INKAUST Z KAŁAMARZA ETNOGRAFA – ODKRYWAMY STARE UMIEJĘTNOŚCI NA NOWO

W środę, 22 września 2021 roku uczniowie klasy IV, V I VI Szkoły Podstawowej w Swornegaciach wraz z opiekunami brali udział w warsztatach wyrabiania atramentu (czernidła). Dawniej atrament występował pod nazwą inkaust. Wykorzystywany był nie tylko do pisania, ale również do malowania i liniowania. Ówczesne atramenty były gęstsze i bardziej lepkie niż te produkowane obecnie. Zajęcia prowadził pan Tomasz Wodzyński – konserwator zabytków z Torunia. Współautor receptury na podstawie, której uczniowie wytwarzali atrament, zdradził uczniom jak przygotować inkaust (atrament) galasowo–żelazowy. Młodzież mogła przekonać się, jak dawniej pisano i co w tym celu wykorzystywano. W dawnych czasach wyrabiano atramenty chałupniczo, na przykład w klasztorach i na dworach szlacheckich. Był to proces bardzo powszechny, stąd taka różnorodność przepisów, które z czasem zostały rozpowszechnione na szeroką skalę. Dziś producentów jest niewielu, a receptury są pilnie strzeżoną tajemnicą. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z historią i właściwościami atramentu, kształtowanie umiejętności przeprowadzania doświadczeń i wyciągania wniosków, a także usprawnianie zdolności manualnych oraz pobudzanie wyobraźni u dzieci.  Bardzo dziękujemy za pouczającą lekcję.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2021-09-25 17:13:01