KASZUBI WCZORAJ I DZIŚ

Dnia 10 maja 2018 roku w Kościerzynie odbył się półfinał i finał konkursu wojewódzkiego „Kaszubi wczoraj i dziś”, którego organizatorem było Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie. Współorganizatorami byli: Burmistrz i Rada Miasta Kościerzyny, ZKP Oddział w Kościerzynie, Kościerski Dom Kultury w Kościerzynie. Patronat medialny nad konkursem objęły: Dziennik Bałtycki, Radio Kaszëbë, Telewizja TV Kościerzyna, portal internetowy kaszubi.pl. Patronat honorowy nad konkursem: Pomorski Kurator Oświaty i Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie. Tegoroczna edycja poświęcona była 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Rocznica ta stanowi doskonałą okazję do ukazania drogi, jaką musieli przebyć Kaszubi, aby w 1920 roku przywitać wojsko polskie na kaszubskiej ziemi. Tematyka konkursu obejmuje okres od Wiosny Ludów do roku 1920 i wpisuje się w ustanowiony przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie „Rok Franciszka Kręckiego”. W konkursie mogli uczestniczyć uczniowie wszystkich szkół gimnazjalnych z terenu województwa pomorskiego. Pierwszy etap konkursu na szczeblu szkolnym odbył się 6 kwietnia 2018 roku. Przystąpiło do niego pięć osób z Zespołu Szkół w Swornegaciach. Do półfinału z naszej szkoły zakwalifikowała się uczennica klasy II gimnazjum - Urszula Gostomczyk. Łącznie do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 39 uczniów z różnych szkół. W etapie finałowym uczestniczyło dziesięć osób, a wśród nich uczennica Zespołu Szkół w Swornegaciach - Urszula Gostomczyk, która zajęła III miejsce. Uczniów biorących udział w konkursie oceniała komisja w składzie: prof. zw. dr hab. Tadeusz Linkner (przewodniczący), dr Tomasz Rembalski (członek), dr Krzysztof Jażdżewski (członek), Daria Plutowska (sekretarz). Uczestnicy w dwóch pierwszych etapach rozwiązywali test pisemny, natomiast w finale odpowiadali ustnie na trzy wylosowane pytania.
Dnia 29 maja 2018 roku w Kościerzynie odbyło się wręczenie nagród. Gratulujemy naszej laureatce i wszystkim nagrodzonym. Opiekunem uczennicy jest Marzena Borzyszkowska nauczycielka języka kaszubskiego. Bardzo ważnym atutem tego konkursu oprócz wartościowych nagród jest zaświadczenie o przyznaniu 5 pkt przez Pomorskiego Kuratora Oświaty w rekrutacji do szkół średnich, co w znacznym stopniu podnosi jego rangę. Osiągnięcie Urszuli Gostomczyk promuje naszą szkołę i gminę Chojnice w województwie pomorskim i w całym regionie.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2018-05-12 14:36:00