Po raz pierwszy nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, czyli Dzień kolorowej skarpetki. Jako wyraz akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku uczniowie naszej szkoły założyli w ten dzień kolorowe skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa i wysyłali swoje zdjęcia w kolorowych skarpetkach na portale społecznościowe i na Teams.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. Wiąże się ona z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. Przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Celem obchodów tego dnia jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej życia i funkcjonowania osób z zespołem Downa, propagowanie praw osób z tą wadą oraz integracja z nimi. W ten wyjątkowy dzień zachęcaliśmy innych do założenia dwóch różnych skarpetek! Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol solidaryzowania się z osobami z Zespołem Downa.
Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby z zespołem Downa.
Zrobiła nam się z tego kolorowa galeria zdjęć. Bardzo dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzinom, bo i takie zdjęcia mamy, za udział w tej bardzo ważnej akcji. Skarpetkowe zdjęcia przysłali m.in.: Maria Kołodziejska, Michał Moga, Olga Jacewicz, Marietta Szulc, Michał Giłka z rodziną, Jessica Jutrzenka-Trzebiatowska, Kacper Giłka, Cyprian Szulc, rodzina państwa Szulc, Anna Kiedrowska, Dominika Borzyszkowska, Beata Wirkus.
Beata Wirkus
Szkolne Koło Wolontariatu
89-608 Swornegacie
Szkolna 11