KARTA ROWEROWA

W dniu 18 czerwca 2024 r. 8 uczniów kl. IV i 1 uczeń kl. VII Szkoły Podstawowej w Swornegaciach przystąpiło do egzaminu na kartę rowerową.

Celem  tego egzaminu było:

- popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,

-kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze,

-popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,

-popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

Egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

W części teoretycznej było to sprawdzenie wiadomości, odbywała się w formie testu jednokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły: ogólnej znajomości przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych i zasad ruchu drogowego obowiązujących pieszych i rowerzystów, zasad przejazdu przez skrzyżowania,  udzielania pierwszej pomocy medycznej. Nad prawidłowym przebiegiem testu teoretycznego czuwał Pani Urszula Szulc – nauczyciel techniki. Celem egzaminu teoretycznego było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 35 minut. Aby go zdać, musieli poprawnie odpowiedzieć na 80% pytań zawartych w teście. Uczniowie po zaliczeniu części teoretycznej przystąpili do egzaminu praktycznego.

Egzamin praktyczny odbył się na boisku szkolnym, gdzie został przygotowany plac manewrowy  specjalnie  na potrzeby egzaminu.
 Polegał on na ocenie kierującego rowerem pod względem:
a)  przestrzegania przepisów w ruchu drogowym,
b)  umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności:
    · pozycja kierującego na rowerze,
    · upewnienie się o możliwości jazdy,
    · upewnianie się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,
    · hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.

Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwał p. dyrektor Zdzisław Bucław, p. dzielnicowy Waldemar Goliński, p.Urszula Szulc – nauczyciel techniki. Egzamin na kartę rowerową zdało 9 uczniów. Wszystkim szczęśliwym posiadaczom pierwszego w życiu „prawa jazdy” Gratulujemy!

Opracowała Urszula Szulc

Data dodania: 2024-06-18 20:04:31