KASZUBSKIE SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ

5 czerwca 2019 r.  już poraz czwarty gościliśmy w naszej szkole mlodzież  ze Szczecina, która przebywała  na Zielonej Szkole w Swornegaciach. Pieśni kaszubskie zaśpiewane przez dzieci z naszej szkoły przypominały wszystkim jak piękny i wyjątkowy jest region, w którym mieszkamy. Wiersz w języku kaszubskim wyrecytowany przez Huberta ucznia klasy II to doskonałe świadectwo pielęgnowania mowy i tradycji kaszubskiej po swoich rodzicach i dziadkach. Oprócz tańców regionalnych i śpiewów można było nauczyć się także alfabetu kaszubskiego, zwanego „Kaszëbsczé nótë”, poznać tradycyjne instrumenty ludowe, a także  na nich zagrać. Już tradycją stało się zatańczenie wspólnego tańca, którym był - „kὸwôl”. Występy dla gości ze Szczecina miały na celu promowanie języka kaszubskiego oraz zaprezentowanie młodemu pokoleniu przebogatej kultury i tradycji Kaszub. Na zakończenie naszych spotkań panie z kuchni przygotowały dla wszystkich pyszną drożdżówkę, za co serdecznie dziękujemy.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2019-06-05 09:50:31