FINAŁ 52 KONKURSU RECYTATORSKIEGO LITERATURY KASZUBSKIEJ „RODNÔ MὸWA” W CHMIELNIE

W dniach 3 i 4 czerwca 2023 roku w Chmielnie odbył się 52. Wojewódzki Finał Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mὸwa”. Finalistką z powiatu chojnickiego w kat. uczniów klas I-III została Aleksandra Höhn, w kat. uczniów klas IV-VI został Tymoteusz Höhn - uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. 3 czerwca w chmieleńskim Domu Kultury odbyły się przesłuchania w grupach wiekowych najlepszych recytatorów z całego województwa, dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W komisji oceniającej występy zasiedli: dr Tomasz Fopke - przewodniczący, ks. prałat prof. dr hab. Jan Perszon, Karolina Keler, dr Bożena Ugowska i dr Dariusz Majkowski. W sobotę trwały przesłuchania utalentowanych recytatorów, a po ich zakończeniu nastąpiło spotkanie opiekunów z jurorami. Na zakończenie pierwszego dnia wystąpił Teatr Dramatyczny Luzino, gdzie aktorzy pod kierownictwem Pani Mari Krośnickiej przedstawili nam sztukę pt. „Ścinanie kanii”. W niedzielę wszyscy wspólnie spotkali się na uroczystej mszy świętej w języku kaszubskim w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie. Po mszy miało miejsce podsumowanie konkursu z występami laureatów, wręczenie nagród oraz poczęstunek. Tymoteusz Höhn oraz Aleksandra Höhn otrzymali wyróżnienia. Warto wspomnieć naszego absolwenta Michała Mogę, który zajął II miejsce. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy tak dzielnie reprezentowali Szkołę Podstawową w Swornegaciach, ale również cały powiat chojnicki. Celem tego konkursu jest poznawanie i popularyzacja y literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru, ale przede wszystkim pielęgnowanie mowy kaszubskiej.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2023-06-06 19:44:16