FINAŁ KONKURSU KASZUBI WCZORAJ I DZIŚ…

Dnia 18 maja 2023 roku w Kościerzynie odbył się finał konkursu wojewódzkiego „Kaszubi wczoraj i dziś”, którego organizatorem było Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie. Współorganizatorami byli: Burmistrz i Rada Miasta Kościerzyny, ZKP Oddział w Kościerzynie, Kościerski Dom Kultury w Kościerzynie. Patronat medialny nad konkursem objęły: Dziennik Bałtycki, Radio Kaszëbë, Telewizja TV Kościerzyna, portal internetowy kaszubi.pl. Patronat honorowy nad konkursem: Pomorski Kurator Oświaty i Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była osobom i wydarzeniom związanym z odzyskaniem niepodległości na Pomorzu w latach 1918-1920. Tematyka konkursu łączy się także z ustanowionym przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego patronatem roku 2023, który przypisany został Antoniemu Abrahamowi w 100-lecie jego śmierci. Pierwszy etap konkursu na szczeblu szkolnym oraz półfinał odbył się w Szkole Podstawowej w Swornegaciach. W pierwszym etapie brało udział czworo uczniów, natomiast do półfinału zakwalifikowało się dwoje uczestników – Marcelina Rudnik i Jan Gierszewski. Do finału wojewódzkiego w Kościerzynie wytypowano ośmioro uczniów, a wśród nich uczeń naszej szkoły - Jan Gierszewski, który zajął w finale IV miejsce. Wręczenie dyplomów oraz nagród odbędzie się 15 czerwca 2023 r. o godz. 11.00 w sali im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie. Bardzo ważnym atutem tego konkursu oprócz wartościowych nagród jest zaświadczenie o przyznaniu pkt. przez Pomorskiego Kuratora Oświaty w rekrutacji do szkół średnich, co w znacznym stopniu podnosi jego rangę. Osiągnięcie Jana Gierszewskiego promuje naszą szkołę i gminę Chojnice w województwie pomorskim i w całym regionie. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2023-05-22 17:46:01