KASZUBI WCZORAJ I DZIŚ

Ks. prałat Hilary Jastak (1914-2000) - syn ziemi kaszubskiej

Dnia 5 kwietnia 2024 roku odbył się I etap konkursu wojewódzkiego „Kaszubi wczoraj i dziś”, którego organizatorem jest Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby  w Kościerzynie. Współorganizatorami byli: Burmistrz i Rada Miasta Kościerzyny, ZKP Oddział w Kościerzynie, Kościerski Dom Kultury w Kościerzynie. Patronat medialny nad konkursem objęły: Radio Kaszëbë, Telewizja TV Kościerzyna, portal internetowy kaszubi.pl. Patronat honorowy nad konkursem:  Pomorski Kurator Oświaty i Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie. Patronem roku 2024 ustanowionym przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko -Pomorskiego został ksiądz prałat Hilary Jastak. Niniejsza edycja konkursu zatem podejmować będzie tematykę związaną z życiem i działalnością pochodzącego z Kościerzyny kapłana, którego życie ściśle związane było z Gdynią i aktywną działalnością na rzecz Solidarności i społeczności kaszubskiej. Do pierwszego etapu konkursu, który odbył się w formie on-line, przystąpiło czternastu uczniów z klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. Uczniowie przygotowywali się do konkursu, zapoznając się z obszerną literaturą. Do etapu II międzyszkolnego (półfinału) zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Tymon Miszewski      zdobył   24/30 pkt.

Marietta Szulc           zdobyła 24 pkt.

Olga Jacewicz            zdobyła 23 pkt.

Zuzanna Stoltman    zdobyła 20 pkt.

Marta Moga              zdobyła 20 pkt.

Igor Szuryn                zdobył 18 pkt.

Etap II konkursu (półfinał) odbędzie się 23 maja 2024 r.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom udziału w konkursie !

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2024-04-15 17:17:01