KOMUNIKAT DOTYCZĄCY SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH

Szanowne grono pedagogiczne, szanowni rodzice!

Samodzielna Publiczna Przychodnia Wiejska Gminy Chojnice zachęca do udziału w bezpłatnym Programie Szczepień Ochronnych dzieci i młodzieży w zakresie ochrony przed chorobami wywołanymi przez HPV.

Minister Zdrowia wprowadzając szczepienie przeciw HPV rozszerza zakres ochrony przed rakiem szyjki macicy i innymi chorobami nowotworowymi związanymi z HPV. Szczepienia mają charakter zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty od 1 czerwca 2023 r. finansowaniem ministra właściwego do spraw zdrowia, zgodnie z obwieszczeniem z dnia 23 lutego 2023 r. (Dz. Urz. MZ poz. 16).

Szczepienia będą przeprowadzane u dziewcząt i chłopców w grupach wiekowych 12 i 13 lat. W 2023 roku będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011. Schemat szczepienia w powszechnym programie szczepień w obu szczepionkach jest 2-dawkowy, gdzie druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej. Rekomendowany odstęp podania drugiej dawki wynosi 6 miesięcy. Dzieci, odpowiadające wiekowo wskazanym zaleceniom do szczepienia, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień:

1) Cervarix dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals s.a.)

2) Gardasil 9 dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V).

Zachęcamy do udziału w programie roczniki 2010 i 2011. Więcej informacji można uzyskać w naszych Przychodniach.

Data dodania: 2023-05-29 20:16:40
Data edycji: 2023-05-29 20:24:41