DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Skąd takie święto i jego nazwa? Wszystko za sprawą mikroskopijnej cząstki naszego organizmu, która nazywa się CHROMOSOM. Zdecydowana większość ludzi posiada 23 pary chromosomów. Czasem zdarza się jednak, że w dwudziestej pierwszej „parze” znajdują się aż trzy chromosomy – więc ten dodatkowy jest „nie do pary”.  Potocznie dzień ten nazywany jest także Dniem Kolorowej Skarpetki – bo w wielu miejscach na świecie ludzie zakładają  kolorowe skarpetki NIE DO PARY, tak jak nie do pary jest dodatkowy chromosom. My w naszej szkole również obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Założyliśmy kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa, a na lekcjach wychowawczych uczniowie szczerzej zapoznali się z tym zagadnieniem.  Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby z zespołem Downa. Dziękuję uczniom i nauczycielem naszej szkoły, którzy przyłączyli się do tej akcji.

Opracowała Beata Wirkus

Data dodania: 2022-03-27 09:44:39