CZYSTOŚĆ WÓD CHOCINY - Szkoła Podstawowa Swornegacie

CZYSTOŚĆ WÓD CHOCINY

14 czerwca 2024 r. uczniowie klas VII i VIII udali siÄ™ rowerami do Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego Bory Tucholskie w ChociÅ„skim MÅ‚ynie, a stamtÄ…d wraz z przedstawicielem parku nad brzeg rzeki Chociny, by wziąć udziaÅ‚ w warsztatach, majÄ…cych na celu przybliżenie ekosystemów wodnych parku.

Podczas zajęć, w przyjemnej atmosferze i piÄ™knym otoczeniu, uczniowie starali siÄ™ zbadać jakość wody we wspomnianej rzece oraz okreÅ›lić inne jej parametry: sprawdzali temperaturÄ™ i prÄ™dkość przepÅ‚ywu, okreÅ›lali barwÄ™ i zapach; korzystajÄ…c z przygotowanych przez paniÄ… prowadzÄ…cÄ… zajÄ™cia materiaÅ‚ów, nazywali gatunki roÅ›lin i zwierzÄ…t żyjÄ…cych nad brzegiem rzeki oraz w wodzie, a na podstawie organizmów wskaźnikowych oznaczali jej czystość.

To wÅ‚aÅ›nie oznaczanie gatunków bezkrÄ™gowców wodnych, jakie udaÅ‚o siÄ™ w trakcie zajęć zaobserwować, cieszyÅ‚o siÄ™ szczególnym zainteresowaniem uczestników warsztatów: zidentyfikowaliÅ›my m. in. nartniki, larwy chruÅ›cików, rozwielitki, a nawet pÅ‚oszczycÄ™ szarÄ…, potocznie zwanÄ… skorpionem wodnym.

Bardzo dziÄ™kujemy za warsztaty, które z pewnoÅ›ciÄ… zwiÄ™kszyÅ‚y wiedzÄ™ uczniów na temat wód najbliższej okolicy, a możliwość prowadzenia pomiarów i obserwacji w terenie z pewnoÅ›ciÄ… wpÅ‚ynęła na bardziej efektywne jej przyswojenie.

Opracowała Sabina Modzelewska

Data dodania: 2024-06-16 18:09:49