów oraz współpracy na różnych płaszczyznach z mieszkańcami Swornegaci. Sołtys Swornegaci Grzegorz Wiśniewski również bardzo pozytywnie wypowiedział się na temat współpracy między naszymi miejscowościami. Bardzo ważną i budującą deklarację pomocy w tych przedsięwzięciach złożył Wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański. Po spotkaniu wszyscy zebrani są przekonani, że jest wspólna wola owocnej współpracy między mieszkańcami Balow i Swornegaci.

W niedzielę goście z Niemiec spacerowali po Swornegaciach zwiedzając parafialny kościół p.w. Św. Barbary. Po obiedzie gości pożegnał Sołtys Grzegorz Wiśniewski i Radny Gminny Ryszard Kontek. W drodze powrotnej mieszkańcy Balow zwiedzali Chojnice, których oprowadził były mieszkaniec tego miasta, a zarazem gość z Niemiec Diter Nickiel jeden z najważniejszych inicjatorów i organizatorów tego spotkania. Teraz pozostała tylko realizacja wspólnych ustaleń z wizyty dotyczących dalszej lokalnej współpracy. Życzymy tego mieszkańcom obu miejscowości: Swornegaci i Balow.

Data dodania: 2012-02-23 21:07:00
Data edycji: 2018-11-12 20:11:32