„MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ”

We wtorek, 27 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Swornegaciach odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy z języka regionalnego-kaszubskiego. Brało w nim udział sześć  szkół z powiatu chojnickiego: SP Swornegacie, SP Nieżychowice, SP Charzykowy, SP Czapiewice, SP nr 2  w Brusach, SP Kłodawa. Głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, natomiast współorganizatorami konkursu na szczeblu powiatowym byli: Chojnicki Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Szkoła Podstawowa  w Swornegaciach, przy finansowym wsparciu Gminy Chojnice. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, doskonalenie kultury żywego słowa oraz zacieśnienie współpracy między szkołami promującymi kulturę kaszubską.  Etap szkolny odbył się w każdej ze szkół, powiatowy w Szkole Podstawowej w Swornegaciach, natomiast finał regionalny odbędzie się 12 grudnia 2018r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było wylosowanie fragmentu tekstu w języku kaszubskim, który potem należało odczytać komisji konkursowej. Do etapu regionalnego z naszej szkoły zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Dominika Jażdżewska                   I miejsce w kat. I-III

Marietta Szulc                                II miejsce w kat. I-III

Olga Jacewicz                                 III miejsce w kat. I-III

Michał Moga                                   II miejsce w kat. IV-VI

Amelia Stanisławska                      III miejsce w kat. IV-VI

Filip Szulc                                          I miejsce w kat. VII, VIII i gimnazjum

Jan Jażdżewski                                 III miejsce w kat. VII, VIII i gimnazjum

Małgorzata Jażdżewska              wyróżnienie  w kat. VII, VIII i gimnazjum

Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano słodki poczęstunek oraz wiejski chleb ze smalcem i pyszną zupę jarzynową. Na zakończenie dyrektor SP Swornegacie podziękował wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a nauczycielom regionalistom za przygotowanie uczniów. Dzieci nagrodzone dyplomami oraz upominkami zadowolone wróciły do domu.

Opracowała Marzena Borzyszkowska

Data dodania: 2018-12-02 14:24:27