JESIENNA WIZYTA SWORNEGACIE'2012

W ramach projektu wymiany młodzieży polsko-niemieckiej, odwiedziła naszą szkołę grupa młodzieży niemieckiej z miejscowości Balow i gminy Grabow (powiat Ludwigslust-Parechim). Gościliśmy ich w dniach 1-6.10.2012. Było to tylko 6 dni, w ciągu których działo się wiele ciekawych rzeczy. Program pobytu naszych gości obfitował w różnorodne i interesujące zajęcia. Młodzi Niemcy mogli m.in. poznać naszą ciekawą kulturę, zwyczaje, a także - dla nich zupełnie nieznane, a dla nas nieco zapomniane - czynności jak np. lepienie naczyń z gliny, wyplatanie koszyków, czy też własnoręczny wypiek chleba. Goście przekonali się jak bardzo ważna jest ochrona środowiska naturalnego, zwiedzając Park Narodowy Bory Tucholskie i uczestnicząc w ciekawych malowanych słowem oana Tomira Kubickiego warsztatach ornitologicznych. Odwiedzili nasze malownicze Chojnice, pływali po naszych jeziorach, łyknęli też sporą dawkę folkloru kaszubskiego podczas wieczoru z pieśnią i tańcem naszego regionu.
 Wyjeżdżając, zabrali ze sobą nie tylko własnoręcznie ulepione naczynia i bochenek chleba z własnego wypieku, ale także, mamy nadzieję, miłe wspomnienia tradycyjnej polskiej gościnności i serdeczności, które okazaliśmy naszym gościom podczas wspólnych zajęć, zabaw i konkursów. Zawiązało się wiele przyjaźni, przełamano wzajemne bariery językowe. Wszyscy będziemy wspominali ten październikowy tydzień z uśmiechem na ustach, nadzieją na kontynuację współpracy z Balow.

Data dodania: 2012-10-03 22:23:00
Data edycji: 2018-11-12 20:09:30