ANDRZEJKI U PIERWSZAKÓW

Dzień Świętego Andrzeja Apostoła najbardziej jest świętowany w Szkocji, w kraju którego św. Andrzej jest patronem. W Polsce w wigilię tego dnia wróży się przyszłość. Przysłowie głosiło "Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja". Uczniowie klasy I korzystając z okazji do zabawy w środę po popołudniu zebrali się w swojej klasie, aby świętować. Wcześniej przystroili klasę, aby nadać jej świątecznego charakteru. Zabawę rozpoczęli od wyznaczenia zaczarowanego kręgu i rzucania monet do miski z wodą. Sprawdzali w ten sposób komu spełni się marzenie, o którym właśnie pomyślał. Następnie wróżyli losując kolorowe kartoniki. Każdemu kolorowi przypisana była wróżba. Rozsypywaliśmy szpilki i szukaliśmy liter, aby dowiedzieć się co ułożona litera nam wróży. Wiele emocji wywołały ukryte pod kubkami rekwizyty: cukierek, piórko, ziarnko pieprzu, kamyk i muszelka. Dowiedzieliśmy się co nas czeka wybierając nazwę ulubionego kwiatu oraz owocu. Wróżbom towarzyszyły zabawy taneczne. Chłopcy wykazali się dojrzałością prosząc koleżanki do tańca. Miło było popatrzeć jak pięknie prowadzą koleżanki w tańcu. Humory wszystkim dopisywały, bawiliśmy się świetnie. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie słodkiego poczęstunku, a pani Werachowskiej za pyszne rogaliki. Na koniec pozostaje nam zacytowanie przysłowie opisującego pogodę w tym dniu: "Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima".

Opracowała Lucyna Kiedrowska

Data dodania: 2018-11-27 16:58:16