MAJOWE PRZY KASZUBSKIEJ MARSZRUCIE

31 maja 2023 roku uczniowie klasy 4 ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach wraz z nauczycielem regionalistą wybrali się rowerami na nabożeństwo majowe przy wiejskiej kapliczce w Chocińskim Młynie. Kapliczki i krzyże przydrożne są nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego polskiej wsi. Są znakiem przynależności religijnej, miejscem spotkań wiernych. Mieszkańcy tej małej, ale urokliwej miejscowości zebrali się na wspólnej modlitwie i wraz z uczniami odmawiali Litanię Loretańską w języku kaszubskim. Śpiewano również pieśni maryjne takie jak: Chwalcie łąki umajone, Cześć Maryi, Po górach dolinach, Była Cicha, Królowej Anielskiej i wiele innych nabożnych pieśni. Po „majowym” i śpiewach wszyscy udaliśmy się do Jasia w odwiedziny. Państwo Szyszka oraz pani Alina Stoltman przygotowali ognisko, pyszny sernik, lody za co serdecznie dziękujemy. To było mile i aktywnie spędzone popołudnie na wspólnej modlitwie, grze w piłkę na boisku i wspólnych zabawach. Dziękujemy bardzo za miło spędzony czas.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2023-06-06 19:36:24