AKTYWNE KASZUBY-WYJAZD NA MECZ

W piątek 16 marca 42 uczniów z klas V-VI i II-III klas gimnazjalnych SP Swornegacie uczący się języka kaszubskiego wyjechało do Gdańska na finał konkursu plastycznego pt.,,100-lecie odzyskania niepodległości Polski. Franciszek Kręcki – pomorski bohater Niepodległej’’ realizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze w ramach wspólnej inicjatywy Aktywne Kaszuby. Nagrodą za udział szkoły w konkursie, był właśnie wyjazd uczniów na finał tegoż konkursu, który odbył się w Ergo Arenie w przerwach meczu w piłkę siatkową drużyn Trefla Gdańsk z Cuprum Lubin. Rywalizacja drużyn została określona mianem meczu kaszubskiego z uwagi na przygotowaną wyjątkową oprawę meczu. Mecz rozpoczął się od odśpiewania Marszu Kaszubskiemu, któremu towarzyszyło wciągnięcie kaszubskiej flagi pod dach Ergo Areny. Liczne konkursy, nauka kibicowania, kaszubski spiker, występy Weroniki Korthals, orkiestry dętej oraz Zespołu Pieśni i Tańca z Przodkowa uświetniły mecz i nadały siatkarskiemu spotkaniu wyjątkowy kaszubski styl. Uczniowie z Kaszub w liczbie ok. 7000 byli najliczniejszą grupą kibiców.
My, uczniowie SP Swornegacie cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak niecodziennym wydarzeniu.

Opracowała Urszula Szulc

Data dodania: 2018-03-16 12:12:00