DZÉŃ JEDNOTË KASZËBÓW „NIGDË DO ZGÙBË NIE PRZIŃDĄ KASZËBË”

19 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej w Swornegaciach obchodziliśmy Dzień Jedności Kaszubów. Uczniowie młodszych klas pięknie wykonali plakaty, kwiaty z origami w barwach kaszubskich, oraz pisanki z życzeniami świątecznymi, które postanowili wręczyć mieszkańcom naszej wsi. Na początku uczniowie odśpiewali hymn kaszubski „Tam gdze Wisła…”, którego autorem jest Hieronim Derdowski, muzyka - Feliks Nowowiejski. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, dzieci wyruszyły na wieś, aby promować naukę języka kaszubskiego. Śpiewały, grały na instrumentach i doskonale bawiły się wchodząc do domów mieszkańców wioski i przypominając o Dniu Jedności Kaszubów, który przypada 19 marca. Dziękujemy bardzo wszystkim za udział w świętowaniu tego dnia, a mieszkańcom naszej wsi za serdecznie przyjęcie i uśmiech.

„Tam gdze Wisła òd Krakòwa

W pòlsczé mòrze płënie