KONKURS CZYTELNICZY -

W środę, 23 marca 2016r. odbył się szkolny międzyklasowy konkurs czytelniczy. Uczestnikami byli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Konkurs składał się z 4 części. Komisja konkursowa najpierw oceniła plakaty, wykonane wcześniej i przekazane do biblioteki w określonym czasie, przedstawiające scenę z  wybranej dla każdej klasy książki. Zespoły uczniowskie miały możliwość wykazania się talentem plastycznym oraz kreatywnością.

Uczniowie zaczęli przedstawiać przygotowane scenki z lektur. Największą ilość punktów w tej konkurencji zdobyła V klasa. Uczestnicy wykazali się oryginalnością oraz dobrym aktorstwem. Ciekawość wzbudziły różnorodne stroje i scenografię. Uczniowie z różnych klas także współpracowali ze sobą.

Klasa IV z  „Akademii Pana Kleksa":  przygotowała  scenkę jak  Pan Kleks dał  jednemu z uczniów klucz do pewnych z drzwi. Uczeń trafił nimi do świata gdzie było bardzo dużo zabawek, a został tam wysłany po zapałki dla Pana Kleksa.

Klasa V – „Tajemniczy ogród": Uczniowie  - 3 zespoły aktorów zabrali widzów do Tajemniczego Ogrodu. Dziewczynka o imieniu Mary bardzo chciała się do niego dostać, ale on był zamknięty na klucz. Od wielu lat nikt tam nie bywał...

Klasa VI – „W pustyni i w puszczy". Nel i Staś znaleźli w kanionie bardzo wygłodzonego słonia. By go stamtąd wydostać najpierw musieli go nakarmić. Nel wpadła na pomysł żeby podać małemu słoniowi melony.

Klasa Ig –„Krzyżacy".  Zbyszko został skazany na śmierć, dwaj halabardnicy już mieli wykonać wyrok, ale z daleka dobiegł głos „Stój. Stój!". Przed Zbyszkiem pojawiła się jasnowłosa i piękna postać Danusi. Wuj jego Maciek wziął dziewczynę na swe barki a ona narzuciła na głowę Zbyszka białą nałęczkę i krzyknęła „Nie do kata on należy tylko do mnie, mój ci on jest mój”- i tak uratowała mu życie.

Klasa IIg – „Zemsta": Uczniowie wybrali z lektury scenę stawiania muru między Rejentem a Cześnikiem - to efekt sporu między nimi. Aktorzy zdecydowali się na unowocześnioną prezentację  sceny tego sporu. Oryginalnie.

Klasa III g - ,,Mały Książę”:  przedstawiła scenkę ilustrującą odwiedziny Małego Księcia na różnych planetach. Odwiedził siedem planet, na których spotkał pilota, różę, zarozumialca, biznesmena i pijaka. W ciekawy sposób były przedstawione planety, na jednej z nich był np. wulkan podczas erupcji (wigwam z odpaloną racą).

Było to najbardziej pracochłonne zadanie  konkursowe, ale i też najbardziej pasjonujące. Wymagającego dużego zaangażowania klasy i wychowawców a mimo to wszyscy wykazali się pomysłowością, niezwykłą grą aktorską i świetnie przygotowanymi strojami oraz scenografią, którą poszczególne klasy sobie użyczały. Mimo rywalizacji międzyklasowej uczniowie współpracowali ze sobą – brawo !

Kolejna  konkurencja polegała na wymyśleniu przez całą klasę haseł, pomysłów, które mają zachęcić do czytania książek, lektur. Według komisji najlepsze sposoby zaproponowała klasa I g. ale pozostałe klasy  również wykazały się  dużą pomysłowością. Uczniowie udowodnili, że istnieją ciekawe sposoby, dzięki którym książki, a nawet szkolne lektury obowiązkowe mogą być chętniej czytane.

Ostatnim etapem, z którym musieli zmierzyć się zespoły klasowe był QUIZ. Klasy losowały zestaw pytań. W zestawach znajdowały się 4 pytania  dotyczące lektur szkolnych. Pytania przygotowała p. Dorota Dorszyńska wraz z p. Ryszardem Kontek.  Okazało się, że każda klasa zdobyła maksymalną ilość punktów. Dowodzi to, że uczniowie czytają lektury!.

W czasie kiedy komisja podliczała punktację  uczniowie zostali poczęstowani świeżą i pachnącą drożdżówką.

Pierwsze miejsce  w szkole podstawowej zajęła V klasa. Natomiast pierwsze miejsce w gimnazjum zajęła klasa II.

Data dodania: 2016-03-23 21:16:00
Data edycji: 2018-11-10 21:22:20