MŁODZIEŻ I KASZUBSZCZYZNA

15 maja 2019 r. gościliśmy w naszej szkole mlodzież z Debrzna oraz Szczecina, która przebywała na Zielonej Szkole w Swornegaciach. Chęć poznania tradycji i kultury kaszubskiej przywiodła ich do naszej szkoły.  Po krótkim przywitaniu w języku polskim i kaszubskim uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach przybliżyli gościom historię języka regionalnego - kaszubskiego.  Zaprezentowali swój dotychczasowy dorobek artystyczny,  a dzieci które tańczą w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „Kaszuby” pięknie zatańczyły tańce ludowe, tj: dzëka, kὸwôla, klepôcza, polkę. Uczniowie wyrecytowali wiersze o urokliwej kaszubskiej ziemi. Gadka kaszubska przedstawiona przez uczennicę klasy V umożliwiła zapoznanie się z tradycjami i obrzędami na Kaszubach i wywołała  uśmiech na twarzach słuchających. Pieśni kaszubskie zaśpiewane przez dzieci przypominały wszystkim jak piękny i wyjątkowy jest region, w którym mieszkamy.  Oprócz tańców i śpiewów można było nauczyć się także alfabetu kaszubskiego, zwanego „Kaszëbsczé nótë”,  poznać  tradycyjne instrumenty ludowe, a także  na nich zagrać. Na zakończenie dzieci z naszej szkoły zaprosiły gości do wspólnego zatańczenia tańca ludowego - „kὸwôl”. Pyszna drożdżówka przygotowana przez panie z naszej kuchni przekonała naszych gości o kaszubskiej gościnności.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2019-05-15 17:49:31