DZIEŃ PSZCZOŁY W GRUPIE „STARSZAKÓW”

W dniu 20 maja 2024r. obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, którego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół w pozyskiwaniu żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia cywilizacyjne dla tych owadów.

Tego dnia odwiedził nas lokalny  pszczelarz, Pan Seweryn Kontek, który jest tatą naszego kolegi Wojtka. Pan Seweryn zaznajomił nas z wieloma ciekawostkami  dotyczącymi pszczoły miodnej, pokazał nam pracę pszczół w ulu oraz mieliśmy możliwość posmakowania tegorocznego miodu. Dowiedzieliśmy się na przykład, że około jedna trzecia spożywanej przez nas żywności jest wynikiem zapylania przez pszczoły miodne. Wiemy też, że przeciętna pszczoła za życia produkuje tylko  1/12 łyżeczki miodu. Pszczoła, w ciągu jednej wyprawy odwiedza 50 do 100 kwiatów. Robotnice komunikują się między sobą tańcząc. Kolonia pszczół składa się średnio z ok. 40000 pszczół i jednej królowej. Pszczoły pracujące są samicami i żyją ok. 6 tygodni. Miód jest niezwykle zdrowy ponieważ zawiera enzymy, witaminy i minerały. To wszystko sprawia, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie pszczoły są dla nas ważne i że naszym obowiązkiem jest ochrona tych niezwykłych owadów.

Tego dnia obejrzeliśmy film edukacyjny o życiu pszczół. Tańczyliśmy w rytm znanej piosenki „Pszczółka Maja sobie lata”. Układaliśmy puzzle literowe i cyferkowe o pszczelej tematyce. Kolorowaliśmy pszczółki według kodu, a także wykonaliśmy pszczółki ze styropianowych jajek. Najmilej jednak będziemy wspominali wizytę Pana Seweryna, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni za pokaz. PANIE SEWERYNIE BARDZO DZIĘKUJEMY!

Opracowała H. Jankowska

Data dodania: 2024-06-20 16:52:33