DAWNE SPRZĘTY GOSPODARSTWA DOMOWEGO NA KASZUBACH

17 czerwca 2021r. w czwartek uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Swornegaciach na lekcji języka regionalnego - kaszubskiego wybrali się do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego, aby obejrzeć oraz popracować na dawnych sprzętach domowych codziennego użytku. Dzieci dobrze zapamiętały z wcześniejszych lekcji kaszubskie nazwy różnych przedmiotów, np. platizer - żelazko, tara - przyrząd do prania, kółkὸ - kołowrotek, młink - młynek, balika - wanna i inne. Oprócz zapoznania się z różnymi sprzętami mogły spróbować swoich sił pracując na nich. Podobały im się żelazka, którymi próbowały prasować ręczniki, serwety, a mnóstwo frajdy sprawiło im pranie na tarze, przy którym dobrze się bawili. Kiedy mielili pieprz w młynkach, starali się zrobić to bardzo dokładnie. Dzięki temu, że dzieci zobaczyły oraz spróbowały poszczególnych czynności, mogły zrozumieć jak wyglądały one w przeszłości i przekonać się że takiego rodzaju prace przed rozwojem techniki były znacznie bardziej wymagające. Dzieci wróciły do domu z uśmiechem i kolejną porcją wiedzy.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2021-06-19 19:53:39