11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NARODOWE

Uroczysty apel z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się 8 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej Swornegaciach.

Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie szkoły i nauczyciele. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem flagi narodowej i odśpiewaniem wszystkich zwrotek hymnu narodowego i „Roty”. Biorący udział w uroczystości byli odświętnie ubrani, na dekoracjach dominowały  barwy narodowe. Pierwszoklasiści trzymali w dłoniach biało-czerwone chorągiewki. Grupa uczniów zaprezentowała się w strojach kaszubskich.

Gimnazjaliści zadeklamowali szereg utworów o tematyce patriotycznej. Przeplatane one były pieśniami wojskowymi i patriotycznymi nawiązującymi do tradycji walki o niepodległość Ojczyzny. Przygotowali je uczniowie z klas IV,V,VI.

Pięknie zaprezentowała się uczennica z klasy III gimnazjum, śpiewając bardzo emocjonalnie pieśni pt. „Niepodległość” i „Kolędę warszawską”.

Po zaprezentowaniu utworów poetyckich, pierwszoklasiści zaśpiewali wzruszającą pieśń pt. „Jestem Polakiem”.

Na koniec uroczystości wystąpili ponownie uczniowie z klas IV-VI z hymnem kaszubskim i tańcami regionalnymi.

Apel został przygotowany przez zespół nauczycieli. Wspaniałe dekoracje, interpretacje pieśni i piosenek żołnierskich, prezentację multimedialną pt. „Niepodległa” przygotowała wychowawczyni klasy VIII wraz z uczniami, teksty historyczne i poetyckie nauczyciel historii, występ pierwszoklasistów wychowawczyni klasy pierwszej, hymn kaszubski i tańce nauczycielka języka kaszubskiego.

Uczniowie z zespołu tanecznego „Kaszuby” przedstawili wiersze i pieśni nawiązujące do piękna i umiłowania Ojczyzny – „Małej Ojczyzny- Kaszubów”

Uczniowie recytowali wiersze:  Bernard Sychta "Kaszëba",  Jan Rompski "Òjczëzna", Aleksander Labuda  "Chto", Alojzy Nagiel "Malinczi plachc". Dodatkowo wykonali tańce kaszubskie: "Szewiec", "Klepôcz", "Kὸwôl i wróbelek". Zaśpiewano także wspólnie Hymn kaszubski "Tam gdze Wisła" oraz pełną wzruszenia pieśń „Polskie kwiaty”.

Data dodania: 2018-11-11 16:59:00
Data edycji: 2018-11-15 18:47:07