BĘDOMIN, WDZYDZE KISZEWSKIE, KARTUZY, WIEŻYCA

Wczesnym rankiem 16 września 2021 roku uczniowie klas V – VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę krajoznawczą po Kaszubach. Głównym celem wycieczki dla uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego było poznanie piękna ziemi kaszubskiej, ciekawych miejsc i zabytków. Dzieci udały się do XVIII-wiecznego dworku w Będominie, małej miejscowości położonej nieopodal Kościerzyny, w której urodził się twórca hymnu narodowego Józef Wybicki. Obecnie mieści się tam jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, która ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej. W muzeum mieszczą się także bardzo cenne eksponaty jak np.: biżuteria z okresu powstania styczniowego. Z Będomina wyruszyliśmy do skansenu we Wdzydzach Kiszewskich, najstarszego na ziemiach polskich, założonego w 1906 roku. Uczniowie mogli zapoznać się z wieloma zabytkowymi obiektami; kompletnymi zagrodami chłopskimi, dworkami, szkołą, kuźnią, karczmą, tartakiem, wiatrakami, a także z XVII-wiecznym kościółkiem ze Swornegaci. W skansenie można zobaczyć nie tylko jak wyglądały dawniej kaszubskie i kociewskie wsie, ale także uczestniczyć w pokazie wypieku chleba czy wyplatania koszyków z korzeni jałowca. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z bogatą historią oraz prezentacją dziedzictwa kulturowego Kaszub. Poznali również zagadnienia związane z literaturą, kulturą materialną,  językiem,  a także dzieje i tradycje regionalne Kaszub. Eksponaty Muzeum prezentowane są w ośmiu salach wystawowych. Na parterze wystawione są dla zwiedzających podstawowe obiekty związane z zajęciami tutejszej ludności, na piętrze natomiast wytwory sztuki ludowej Kaszubów. Dzieci wzięły udział w warsztatach malarskich, pt: „Farwë Kaszëb”, podczas których mogły rozwinąć swoje zdolności artystyczne. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Wieżycy na wieżę widokową, aby wejść na najwyższe wzniesienie na Kaszubach (328,6 m n.p.m). Z platformy widokowej roztacza się widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Po powrocie do autokaru uczestnicy udali się w drogę powrotną do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2021-09-18 14:15:59