JEŻE SĄ DZISIAJ WŚRÓD NAS

19 grudnia Oddział przedszkolny odwiedziła właścicielka dwóch jeży afrykańskich o imionach Śnieżka i Śpioch. Dzięki tej wizycie mogliśmy obejrzeć i pogłaskać jeże, a także mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek o tych zwierzętach. Jeże afrykańskie, w odróżnieniu od jeży europejskich (występujących w naszych lasach), jest zwierzęciem hodowlanym. Śnieżka to jeż albinos czyli jest całkowicie biała-brzuszek i igły na grzbiecie ma białe. Śpioch natomiast przypomina jeża europejskiego -ma brązowe igły i biały brzuch. Ciało jeży afrykańskich osiąga 20-25cm. W warunkach domowych jeże te żyją nawet 10 lat. Nasi goście mieszkają w drewnianych domkach o wymiarach 100x50x50cm, mają tam sucho i ciepło, a podłoże stanowią wiórki drewniane. Jeże afrykańskie najlepiej czują się w temperaturze 22-24 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura jest niższa, jeż afrykański, podobnie jak jeż europejski, zapada w sen zimowy. Jeże w naturze żywią się głównie owadami, a te hodowlane również spożywają owady i robaki (2 razy w tygodniu). Oprócz tego jeże hodowlane żywią się karmą dla kotów, gotowanym mięsem, gotowanymi warzywami i gotowanymi jajkami. Niezbędny jest stały dostęp do świeżej wody. Jeże afrykańskie lubią biegać, najlepiej w kołowrotku. Hodowla takich zwierząt nie jest najłatwiejsza , ale z pewnością daje wiele radości. Bardzo podobały się nam jeże afrykańskie zwane również pigmejskimi. Właścicielka Śnieżki i Śpiocha zrobiła nam zdjęcia, na podstawie których sporządzi artystyczne portrety każdego dziecka. Portrety będą mogli zakupić rodzice dzieci po ich dostarczeniu. DZIĘKUJEMY ZA WIZYTĘ!

Opracowała: Hanna Jankowska

Data dodania: 2019-12-15 17:59:47