KASZUBSKIE KWIATY

Na lekcjach języka kaszubskiego, młodzież z klas IV  i  VI Szkoły Podstawowej w Swornegaciach, mogła zapoznać się z techniką wykonania kwiatów z drutu i krepy. Wykonali samodzielnie kwiaty w kolorach kaszubskich, które będą wręczać mieszkańcom naszej wsi, podczas pochodu z okazji Dnia Jedności Kaszubów, który obchodzimy corocznie 19 marca na pamiątkę  pierwszej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z 1238 roku. Celem warsztatów było poznanie właściwości i zastosowań drutu i krepy, rozwijanie zdolności plastycznych i manualnych, ale również przypomnienie znaczenia kolorów (mòdri, jasnomòdri, cemnomòdri - symbolizują kaszubskie morze,  jeziora, rzeki i niebo, żôłti - zboża dojrzewające na polach, słońce i piasek nadmorski, zelony -  lasy i łąki, czôrny -  jak ziemia na polu i ciężka praca oraz czerwiony jak krew, którą każdy Kaszub jest gotów przelać w obronie swojej ziemi).

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2024-03-17 17:48:54