EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ (W MASECZKACH)

W dniu 25 czerwca 2020 r. uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej w Swornegaciach przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Egzamin miał na celu kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze, popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego, podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu. Egzamin składał się z dwóch części.
Pierwsza część, część teoretyczna było to sprawdzenie wiadomości. Część ta odbywała się w formie testu jednokrotnego wyboru w wersji elektronicznej składającego się z 20 pytań.
Celem egzaminu teoretycznego było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym (uczniowie ten egzamin zdawali w 22 czerwca za pomocą aplikacji Microsoft Teams). Aby go zdać,musieli poprawnie odpowiedzieć na 80% pytań zawartych w teście. Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną mogli przystąpić do egzaminu praktycznego. Egzamin praktyczny odbył się 25 czerwca na boisku szkolnym, gdzie na przygotowanym torze przeszkód uczniowie musieli wykazać się techniką sprawnej jazdy na rowerze obejmującą:

• jazdę po łukach,
  • wykonywanie manewrów:
  • skręcanie w prawo
  • skręcanie w lewo
  • zawracanie
  • omijanie przeszkód
  • wymijanie
  • włączanie się do ruchu
  • zatrzymanie
  • upewnienie się o możliwości jazdy,
  • płynne ruszanie z miejsca,
  • upewnianie się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,
  • jazda wytyczonym pasem bez najeżdżania na linię i bez podpierania się nogami,
  • hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.

Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwała Urszula Szulc nauczycielka techniki oraz pan Jaanusz Trapp.

Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 11 uczniów.
Oto pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego :

Breza Aleksander

Giłka Michał

Jacewicz Olga

Jażdżewska Dominika

Majer Szymon

Moga Marta

Stanisławska Alicja

Stoltman Zuzanna

Siuda Ciesielska Weronika

Szulc Marietta

Szuryn Igor

Wszystkim szczęśliwym posiadaczom – pierwszego w życiu „prawa jazdy” Gratulujemy!

Opracowała Urszula Szulc

Data dodania: 2020-06-24 12:22:16