44. WIELEWSKI TURNIEJ GAWĘDZIARZY

W dniach 7-8 sierpnia 2021r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach: Emilia Szyszka, Hubert Januszewski oraz Michał Moga, wraz z nauczycielem regionalistą wybrali się do Domu Kultury w Wielu, gdzie odbył się 44. Turniej Gawędziarzy Ludowych z Kaszub i Kociewia. W programie przewidziane były m.in.: zmagania gawędziarzy, jarmark sztuki ludowej, przemarsz ulicami Wiela do pomników patronów turniejowych kategorii oraz występ Zespołu "Kaszuby" z Wiela i Karsina. Celem konkursu była popularyzacja języka kaszubskiego i gawędy jako gatunku literackiego wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych, odkrywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego Kaszub, promowanie młodych talentów gawędziarskich, a także przybliżenie twórczości gawędziarzy kaszubskich. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było przygotowanie i zaprezentowanie na scenie jednego utworu z wybranej kategorii. Nagrodzona została Emilia Szyszka, która zajęła I miejsce w kat. Józefa Brzezińskiego. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2021-08-24 11:48:42