KASZUBSKI WIECZÓR PATRIOTYCZNY

Dnia 22 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej w Swornegaciach odbył się Kaszubski Wieczór Patriotyczny. W związku z 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie przedstawili program ukazujący aspekty patriotyczne i zamiłowanie Kaszubów do Ojczyzny. Dzień ten był też okazją zaprezentowania dotychczasowego dorobku uczniów w zakresie języka kaszubskiego. Nasi uczniowie w tańcach ludowych reprezentowali Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „Kaszuby” z akompaniamentem kapeli kaszubskiej „Purtki”. Wszyscy zebrani po przedstawieniu patriotycznym odśpiewali klika pieśni patriotycznych w języku polskim. W spotkaniu wzięło udział około 90 zaproszonych osób, w tym rodzice i dziadkowie uczniów oraz Przewodniczący Rady Gminy Chojnice pan Ryszard Kontek, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział  w Chojnicach pani Janina Kosiedowska, Przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Swornegaciach pani Beata Kołodziejska, kierownik WDK w Swornegaciach pan Zbigniew Chrapkowski. Inicjatorami tego pięknego patriotycznego spotkania byli: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Swornegaciach Zdzisław Bucław i Pani Marzena Borzyszkowska.

Nad całym przedsięwzięciem czuwały i przygotowywały uczniów panie uczące języka kaszubskiego Marzena Borzyszkowska i Urszula Szulc. Tradycją spotkań regionalnych jest zawsze poczęstunek z tej okazji zaproszeni goście i uczestnicy mogli spróbować wypieku kucharek z naszej szkoły drożdżówki i tortu w barwach „biało-czerwonych” oraz chleba z wypieku Państwa Ryngwelskich z Płęsna ze smalcem ze skwarkami i ogórkiem przygotowanym w szkolnej kuchni.

Program Kaszubskiego Wieczoru Patriotycznego przedstawiał się następująco:

1.      Odśpiewanie przez wszystkich zebranych hymnu kaszubskiego „Tam gdze Wisła”

Wiersz „To jӧ” wyrecytowała Marta Stobiecka – uczennica klasy I natomiast Michał Moga uczeń klasy V wyrecytował wiersz Bernarda Sychty „Kaszëba”, a Karolina Jażdżewska wiersz Alojzego Nagla  „Malinczi plac”

2.      Zespół taneczny zaprezentował „Szewca” uczennice klasy III recytowały wiersze: Marietta Szulc „Las szëmi piesń”,Alicja Stanisławska „Utkóné piãknoscą”, Olga Jacewicz utwór Jana Piepki „Mrówczi”

3.      Zespół taneczny zaprezentował „Klepôcz”

4.      Wiersz Agnieszki Browarczyk „Las” wyrecytowała Marta Schada Borzyszkowska uczennica klasy III G, Piotr Szada Borzyszkowski uczeń klasy IV zaprezentował wiesz „Òjczëzna”

5.      Gadkę kaszubską pięknie przedstawiła Emilia Szyszka uczennica klasy V „Jak  sã  Jônk  Knut na  drëdżi  swiat wëbiérôł" ,

6.      Wiersz Franciszka Sędzickiego „Ni ma nad naszą wies” o pięknych lasach i jeziorach nawiązując do naszej miejscowości wyrecytowała Paulina Borzyszkowska uczennica klasy IIIG

7.      Zespół wokalny zaśpiewał piosenkę „Nasza zemia” wprowadzając zebranych w radosny nastrój

8.      Uczennica klasy IIIG Urszula Gostomczyk przedstawiła wiersz Jana Karnowskiego opisujący mowę kaszubską „Naszõ mòwa”

9.      Zespół taneczny zaprezentował tańce ilustrujące pracę, obyczaje i zabawę „Kὸwôl” oraz  „Wróbelek”

10.  Następnie Małgorzata Jażdżewska i Patrycja Weilandt uczennice klasy IIIG wyrecytowały wiersz Leona Heyke „Kaszëbsko” ,a Emila Szyszka uczennica klasy V wiersz „Chto”.

11.  Wszyscy zebrani wraz z zespołem zaśpiewali „Piechota”, po której Paweł Borzyszkowski przedstawił wiersz „Kaszëbe”,

12.  Pięknie zaśpiewała Marta Schada Borzyszkowska uczennica klasy III G piosenkę patriotyczną pt. „Niepodległość”

13.  Na koniec kaszubskiego przedstawienia patriotycznego wszyscy uczestnicy i zebrani goście odśpiewali piosenkę „Polskie kwiaty”

14.  Po tej części wieczoru patriotycznego została przedstawiona prezentacja multimedialna , w której zostały zawarte najważniejsze informację dotyczące odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918r.

15.  Następnie uczennice prowadzące wieczór zachęciły wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych m.in.: „Rota”, „Ojczyzno ma”, „Pierwsza brygada”, Wojenko , wojenko” „Rozkwitają pąki białych róż”, „Biały krzyż”, „Przybyli Ułani”.

16.  Podczas całej uroczystości i w przerwach prezentowała się ze swoim repertuarem kapela ludowa „Purtki” .

Cały wieczór był doniosłym przedsięwzięciem o charakterze patriotycznym ,a zebrani ze wzruszeniem oglądali  występy uczniów i wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne z akompaniamentem kapeli „Purtki”. Na koniec podziękowanie wszystkim zaangażowanym w to piękne integracyjne przedsięwzięcie złożył Dyrektor Szkoły Podstawowej w Swornegaciach Zdzisław Bucław, a zebrani goście zachęcali do kontynuacji tego rodzaju spotkań, gdyż mają one bardzo ważny aspekt wychowawczy w spotkaniu pokoleniowym.

Data dodania: 2018-11-22 21:13:17
Data edycji: 2018-11-24 21:18:53