CO LAS UKRYWA?

"Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły."
                 H. Zdzitowiecka
Uczniowie klas najmłodszych wybrali się na pieszą wędrówkę do Leśnictwa Kokoszka, gdzie spotkali się z leśnikiem Tomirem Kubickim. Na początku spotkania pan leśniczy podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy czyli zwierząt w nim mieszkających. Po przejściu do sali edukacyjnej dzieci obejrzały prezentację, która została  wzbogacona  barwnymi i interesującymi opowieściami o mieszkańcach lasu. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska zwierzętom i owadom - mieszkańcom lasu. Następnie wyruszyliśmy na ścieżkę ornitologiczno - przyrodniczą, gdzie przy tablicach edukacyjnych poznawaliśmy gatunki  ptaków zamieszkujących przedstawione siedliska. Tutaj leśniczy snuł dalsze opowieści tym razem o ptakach wzbogacając je naśladowaniem odgłosów  wydawanych przez prezentowane ptaki. W oddali udało nam się usłyszeć charakterystyczny trąbiący i donośny głos zwany klangorem wydawany przez żurawia. Przyglądaliśmy się również drzewom i krzewom. Dowiedzieliśmy się, że jałowiec swoją nazwę zawdzięcza  jałowej ziemi, na której rośnie. Owoce - czarne jagódki możemy spotkać tylko na osobnikach żeńskich i leczą one chore gardło. Po drodze mijaliśmy wybudowaną czatownię, z której można bezpiecznie obserwować: błotnika stawowego, bielika, czy czaplę siwą. Po powrocie do leśniczówki zjedliśmy pyszne kiełbaski upieczone nad ogniskiem przez nasze mamy. Wszystkim bardzo smakowały. Spotkanie z leśnikiem było okazją do podziękowania za wieloletnią współpracę i ciekawe lekcje przyrody, które umożliwiły dzieciom poznanie pracy leśnika, zgłębienie tajników lasu i jego mieszkańców, a także uwrażliwiały na piękno przyrody. Wręczając laurkę serdecznie dziękowaliśmy  Panu Tomirowi Kubickiemu, śpiewając sto lat życzyliśmy  zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Opracowała Lucyna Kiedrowska

Data dodania: 2023-06-19 19:13:40