KASZUBSKIE WSPOMNIENIA

W środę, pierwszego października bieżącego roku, w Zespole Szkół w Swornegaciach odbyło się spotkanie z matką oraz ciotką znanego regionalisty ś. p. Jana Bernarda Jakubowskiego. Leokadia Jakubowska i  Bronisława Szada–Borzyszkowska chętnie odpowiadały w języku kaszubskim na zadawane przez uczniów pytania. Wszyscy oglądali stare fotografie, na których przedstawiono zawody dawniej wykonywane na Kaszubach, ubiór, obrzędy i regionalne budownictwo. Obie panie podzieliły się ze słuchaczami swoimi barwnymi wspomnieniami z czasów młodości, nauki, małżeństwa i wychowywania dzieci, opowiadały o tradycjach, które są ważne dla każdego mieszkańca Kaszub. Z żalem wspominały ś.p. wspomnianego artystę ludowego, jego twórcze dokonania, które uczniowie mogli częściowo podziwiać na żywo. Jan Bernard Jakubowski urodził się w Swornegaciach i to właśnie do tego miejsca był najbardziej przywiązany. Uczniowie szkoły mogli podziwiać również obrazy i szkice pani Elżbiety Jakubowskiej - wnuczki pani Leokadii, która ma także wielki talent malarski. Po interesującej rozmowie i postawieniu licznych pytań nastąpiło wspólne śpiewanie kaszubskich pieśni. Spotkanie urozmaiciła przygotowana wcześniej herbata oraz pyszna drożdżówka.

Data dodania: 2014-10-02 16:56:00
Data edycji: 2018-11-07 16:58:22